Altner pohledávku ČSSD za 55 milionů neprodá, nabídku slovenského miliardáře odmítl

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 5. 5. 2016 15:16
Bývalý advokát Zdeněk Altner nechce společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy prodat pohledávku ČSSD. Podle pravomocného rozsudku má ČSSD zaplatit Altnerovi 337 milionů korun. Krúpa mu ve středu nabídl 55 milionů korun. Altner ale řekl ne.
Bývalý advokát Zdeněk Altner nabídku miliardáře odmítl.
Bývalý advokát Zdeněk Altner nabídku miliardáře odmítl. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bývalý advokát Zdeněk Altner odmítl nabídku společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která mu nabízela 55 milionů korun za převedení pohledávky ČSSD. Ta má podle pravomocného rozsudku zaplatit Altnerovi 337 milionů korun.

Slovenský podnikatel ve středu odeslal svou nabídku Altnerovu advokátovi Václavu Veselému. Ten o ni poté informoval i svého klienta. "Nemá důvod o tom jednat," řekl Aktuálně.cz Veselý. "Vůbec neuvažuje, že by pohledávku na někoho převedl," dodal.

Krúpa již minulý týden uvedl, že pokud by pohledávku získal, chce vyčkat na úhradu i několik let. Podle Jiřího Chvojky, mediálního zástupce právníků strany, ČSSD dluh neuznává a Krúpa by mohl riskovat, že koupí neexistující pohledávku.

Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources, majitele OKD. Podle médií má Krúpa blízko ke skupině J&T, Penta či prezidentu Miloši Zemanovi.

ČSSD zatím 337 milionů korun zaplatit odmítá, vyplatila zatím jen některé věřitele, kterým bývalý advokát dlužil miliony. Sociální demokracie nyní čeká na to, jak dopadne u Nejvyššího soudu, který řeší její dovolání.

"Ve vyjádření napadají platnost smlouvy, přitom oni podle té smlouvy peníze vyplatili," uvedl Veselý. Chvojka na to zareagoval slovy, že zpochybňují nejen samotnou pohledávku, ale i její vznik. "Do té doby, než Nejvyšší soud rozhodne, se k němu nebudeme blíže vyjadřovat," dodal Chvojka.

Námitka ČSSD je obstrukční, tvrdí Altner

Altner také ve čtvrtek v tiskovém prohlášení uvedl, že námitku podjatosti ČSSD na Obvodní soud pro Prahu 1, který má rozhodnout o exekuci strany, považuje za obstrukční. Racionální základ podle něj nemají ani další dvě námitky, které strana podala.

ČSSD namítá vedle podjatosti to, že pražský soud není místně ani věcně příslušný. Podjatost právníci strany dokládají na zprávách z různých médií, ve kterých měla podle nich mluvčí soudu Alena Novotná poskytovat Altnerovi poučení, předjímat pravděpodobný výsledek řízení či obhajovat předchozí postup soudů během sporu. Novotná ve středu nařčení popřela s tím, že se snaží informovat neutrálně.

Altner v prohlášení uvedl, že námitky ČSSD nemají oporu v zákoně. Například podjatost je podle něj možné namítat jen proti konkrétní osobě, ne celému soudu. "Nejzávažnější je však samotná skutečnost, že v běžně prováděném exekučním řízení se dlužník nesmí do pověření exekučního úřadu dozvědět, že byl podán návrh na pověření exekuce soudem," uvedl Altner. Skutečnost, že se o podání exekučního návrhu dozvěděla veřejnost, je de facto trestným činem, dodal.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 43 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy