Altner pohledávku ČSSD za 55 milionů neprodá, nabídku slovenského miliardáře odmítl

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 5. 5. 2016 15:16
Bývalý advokát Zdeněk Altner nechce společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy prodat pohledávku ČSSD. Podle pravomocného rozsudku má ČSSD zaplatit Altnerovi 337 milionů korun. Krúpa mu ve středu nabídl 55 milionů korun. Altner ale řekl ne.
Bývalý advokát Zdeněk Altner nabídku miliardáře odmítl.
Bývalý advokát Zdeněk Altner nabídku miliardáře odmítl. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bývalý advokát Zdeněk Altner odmítl nabídku společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která mu nabízela 55 milionů korun za převedení pohledávky ČSSD. Ta má podle pravomocného rozsudku zaplatit Altnerovi 337 milionů korun.

Slovenský podnikatel ve středu odeslal svou nabídku Altnerovu advokátovi Václavu Veselému. Ten o ni poté informoval i svého klienta. "Nemá důvod o tom jednat," řekl Aktuálně.cz Veselý. "Vůbec neuvažuje, že by pohledávku na někoho převedl," dodal.

Krúpa již minulý týden uvedl, že pokud by pohledávku získal, chce vyčkat na úhradu i několik let. Podle Jiřího Chvojky, mediálního zástupce právníků strany, ČSSD dluh neuznává a Krúpa by mohl riskovat, že koupí neexistující pohledávku.

Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources, majitele OKD. Podle médií má Krúpa blízko ke skupině J&T, Penta či prezidentu Miloši Zemanovi.

ČSSD zatím 337 milionů korun zaplatit odmítá, vyplatila zatím jen některé věřitele, kterým bývalý advokát dlužil miliony. Sociální demokracie nyní čeká na to, jak dopadne u Nejvyššího soudu, který řeší její dovolání.

"Ve vyjádření napadají platnost smlouvy, přitom oni podle té smlouvy peníze vyplatili," uvedl Veselý. Chvojka na to zareagoval slovy, že zpochybňují nejen samotnou pohledávku, ale i její vznik. "Do té doby, než Nejvyšší soud rozhodne, se k němu nebudeme blíže vyjadřovat," dodal Chvojka.

Námitka ČSSD je obstrukční, tvrdí Altner

Altner také ve čtvrtek v tiskovém prohlášení uvedl, že námitku podjatosti ČSSD na Obvodní soud pro Prahu 1, který má rozhodnout o exekuci strany, považuje za obstrukční. Racionální základ podle něj nemají ani další dvě námitky, které strana podala.

ČSSD namítá vedle podjatosti to, že pražský soud není místně ani věcně příslušný. Podjatost právníci strany dokládají na zprávách z různých médií, ve kterých měla podle nich mluvčí soudu Alena Novotná poskytovat Altnerovi poučení, předjímat pravděpodobný výsledek řízení či obhajovat předchozí postup soudů během sporu. Novotná ve středu nařčení popřela s tím, že se snaží informovat neutrálně.

Altner v prohlášení uvedl, že námitky ČSSD nemají oporu v zákoně. Například podjatost je podle něj možné namítat jen proti konkrétní osobě, ne celému soudu. "Nejzávažnější je však samotná skutečnost, že v běžně prováděném exekučním řízení se dlužník nesmí do pověření exekučního úřadu dozvědět, že byl podán návrh na pověření exekuce soudem," uvedl Altner. Skutečnost, že se o podání exekučního návrhu dozvěděla veřejnost, je de facto trestným činem, dodal.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy