Kauza justiční mafie pokračuje, Benešová se dovolala

ČTK ČTK
31. 5. 2011 21:15
Podle Marie Benešové byla soudkyně, která případ rozhodla, podjatá
Marie Benešová
Marie Benešová | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která byla v únoru odsouzena za své výroky v kauze takzvané justiční mafie, se obrátila s dovoláním na Nejvyšší soud.

V dovolání uvedla, že předsedkyně odvolacího senátu mohla být podjatá, informovala Česká televize.

Benešová byla odsouzena za výroky, kterými obvinila některé představitele české justice, že mimo jiné ovlivňují vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Za svá slova už se omluvila a zaplatila i soudní náklady.

Krajský soud žalobu na Benešovou, kterou spolu s dalšími představiteli justice podala její nástupkyně ve funkci Renata Vesecká, zamítl. Vrchní soud v Praze však jeho verdikt zvrátil. Rozsudek odvolacího soudu vynesla soudkyně Romana Vostřejšová.

Obviněný manžel soudkyně

Benešová však upozornila, že její manžel, advokát Josef Vostrejš, byl za působení Benešové na Nejvyšším státním zastupitelství trestně stíhán, a když byla Benešová nejvyšší státní zástupkyní, bylo Vostrejšovi jeho obvinění zpřísněno.

Později ovšem Benešovou na postu vystřídala Renata Vesecká a pod jejím vedením NSZ stíhání advokáta zastavilo. Podle názoru Benešové na to měla Vostrejšová upozornit jak předsedu Vrchního soudu, tak i účastníky řízení.

Benešová v dovolání upozornila i na to, že dcera soudkyně Vostrejšové pracovala v minulosti jako koncipientka v kanceláři Josefa Lžičaře. Ten přitom ve sporu o justiční mafii zastupoval jednoho z žalobců - Karla Černovského.

Vostrejšová ČT přes mluvčího vzkázala, že se všechno odehrálo už velmi dávno a že nevěděla, kdo vedl NSZ v době stíhání jejího muže. "Doktorka Vostrejšová skutečně neměla žádný důvod, aby se cítila v této věci nějakým způsobem podjatá," uvedl mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

 

Právě se děje

Další zprávy