Kdo bude studovat obor potřebný na trhu práce, dostane od státu zaplaceno

Markéta Hronová Markéta Hronová
4. 3. 2016 10:49
Posílat vysokým školám peníze podle počtu žáků už nevyhovuje, myslí si ministerstvo školství. Vymýšlí proto nový způsob, podle čeho školy hodnotit. Zaměřit se chce na kvalitu a jedním z ukazatelů má být i to, jak jsou absolventi daných škol úspěšní na trhu práce. Čím úspěšnější absolventi, tím více by škola získala peněz. Část financí by pak mohla použít na stipendia, která by měla pomoct studenty nedostatkových oborů motivovat ke studiu. To by se hodilo zvláště technickým profesím, které trpí nedostatkem studentů. Ministerstvo bude návrh na změnu financování vysokých škol ještě projednávat se zástupci zaměstnavatelů a vysokých škol.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vysoké školy dostanou ještě větší motivaci dbát na to, aby byli jejich studenti dobře připravení pro budoucí zaměstnání. Ministerstvo školství chce zásadně změnit způsob, jak se peníze finančně rozdělují mezi vysoké školy, píší Hospodářské noviny.

Dnes je rozhodující počet studentů, do budoucna však má vzrůst právě váha skutečnosti, jak se absolventi uplatní na trhu práce. To nyní hraje zanedbatelnou roli. "Je to dlouhodobé přání zaměstnavatelů," zdůrazňuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

"Díky penězům navíc může škola zkvalitnit výuku, zaplatit víc odborníků, přijmout víc studentů, nebo je použít na stipendia," vypočítává předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer.

"Navýšení objemu stipendií je jednou z možností, se kterými ministerstvo v tuto chvíli pracuje," řekl náměstek ministryně školství Robert Plaga.

Podrobnosti bude ministerstvo řešit se školami, odboráři a firmami už v pondělí. Nová pravidla by měla začít fungovat v roce 2018.

 

Právě se děje

Další zprávy