reklama
 
 

Kauza Kuřim: Škola, kam chodil Ondra, važně pochybila

8. 2. 2008 10:15
Školní inspekce tvrdí, že ředitel porušil zákon

Brno - Rada městské části Brno-Kohoutovice ve středu projednávala další osud ředitele základní školy, kam měl chodit Ondra Coufal, chlapec, z jehož trýznění je obviněno pět lidí.

Důvodem je kritická zpráva České školní inspekce. Podle ní škola závažně pochybila, když umožnila vzdělávat chlapce doma.

"Ředitel nepostupoval v souladu s pravidly i se školským zákonem," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČŠI Libor Vacek. "Za tak závažná pochybení může být odvolán."

Ředitel školy Miroslav Klíč však trvá na tom, že jednal správně. "Ostře se proti závěrům inspekce ohrazuji," uvedl dnes ředitel. "Konal bych znovu stejně."

Městská rada své rozhodnutí o případném odvolání ředitele odložila na konec února.

Chybějící podklady

Ondřej Coufal, z jehož týrání je obviněna jeho matka a další čtyři lidé, měl v září roku 2006 nastoupit do školy, jako každé dítě.

Na počátku školního roku však jeho matka Klára Mauerová požádala ředitele, aby chlapce mohla vzdělávat doma.

Kuřimská kauza. Přehledně jak jen to jde

Vedení školy zahájilo správní řízení a vyžádalo si potřebné posudky. Ty však pedagogicko-psychologická poradna dodala až v listopadu.

Ředitel však chlapci umožnil, aby se do té doby učil doma, dostal potřebné učebnice a plán výuky.

Tento postup mu nyní inspektoři, které o kontrolu na škole požádala policie, vytýkají.

"Pro takovéto rozhodnutí neměl potřebné podklady," říká mluvčí ČŠI Vacek. "Ty dostal až v listopadu. Dle školského zákona měl do té doby chlapec chodit do školy."

Rodičům věřím

Ředitel školy Miroslav Klíč je však jiného názoru, podle něj existují k tomuto správnímu řízení různé výklady.

"Stala se tragická událost, nijak však nesouvisí s mým rozhodnutím," řekl Aktuálně.cz. "Jediné, co jsem udělal, že jsem omluvil žáka do doby, než dostanu podklady."

Podle Klíče je to stejné, jako když ředitel přijme od rodičů omluvenku. "Rodičům prostě primárně věřím," říká. "Teprve pokud se objeví důvodné podezření, pak konám, vyžádám si lékařskou zprávu, nebo požádáme sociální pracovníky o šetření."

V tomto případě však ředitel školy ani ostatní pracovníci žádné podezření neměli.

Ondřeje Coufala měla doma vyučovat sestra jeho matky Kateřina Mauerová. "S oběma ženami jsem se setkal, a nevšiml jsem si ničeho patologického," říká ředitel. "Když vás někdo chce podvést, tak se mu to holt může podařit."

Kvůli tomu, že později vyšlo najevo, že byl chlapec doma trýzněn matkou i dalšími lidmi, by se podle ředitele nemělo na zažitém postupu nic měnit.

"Tato kauza mě nedonutí postupovat nepřirozeně," říká Klíč. "Primárně rodičům i dětem věřím a na tom nebudu nic měnit. Nebudu k rodičům, kteří žádají o učení dětí doma, přistupovat patologicky s nedůvěrou."

I bez ohledu na kritiku inspektorů by ředitel v podobném případě jednal stejně. "Pokud nemám důvodné podezření, a vnímám, že by dítěti pobyt ve škole ublížil, pak nevidím důvod, proč bych mu výuku doma neumožnil," říká.

Nejsem žádný vazal

Osud ředitele má v rukou zřizovatel školy, městská část Brno-Kohoutovice. Ve středu rada projednala závěry inspekce.

"Říkají, že došlo k závažnému pochybení," říká starosta městské části Jiří Zorník. "Já to však vnímám tak, že bez ohledu na to, co se pak ukázalo, jednal v zájmu dítěte, jen udělal procesní chybu."

Podle starosty mohou proti řediteli použít škálu opatření, od napomenutí, přes odebrání osobního ohodnocení až po odvolání.

"Nedomnívám se, že by byl odvolán," řekl Aktuálně.cz starosta Zorník. "Vyžádali jsme si stanoviska našich odborníků. A na konci února pozveme ředitele na jednání, a rozhodneme."

Ředitel Klíč chce svůj post uhájit. "Budu tvrdě bojovat, ředitel není žádným vazalem," říká. "V opačném případě by tedy měl nést zodpovědnost zřizovatel a rozhodovat sám."

autor: Eliška Bártová | 8. 2. 2008 10:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama