Kdo pomohl vysoudit Lidový dům? Zeman svědčil u soudu, už si moc nepamatoval

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 5. 2016 10:18
Prezident Miloš Zeman svědčil před soudem kvůli tomu, kdo ve skutečnosti pro ČSSD vysoudil Lidový dům. Jedné třetiny z již vyplacených 51 milionů se totiž domáhá notář Václav Halbich, který s opětovným ovládnutím Lidového domu pomáhal advokátu Zdeňku Altnerovi. Zeman jako předseda strany před 19 lety podepsal smlouvu, v níž se jménem strany zavázal zaplatit Altnerovi za úspěch deset procent z ceny domu. Právě kvůli sporu o podíl na úspěchu v již 16 let staré kauze je stále v soudní úschově 34 milionů korun které čekají, jak rozhodne soud. Ten své jednání opět odročil, tentokrát na počátek července.
Miloš Zeman u soudu.
Miloš Zeman u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Justiční stráží obšancovaná budova Obvodního soudu pro Prahu 1 byla svědkem neobvyklého jednání. Před senátem soudkyně Hany Marsové vypovídal prezident Miloš Zeman o tom, kdo skutečně získal Lidový dům sociální demokracii.

O sledování sporu byl takový zájem, že do jednací síně pouštěla stráž jen na vstupenky. A dovnitř se tak dostal jen zlomek zájemců.

Marsová řeší žalobu notáře Václava Halbicha, který tvrdí, že Lidový dům pomohl získat ČSSD spolu se Zdeňkem Altnerem a advokátem Zdeňkem Hájkem. Náleží mu proto třetina z 51 milionů korun, které za to ČSSD vyplatila.

Pro nás byl partner Altner

Sám Zeman se do jednací síně dostavil těsně po deváté hodině. Ale příliš informací už po šestnácti letech nepodal. "Pro nás byl partner pan Altner," uvedl prezident s tím, že pokud si Altner vybral nějaké spolupracovníky, byla to jen věc mezi Altnerem a jimi.

Právě prezidentův podpis jako tehdejšího předsedy strany je pod smlouvou z roku 1997, která Altnerovi slibovala deset procent ceny Lidového domu, pokud se mu podaří zapsat sociální demokracii jako vlastníka akciové společnosti. Ta byla vlastníkem Lidového domu. A Zemanův podpis stojí také pod dopisem, který Halbich založil do spisu - Zeman v něm notáři děkoval za poskytnuté právní služby.  

Kvůli sporu o to, kdo jí se získáním stranického sídla tehdy pomohl, ČSSD Altnerovi vyplatila jen třetinu a zbylou sumu dala do soudní úschovy.

Zeman, kterého doprovázela celá hradní suita - kancléř Vratislav Mynář, mluvčí Jiří Ovčáček a šéf protokolu Jindřich Forejt - strávil před soudem necelých dvacet minut. Po krátké pauze pak šla svědčit tehdejší pokladní Lidového domu Barbora Snopková.

Ta uvedla, že na případu skutečně pracovali všichni tři - tedy jak Altner, tak Halbich s Hájkem. "Co který z těchto tří pánů dělal, to nemohu říct, ale vím, že se účastnili jednání," řekla. Krátce po poledni pak projednávání odročila na počátek července.

Halbich kromě ČSSD žaluje i společnost Alba. Altner Hájkův a Halbichův podíl na získání Lidového domu totiž neuznává a uvedených 34 milionů korun si nárokuje také. Svoji pohledávku za doplatek pak převedl na Alba.

Lidový dům získal už Blanický

Lidový dům přitom pro ČSSD vysoudil již advokát Pavel Blanický. Stranické sídlo ale sociální demokracie vlastnila prostřednictvím akciové společnosti CÍL a potřebovala tak po takřka padesáti letech zapsat její nové statutární orgány. Právě s tím jim měl Altner pomoci. Jenže kvůli několika formálním chybám při zapsání změn musel případ řešit až Ústavní soud. 

Altnera přivedl tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, který byl spolu se Snopkovou později odsouzen za vytunelování výrobce kočárků Liberta. A spolu se Zemanem podepsali Altnerovi již zmíněnou neobvyklou smlouvu - v ní se zavázali, že mu za to zaplatí deset procent z ceny Lidového domu i ze všech jeho výnosů na nájemném.

Poté, co Ústavní soud na počátku roku 2000 dal ČSSD zapravdu a řekl, že Městský soud v Praze nemá bránit v zápisu změn v orgánech společnosti Cíl, strana dala za vítězný spor 51 milionů korun. Jenže poté, co se přihlásili Altnerovi spolupracovníci Václav Halbich a Zdeněk Hájek, poslala ČSSD Altnerovi jen třetinu a zbytek dala do soudní úschovy.

Penále 319 milionů

Sám Altner před dvěma měsíci uspěl před soudem se žalobou, v níž požadoval i desetiprocentní podíl z nájmů Lidového domu za dobu, kdy stranu zastupoval. A soud mu přiřkl kromě 18,5 milionů i dalších 320 milionů úroků a penále - to si totiž ve smlouvě s ČSSD stanovil na 0,3 procenta za každý den prodlení. ČSSD se nyní verdikt snaží zvrátit dovoláním u Nejvyššího soudu a také se brání exekuci, kterou na ni Altner poslal.

Je nebezpečné, když ČSSD říká, že teď nezaplatí, vidím to z reakcí občanů, strana by měla svůj postup vysvětlit, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 32 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 38 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy