Kde vyhoří ti, kdo chtějí k policii? V IQ testu a komunikaci

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
13. 5. 2015 6:30
Policejním náborem projde sotva polovina uchazečů. Vyřadí je především náročné psychotesty. Nároky bych ale nesnižoval, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz policejní psycholog Vladimír Voska.
Nábor nových policistů. Psychotesty neprojde 60 % z nich.
Nábor nových policistů. Psychotesty neprojde 60 % z nich. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Policejní prezident chce v příštích pěti letech nabrat čtyři tisíce nových policistů. Jenže policejními psychotesty loni neprošly tři pětiny uchazečů.

Podle vedoucího policejního psychologa Vladimíra Vosky je ale úspěšnost kolem 40 procent přirozená - nároky na budoucí policisty by určitě nesnižoval.

"Je otázka, jestli v době, kdy se snižuje nezaměstnanost, kdy nabírají i jiné sbory včetně armády, má policie dostatečnou přitažlivost pro ten počet lidí, které potřebuje," říká Voska v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Psychotesty loni prošlo jen 39 % uchazečů. Když to srovnáte s předchozími lety, je to zhoršení?

Máme dlouhodobě zhruba 40 až 50 procent úspěšnosti. Zrovna minulý rok se to vychýlilo na 39, ale žádné drastické závěry bych z toho nevyvozoval. Číslo mi vzhledem k tomu, že uchazeči nejsou nijak předem zvlášť filtrováni, připadá přiměřené. Neznamená to ale, že 60 procent populace je vyloženě špatné, že ti lidé nebudou úspěšní někde jinde. My chceme přece jen dost specifického člověka - univerzálního policistu, který musí splňovat kritéria daná vyhláškou.

Jak vypadá nejčastější uchazeč o práci u policie?

Statisticky nejčastější uchazeč je muž, středoškolák s maturitou mezi dvaceti a třiceti lety. Co se týče oborů vzdělání, tam to jde napříč střednímu školami, samozřejmě se dost často hlásí lidé, kteří studují typ školy zaměřený na bezpečnostní problematiku či veřejnou správu. Ale uchazeči se dost liší region od regionu. Tam, kde je vyšší nezaměstnanost, se hlásí i lidé, kteří jsou kvalifikovaní a přišli o práci. Když se kdysi zavíraly sklárny ve Světlé nad Sázavou, tak se najednou začali hlásit čtyřicetiletí mistři výroby, které by to jinak ani nenapadlo. Naopak Praha má jednu z nejnižších nezaměstnaností, nabídka práce je tu mnohem větší, takže uchazeče sháníme obtížněji.

A jak vypadá typický úspěšný uchazeč?

To je těžké říct, je to obrovská škála lidí. Statisticky vyšší úspěšnost mají samozřejmě vysokoškoláci, kteří se pohybují na úrovni 63 %. Jsou zralejší a zkušenější a často už při škole pracují, vědí, co chtějí odborně. Mají i lepší výsledky u takzvaných výkonových testů - a neznamená to nutně, že musí mít vyšší intelekt, ale ti lidé jsou připravenější vypořádat se s testovou situací.

Jaké výsledky vykazují ženy?

Když vezmu loňský rok, muži byli úspěšní ve 43 % a ženy jenom ve 36 %. Takže jsou horší.

Čím to je?

Nedá se to říct obecně, bylo by to na rozsáhlý výzkum. Může to být náhodný výkyv, ale může to také souviset s tím, jaké ženy a proč se hlásí do bezpečnostního sboru.

Policejní prezident chce v příštích pěti letech nabrat 4000 nových lidí. Je reálné takhle rychle najít dost kvalitních lidí?

Musí se zintenzivnit nábor, ale je to těžké. Vždycky když jsou nějaké debaty, kdo všechno prochází či neprochází a jestli to není moc přísné, tak většinou zůstane shoda na tom, že je dobré nechávat kritéria dlouhodobě stejná a nepolevovat. Takže je to vlastně o přísunu uchazečů. Je otázka, jestli v době, kdy se snižuje nezaměstnanost, kdy nabírají i jiné sbory včetně armády, má policie dostatečnou přitažlivost pro ten počet lidí, které potřebuje.

V čem nejčastěji uchazeči selhávají? Je to tím, že je tam velká část čerstvých, nezkušených absolventů?

Ano, to je jeden z důvodů, proč jsou někteří vyhodnoceni jako nezralí. Myslím si, že hranice mentálního vstupu do dospělého života se za poslední desítky let posunula. Zatímco dříve se maturita považovala za jakousi zkoušku dospělosti, v současné době je to spíše až po bakaláři – mladí lidé déle studují, déle jsou závislí na rodičích, v pozdějším věku zakládají rodinu, déle si takzvaně užívají života. Další oblast je kvalita středoškolského vzdělávání - dnes bereme nejméně maturanty, ale zjišťujeme, že spousta maturantů neumí dobře česky napsat větu.

Neblíží se tedy doba, kdy bude podmínkou práce u policie bakalářský titul?

To není otázka na mě, ale je možné, že ta doba přijde. Dnes bereme od osmnácti let a určitá skupina uchazečů neuspěje, protože nejsou schopni si nic samostatně zařídit, komunikovat, očekávají, že se o ně někdo bude starat.

V čem další uchazeči selhávají?

Hrozně důležité jsou komunikační dovednosti. Bez přiměřené dobré komunikace se policista neobejde, dostává se do těch nejsložitějších komunikačních situací. Musí přiměřeně reagovat na pachatele i na oběť a to je velmi těžké. Nezbytná je schopnost týmové spolupráce. Dost velká část lidí také neprojde inteligenčním testem. Je to třeba 15 až 20 % ze všech uchazečů. Intelektově musí být v pásmu průměru nebo vyšším. Jsou to testy na čas, na rozdíl od většiny ostatních.

Kolik lidí nepřijmete, protože vykazují nějaké patologické rysy?

Podle mého odhadu tak čtvrtinu z těch neúspěšných. Můžou u nich být náznaky větších psychických obtíží, které mohou pak být v praxi důvodem nedostatečné frustrační tolerance a nezvládání zátěže, menší schopnosti regulovat své emoce a chování, či dokonce agresivních projevů. Patologické rysy se ale mohou objevit i v hodnotách, postojích a k motivaci ke službě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalová jednadvacítka rozdrtila v kvalifikaci San Marino 6:0

Čeští fotbalisté do 21 let zvítězili ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad San Marinem 6:0. "Lvíčata" dala v Chomutově v každém z poločasů tři góly, dvakrát se trefili Adam Hložek, Dominik Janošek a Ladislav Krejčí. Mladíci mají po čtyřech zápasech šestičlenné skupiny na kontě dvě výhry a dvě remízy a posunuli se o skóre do čela neúplné tabulky.

Po sérii čtyř domácích utkání se svěřenci trenéra Karla Krejčího v pondělí poprvé představí venku, od 18:00 nastoupí v Chorvatsku. Přímý postup na šampionát v Maďarsku a Slovinsku si zajistí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst bez zápasů s šestým týmem tabulky. Zbylých osm mužstev na druhých příčkách si zahraje baráž a úspěšná čtveřice zkompletuje 16 účastníků mistrovství.

Mladíci proti outsiderovi skupiny ze San Marina, který ještě v této kvalifikaci nedal gól, od úvodu jasně kralovali. Skóre otevřel v 11. minutě hlavičkou po rohu Hložek, ve 14. minutě poslal k tyči odražený míč Janošek a skóre první půle uzavřel na zadní tyči po centru Krejčí. V tu chvíli už bylo jasné, že "Lvíčata" bodově napraví říjnové domácí remízy s Řeckem a Skotskem.

Krejčí, který hrál netradičně na pozici stopera, v 67. minutě z podobné pozice přidal čtvrtý gól a poté se podruhé v utkání trefil i další sparťan Hložek. Osm minut před koncem pak po dalším odraženém balonu zamířil podruhé přesně k tyči také plzeňský Janošek.

Utkání skupiny 4 kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Chomutově:

ČR - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 11. a 69. Hložek, 14. a 82. Janošek, 38. a 66. L. Krejčí. Rozhodčí: Jónasson - Gudmundsson, Árnason (všichni Isl.). ŽK: Franciosi, Ceccaroli, Moretti, Conti (všichni San Marino).

Sestava ČR: Trmal - Holík (76. Souček), Chaluš, L. Krejčí, Sadílek - Janošek, Havelka (85. Granečný) - Bucha (76. Hlavatý), Šulc (64. Vaníček), Žitný (64. Kohút) - Hložek. Trenér: K. Krejčí.

Vilnius: Litva - Chorvatsko 1:3 (0:1).

1. ČR 4 2 2 0 9:1 8
2. Skotsko 4 2 2 0 4:1 8
3. Řecko 3 2 1 0 7:1 7
4. Chorvatsko 3 2 0 1 11:3 6
5. Litva 5 1 1 3 4:6 4
6. San Marino 5 0 0 5 0:23 0
před 1 hodinou

Fotbalisté Bulharska před zápasem s Čechy prohráli s Paraguayí

Fotbalisté Bulharska prohráli v přípravném utkání v Sofii s Paraguayí 0:1. Nedělního posledního soupeře českých reprezentantů v kvalifikaci mistrovství Evropy poprvé vedl trenér Georgi Dermendžiev, který po říjnovém debaklu 0:6 s Anglií vystřídal na lavičce Krasimira Balakova.

Bulhaři zatím v kvalifikaci ani jednou nevyhráli, ze sedmi zápasů třikrát remizovali. Neuspěli ani v přípravě s jihoamerickým protivníkem, kterou rozhodl po hodině hry gól Miguela Almirona.

před 1 hodinou

Fotbalisté Turecka jsou na Euru a pomohli na šampionát i Francii

Fotbalisté Turecka si dnešní bezbrankovou remízou s Islandem v Istanbulu zajistili postup na Euro. Výsledek současně na šampionát posunul i mistry světa Francouze, kteří k utkání předposledního devátého kola skupiny H proti Moldavsku nastoupí od 20:45.

Turecko s Francií rozšířily počet jistých účastníků ME na osm. Už dříve si místo na turnaji zajistily Belgie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko a Ukrajina. Ještě dnes se k nim můžou připojit Česko, Portugalsko a Anglie, kterou navíc čeká jubilejní 1000. zápas.

Euro se uskuteční příští rok na přelomu června a července ve dvanácti evropských zemích.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina H:

Turecko - Island 0:0

20:45 Francie - Moldavsko, Albánie - Andorra.

1. Turecko 9 6 2 1 16:3 20
2. Francie 8 6 1 1 21:5 19
3. Island 9 5 1 3 12:10 16
4. Albánie 8 4 0 4 14:10 12
5. Andorra 8 1 0 7 1:16 3
6. Moldavsko 8 1 0 7 2:22 3
Další zprávy