Kauza úřadu ombudsmana končí. Motejl nepochybil

Domácí Domácí
21. 7. 2010 16:02
Vesecká prověřila postup policie během vyšetřování úřadu ochránce práv
Policie úřad vyšetřovala krátce před smrtí jejího šéfa Otakara Motejla
Policie úřad vyšetřovala krátce před smrtí jejího šéfa Otakara Motejla | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Nezákonné hospodaření v kanceláři ombudsmana v době, kdy instituci vedl Otakar Motejl, se neprokázalo.

Policie úřad v tichosti vyšetřovala několik měsíců, a to na základě anonymního udání. Těsně před Motejlovou smrtí byl ale případ odložen s tím, že se žádný trestný čin nestal.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) dnes podle ČTK potvrdilo, že policie postupovala správně.

Pomsta za justiční mafii?

Podle některých kriminalistů vyšetřování případu provázely zákulisní tlaky. "Vnímali jsme to tak, že byla snaha něco proti Motejlovi najít," řekl Aktuálně.cz počátkem července jeden z nich.

Ačkoliv byli od začátku přesvědčeni, že k žádné zpronevěře nedošlo a chtěli případ ukončit, žalobci trvali na dalším vyšetřování.

"Vím od Oty, že se mu ti policisté omlouvali, že jim to opakovaně vracel státní zástupce. Jsem přesvědčena, že to byl tlak kvůli tomu, že kritizoval některé lidi, kteří patří ke skupině označované v médiích jako justiční mafie," řekla Aktuálně.cz i Motejlova někdejší zástupkyně Anna Šabatová.

Šéf jihomoravských žalobců Petr Coufal ovšem něco takového odmítl. "To, že státní zástupce zruší rozhodnutí o odložení věci a nařídí další prověřování, není nic nestandardního," hájil práci svých podřízených muž.

Právě pod jeho vedením bylo zastaveno stíhání někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Mimo jiné je jedním z aktérů kauzy justiční mafie.

Motejl, dosud jediný český veřejný ochránce práv, zemřel počátkem května ve věku 77 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy