Ke stíhání tří komunistů se připojili i Němci, které postřelili pohraničníci

Domácí mp Domácí, mp
3. 1. 2020 11:40
Ke stíhání komunistických představitelů Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara se před koncem roku přidal také právník Lubomír Müller, který zastupuje trojici německých občanů zraněných při útěku v osmdesátých letech. Trojice komunistů čelí stíhání za brutální zásahy pohraničníků, o nichž věděli a nezabránili jim.
Lubomír Štrougal
Lubomír Štrougal | Foto: Vojtěch Marek

"Prosím, aby v tomto trestním stíhání bylo přiznáno postavení poškozených třem občanům bývalé Německé demokratické republiky, kteří byli při pokusu přejít z Československa do Spolkové republiky Německo československými pohraničníky vážně zraněni," udává podle serveru iDnes.cz Müller v žádosti adresované Policii ČR.

Němečtí občané Thomas Bartsche, Siegfried Fröbel a Jürgen Seifert byli těžce zraněni v osmdesátých let na hranicích v Plzeňském a Jihočeském kraji. Bartscha a Fröbela pohraničníci postřelili, Seiferta pokousali jejich psi.

České soudy v minulosti tyto německé občany rehabilitovaly. Němci se však domnívají, že odškodnění neodpovídá jejich útrapám a trvalým následkům.

Ministerstvo spravedlnosti například dnes čtyřiašedesátiletému Siegfriedu Fröbelovi přiznalo odškodnění 126 tisíc korun. Přitom Fröbel je od roku 1982 invalidní. Komunistická policie ho u obce Volary střelila do pravé nohy a způsobila mu devastaci pravé nohy.

Zraněného nejprve dlouho vyslýchali a první pomoc dostal až po několika hodinách, kdy hrozilo, že by mohl vykrvácet. Operaci nohy absolvoval až týden od střelby v nemocnici v Berlíně.

"S ohledem na trvalou invaliditu a zásadně sníženou kvalitu života považuji finanční částku za velmi nízkou," vysvětlil deníku Fröbel, který odškodnění, jež získal od českých úřadů, věnoval na charitu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 31 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy