Kauza ProMoPro štěpí koalici, Vondra útočí na Kalouska

Domácí Domácí
28. 2. 2011 14:28
Ministr obrany Vondra tvrdí, že Kalousek a jeho lidé překračují své pravomoci
Alexandr Vondra (ODS)
Alexandr Vondra (ODS) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spor mezi ministry Alexandrem Vondrou (ODS) a Miroslavem Kalouskem (TOP 09) v kauze ProMoPro dál rozděluje vládní koalici.

Šéfovi resortu obrany se nelíbí Kalouskův postup v případě zbavení mlčenlivosti úředníků finančně-analytického útvaru.

V kauze sporné stamilionové zakázky z doby českého předsednictví EU figuruje ministr Alexandr Vondra.

"Tento útvar je jakási tajná služba na ministerstvu financí, která má přístup k velice citlivým údajům, ať už z oblasti bankovního tajemství nebo daňových záležitostí. Tyto informace mohou být postoupeny policii, ale neměly by svévolně unikat na veřejnost, kde mohou být zneužity k politickým účelům," řekl Vondra v rozhovoru pro nové vydání Respektu.

Podle serveru iDNES.cz Vondra považuje za pozoruhodné, že se ministerstvo financí se stejnou intenzitou jako případu ProMoPro nevěnuje některým zakázkám uzavřeným v minulosti na ministerstvu obrany.

Právě v resortu obrany byl Miroslav Kalousek dříve náměstek a nyní spolupracuje například s Martinem Bartákem, který čelí podezření z manipulací armádních zakázek.

"Ze strany ministerstva financí jsme udělali, co jsme mohli. Podařilo se vypátrat peníze z jednoznačně předražené zakázky a zablokovat je. Finančně-analytický útvar vypátral, co se přesně fakticky stalo a já jsem na jeho práci hrdý. Teď už se vyšetřuje pouze trestní odpovědnost," řekl serveru iDNES.cz Kalousek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy