Kauza úřadu ombudsmana končí. Motejl nepochybil

Domácí Domácí
21. 7. 2010 16:02
Vesecká prověřila postup policie během vyšetřování úřadu ochránce práv
Policie úřad vyšetřovala krátce před smrtí jejího šéfa Otakara Motejla
Policie úřad vyšetřovala krátce před smrtí jejího šéfa Otakara Motejla | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Nezákonné hospodaření v kanceláři ombudsmana v době, kdy instituci vedl Otakar Motejl, se neprokázalo.

Policie úřad v tichosti vyšetřovala několik měsíců, a to na základě anonymního udání. Těsně před Motejlovou smrtí byl ale případ odložen s tím, že se žádný trestný čin nestal.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) dnes podle ČTK potvrdilo, že policie postupovala správně.

Pomsta za justiční mafii?

Podle některých kriminalistů vyšetřování případu provázely zákulisní tlaky. "Vnímali jsme to tak, že byla snaha něco proti Motejlovi najít," řekl Aktuálně.cz počátkem července jeden z nich.

Ačkoliv byli od začátku přesvědčeni, že k žádné zpronevěře nedošlo a chtěli případ ukončit, žalobci trvali na dalším vyšetřování.

"Vím od Oty, že se mu ti policisté omlouvali, že jim to opakovaně vracel státní zástupce. Jsem přesvědčena, že to byl tlak kvůli tomu, že kritizoval některé lidi, kteří patří ke skupině označované v médiích jako justiční mafie," řekla Aktuálně.cz i Motejlova někdejší zástupkyně Anna Šabatová.

Šéf jihomoravských žalobců Petr Coufal ovšem něco takového odmítl. "To, že státní zástupce zruší rozhodnutí o odložení věci a nařídí další prověřování, není nic nestandardního," hájil práci svých podřízených muž.

Právě pod jeho vedením bylo zastaveno stíhání někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Mimo jiné je jedním z aktérů kauzy justiční mafie.

Motejl, dosud jediný český veřejný ochránce práv, zemřel počátkem května ve věku 77 let.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy