Kauza justiční mafie pokračuje, Benešová se dovolala

ČTK ČTK
31. 5. 2011 21:15
Podle Marie Benešové byla soudkyně, která případ rozhodla, podjatá
Marie Benešová
Marie Benešová | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která byla v únoru odsouzena za své výroky v kauze takzvané justiční mafie, se obrátila s dovoláním na Nejvyšší soud.

V dovolání uvedla, že předsedkyně odvolacího senátu mohla být podjatá, informovala Česká televize.

Benešová byla odsouzena za výroky, kterými obvinila některé představitele české justice, že mimo jiné ovlivňují vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Za svá slova už se omluvila a zaplatila i soudní náklady.

Krajský soud žalobu na Benešovou, kterou spolu s dalšími představiteli justice podala její nástupkyně ve funkci Renata Vesecká, zamítl. Vrchní soud v Praze však jeho verdikt zvrátil. Rozsudek odvolacího soudu vynesla soudkyně Romana Vostřejšová.

Obviněný manžel soudkyně

Benešová však upozornila, že její manžel, advokát Josef Vostrejš, byl za působení Benešové na Nejvyšším státním zastupitelství trestně stíhán, a když byla Benešová nejvyšší státní zástupkyní, bylo Vostrejšovi jeho obvinění zpřísněno.

Později ovšem Benešovou na postu vystřídala Renata Vesecká a pod jejím vedením NSZ stíhání advokáta zastavilo. Podle názoru Benešové na to měla Vostrejšová upozornit jak předsedu Vrchního soudu, tak i účastníky řízení.

Benešová v dovolání upozornila i na to, že dcera soudkyně Vostrejšové pracovala v minulosti jako koncipientka v kanceláři Josefa Lžičaře. Ten přitom ve sporu o justiční mafii zastupoval jednoho z žalobců - Karla Černovského.

Vostrejšová ČT přes mluvčího vzkázala, že se všechno odehrálo už velmi dávno a že nevěděla, kdo vedl NSZ v době stíhání jejího muže. "Doktorka Vostrejšová skutečně neměla žádný důvod, aby se cítila v této věci nějakým způsobem podjatá," uvedl mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy