Ke stíhání tří komunistů se připojili i Němci, které postřelili pohraničníci

Domácí mp Domácí, mp
3. 1. 2020 11:40
Ke stíhání komunistických představitelů Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara se před koncem roku přidal také právník Lubomír Müller, který zastupuje trojici německých občanů zraněných při útěku v osmdesátých letech. Trojice komunistů čelí stíhání za brutální zásahy pohraničníků, o nichž věděli a nezabránili jim.
Lubomír Štrougal
Lubomír Štrougal | Foto: Vojtěch Marek

"Prosím, aby v tomto trestním stíhání bylo přiznáno postavení poškozených třem občanům bývalé Německé demokratické republiky, kteří byli při pokusu přejít z Československa do Spolkové republiky Německo československými pohraničníky vážně zraněni," udává podle serveru iDnes.cz Müller v žádosti adresované Policii ČR.

Němečtí občané Thomas Bartsche, Siegfried Fröbel a Jürgen Seifert byli těžce zraněni v osmdesátých let na hranicích v Plzeňském a Jihočeském kraji. Bartscha a Fröbela pohraničníci postřelili, Seiferta pokousali jejich psi.

České soudy v minulosti tyto německé občany rehabilitovaly. Němci se však domnívají, že odškodnění neodpovídá jejich útrapám a trvalým následkům.

Ministerstvo spravedlnosti například dnes čtyřiašedesátiletému Siegfriedu Fröbelovi přiznalo odškodnění 126 tisíc korun. Přitom Fröbel je od roku 1982 invalidní. Komunistická policie ho u obce Volary střelila do pravé nohy a způsobila mu devastaci pravé nohy.

Zraněného nejprve dlouho vyslýchali a první pomoc dostal až po několika hodinách, kdy hrozilo, že by mohl vykrvácet. Operaci nohy absolvoval až týden od střelby v nemocnici v Berlíně.

"S ohledem na trvalou invaliditu a zásadně sníženou kvalitu života považuji finanční částku za velmi nízkou," vysvětlil deníku Fröbel, který odškodnění, jež získal od českých úřadů, věnoval na charitu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy