Kauza justiční mafie pokračuje, Benešová se dovolala

ČTK ČTK
31. 5. 2011 21:15
Podle Marie Benešové byla soudkyně, která případ rozhodla, podjatá
Marie Benešová
Marie Benešová | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která byla v únoru odsouzena za své výroky v kauze takzvané justiční mafie, se obrátila s dovoláním na Nejvyšší soud.

V dovolání uvedla, že předsedkyně odvolacího senátu mohla být podjatá, informovala Česká televize.

Benešová byla odsouzena za výroky, kterými obvinila některé představitele české justice, že mimo jiné ovlivňují vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Za svá slova už se omluvila a zaplatila i soudní náklady.

Krajský soud žalobu na Benešovou, kterou spolu s dalšími představiteli justice podala její nástupkyně ve funkci Renata Vesecká, zamítl. Vrchní soud v Praze však jeho verdikt zvrátil. Rozsudek odvolacího soudu vynesla soudkyně Romana Vostřejšová.

Obviněný manžel soudkyně

Benešová však upozornila, že její manžel, advokát Josef Vostrejš, byl za působení Benešové na Nejvyšším státním zastupitelství trestně stíhán, a když byla Benešová nejvyšší státní zástupkyní, bylo Vostrejšovi jeho obvinění zpřísněno.

Později ovšem Benešovou na postu vystřídala Renata Vesecká a pod jejím vedením NSZ stíhání advokáta zastavilo. Podle názoru Benešové na to měla Vostrejšová upozornit jak předsedu Vrchního soudu, tak i účastníky řízení.

Benešová v dovolání upozornila i na to, že dcera soudkyně Vostrejšové pracovala v minulosti jako koncipientka v kanceláři Josefa Lžičaře. Ten přitom ve sporu o justiční mafii zastupoval jednoho z žalobců - Karla Černovského.

Vostrejšová ČT přes mluvčího vzkázala, že se všechno odehrálo už velmi dávno a že nevěděla, kdo vedl NSZ v době stíhání jejího muže. "Doktorka Vostrejšová skutečně neměla žádný důvod, aby se cítila v této věci nějakým způsobem podjatá," uvedl mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy