Vesecká vyhrála, Benešová se omluví za justiční mafii

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 2. 2011 16:34
Benešová s rozhodnutím zásadně nesouhlasí, chce se dovolat k Nejvyššímu soudu

Praha - Představitelé justice v čele s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou s konečnou platností vyhráli spor známý jako kauza justiční mafie.

Někdejší šéfka státních zástupců Marie Benešová se jim musí omluvit za výroky, kterými je obvinila z ovlivňování některých případů, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Rozhodl o tom v úterý pražský vrchní soud, který tak zrušil opačný verdikt Krajského soudu v Praze.

Benešová s rozhodnutím zásadně nesouhlasí. Po skončení jednání novinářům řekla, že se dovolá k Nejvyššímu soudu.

Odvolací senát se kauzou takzvané justiční mafie zabýval již podruhé.

V březnu 2009 zrušil prvoinstanční verdikt středočeského soudce Vojtěcha Cepla, který stejně jako loni žalobu Vesecké a jejích kolegů zamítl.

Podle vrchního soudu Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků soudní pře a spekuloval. Odvolací senát mu proto případ odebral, Ústavní soud mu ho však následně vrátil.

Benešová v prosinci 2007 označila v souvislosti s Čunkovou kauzou Veseckou, jejího náměstka Karla Černovského, bývalého místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru, exministra spravedlnosti Pavla Němce, náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, šéfa jihomoravských státních zástupců Petra Coufala a žalobce Arifa Salichova za "zákulisní justiční mafií, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury".

Prvoinstanční soud vyhověl pouze Grygárkovi, Benešnová se mu následně omluvila. Coufal a Salichov před druhým kolem sporu žaloby stáhly.

Odvolací senát v úterý také znovu vyslechl ostravskou krajskou státní zástupkyni Zlatuši Andělovou, která u krajského soudu popsala setkání několika justičních představitelů, na kterých se probíralo Čunkovo vyšetřování.

Na základě jejího svědectví také kárný senát pražského vrchního soudu nepravomocně zbavil funkce soudce Kučeru s tím, že vyšetřování údajné korupční kauzy opravdu ovlivňoval

 

Právě se děje

před 8 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy