Ke stíhání tří komunistů se připojili i Němci, které postřelili pohraničníci

Domácí mp Domácí, mp
3. 1. 2020 11:40
Ke stíhání komunistických představitelů Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara se před koncem roku přidal také právník Lubomír Müller, který zastupuje trojici německých občanů zraněných při útěku v osmdesátých letech. Trojice komunistů čelí stíhání za brutální zásahy pohraničníků, o nichž věděli a nezabránili jim.
Lubomír Štrougal
Lubomír Štrougal | Foto: Vojtěch Marek

"Prosím, aby v tomto trestním stíhání bylo přiznáno postavení poškozených třem občanům bývalé Německé demokratické republiky, kteří byli při pokusu přejít z Československa do Spolkové republiky Německo československými pohraničníky vážně zraněni," udává podle serveru iDnes.cz Müller v žádosti adresované Policii ČR.

Němečtí občané Thomas Bartsche, Siegfried Fröbel a Jürgen Seifert byli těžce zraněni v osmdesátých let na hranicích v Plzeňském a Jihočeském kraji. Bartscha a Fröbela pohraničníci postřelili, Seiferta pokousali jejich psi.

České soudy v minulosti tyto německé občany rehabilitovaly. Němci se však domnívají, že odškodnění neodpovídá jejich útrapám a trvalým následkům.

Ministerstvo spravedlnosti například dnes čtyřiašedesátiletému Siegfriedu Fröbelovi přiznalo odškodnění 126 tisíc korun. Přitom Fröbel je od roku 1982 invalidní. Komunistická policie ho u obce Volary střelila do pravé nohy a způsobila mu devastaci pravé nohy.

Zraněného nejprve dlouho vyslýchali a první pomoc dostal až po několika hodinách, kdy hrozilo, že by mohl vykrvácet. Operaci nohy absolvoval až týden od střelby v nemocnici v Berlíně.

"S ohledem na trvalou invaliditu a zásadně sníženou kvalitu života považuji finanční částku za velmi nízkou," vysvětlil deníku Fröbel, který odškodnění, jež získal od českých úřadů, věnoval na charitu.

 

Právě se děje

Další zprávy