Kauza justiční mafie pokračuje, Benešová se dovolala

ČTK ČTK
31. 5. 2011 21:15
Podle Marie Benešové byla soudkyně, která případ rozhodla, podjatá
Marie Benešová
Marie Benešová | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která byla v únoru odsouzena za své výroky v kauze takzvané justiční mafie, se obrátila s dovoláním na Nejvyšší soud.

V dovolání uvedla, že předsedkyně odvolacího senátu mohla být podjatá, informovala Česká televize.

Benešová byla odsouzena za výroky, kterými obvinila některé představitele české justice, že mimo jiné ovlivňují vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Za svá slova už se omluvila a zaplatila i soudní náklady.

Krajský soud žalobu na Benešovou, kterou spolu s dalšími představiteli justice podala její nástupkyně ve funkci Renata Vesecká, zamítl. Vrchní soud v Praze však jeho verdikt zvrátil. Rozsudek odvolacího soudu vynesla soudkyně Romana Vostřejšová.

Obviněný manžel soudkyně

Benešová však upozornila, že její manžel, advokát Josef Vostrejš, byl za působení Benešové na Nejvyšším státním zastupitelství trestně stíhán, a když byla Benešová nejvyšší státní zástupkyní, bylo Vostrejšovi jeho obvinění zpřísněno.

Později ovšem Benešovou na postu vystřídala Renata Vesecká a pod jejím vedením NSZ stíhání advokáta zastavilo. Podle názoru Benešové na to měla Vostrejšová upozornit jak předsedu Vrchního soudu, tak i účastníky řízení.

Benešová v dovolání upozornila i na to, že dcera soudkyně Vostrejšové pracovala v minulosti jako koncipientka v kanceláři Josefa Lžičaře. Ten přitom ve sporu o justiční mafii zastupoval jednoho z žalobců - Karla Černovského.

Vostrejšová ČT přes mluvčího vzkázala, že se všechno odehrálo už velmi dávno a že nevěděla, kdo vedl NSZ v době stíhání jejího muže. "Doktorka Vostrejšová skutečně neměla žádný důvod, aby se cítila v této věci nějakým způsobem podjatá," uvedl mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy