Vesecká vyhrála, Benešová se omluví za justiční mafii

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 2. 2011 16:34
Benešová s rozhodnutím zásadně nesouhlasí, chce se dovolat k Nejvyššímu soudu

Praha - Představitelé justice v čele s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou s konečnou platností vyhráli spor známý jako kauza justiční mafie.

Někdejší šéfka státních zástupců Marie Benešová se jim musí omluvit za výroky, kterými je obvinila z ovlivňování některých případů, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Rozhodl o tom v úterý pražský vrchní soud, který tak zrušil opačný verdikt Krajského soudu v Praze.

Benešová s rozhodnutím zásadně nesouhlasí. Po skončení jednání novinářům řekla, že se dovolá k Nejvyššímu soudu.

Odvolací senát se kauzou takzvané justiční mafie zabýval již podruhé.

V březnu 2009 zrušil prvoinstanční verdikt středočeského soudce Vojtěcha Cepla, který stejně jako loni žalobu Vesecké a jejích kolegů zamítl.

Podle vrchního soudu Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků soudní pře a spekuloval. Odvolací senát mu proto případ odebral, Ústavní soud mu ho však následně vrátil.

Benešová v prosinci 2007 označila v souvislosti s Čunkovou kauzou Veseckou, jejího náměstka Karla Černovského, bývalého místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru, exministra spravedlnosti Pavla Němce, náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, šéfa jihomoravských státních zástupců Petra Coufala a žalobce Arifa Salichova za "zákulisní justiční mafií, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury".

Prvoinstanční soud vyhověl pouze Grygárkovi, Benešnová se mu následně omluvila. Coufal a Salichov před druhým kolem sporu žaloby stáhly.

Odvolací senát v úterý také znovu vyslechl ostravskou krajskou státní zástupkyni Zlatuši Andělovou, která u krajského soudu popsala setkání několika justičních představitelů, na kterých se probíralo Čunkovo vyšetřování.

Na základě jejího svědectví také kárný senát pražského vrchního soudu nepravomocně zbavil funkce soudce Kučeru s tím, že vyšetřování údajné korupční kauzy opravdu ovlivňoval

 

Právě se děje

před 21 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy