Kauza H-System u soudu: Kdyby se byty nedostavěly, spadly by

ČTK ČTK
28. 8. 2014 14:21
Obyvatelům šesti desítek bytů v Horoměřicích stále hrozí vystěhování. Usiluje o to konkurzní správce H-Systemu.
Klienti u soudu protestovali už letos v kvetnu.
Klienti u soudu protestovali už letos v kvetnu. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Obyvatelům šesti desítek bytů v Horoměřicích stále hrozí vystěhování. U pražského městského soudu pokračovalo projednávání žaloby, kterou se konkurzní správce zkrachovalé firmy H-System Josef Monsport domáhá vyklizení bytů.

Monsportův předchůdce Karel Kudláček potvrdil, že dal klientům firmy v roce 1999 souhlas k tomu, aby si byty dostavěli z vlastních prostředků. Důvodem podle něj bylo to, že nemovitosti byly ve špatném stavu a hrozilo jejich zřícení.

"Souhlas k dostavbě nemovitostí jsem dal proto, že jejich stavebně-technický stav byl velice špatný. Kdyby byly takto ponechány přes zimu, mohlo dojít až ke zřícení některých konstrukcí. Pro zachování hodnoty majetku bylo výhodnější, aby se ve stavbě pokračovalo," vzpomínal někdejší správce konkurzní podstaty Kudláček na své 15 let staré rozhodnutí.

"Ta věc byla specifická, zvláštní, náročná, složitá. Neměl jsem k dispozici žádné doklady, informace jsem měl jen z veřejných zdrojů," uvedl ke krachu firmy. Ve funkci konkurzního správce H-Systemu působil od listopadu 1998 do ledna 2000, následně jej nahradil Monsport.

Ten nyní chce, aby se z bytů vystěhovalo celkem 56 rodin ze Stavebního bytového družstva Svatopluk. Nemovitosti chce zpeněžit a tuto částku rozdělit mezi všechny podvedené klienty H-Systemu - tedy i ty, kteří si nemovitosti nedostavěli.

Pražský městský soud v kauze rozhodl již loni v lednu, když bytovému družstvu nařídil vyklizení bytů a jejich předání Monsportovi. Vrchní soud v Praze ale později verdikt zrušil a nařídil případ znovu projednat.

Soudkyně chce kauzu uzavřít do konce roku

Soudkyně Nataša Reichlová jako důkaz přečetla dvě desítky nájemních smluv mezi bytovým družstvem a nájemníky bytů, kteří v řízení mají postavení vedlejších účastníků. Monsportova právnička Jana Mrázová však platnost těchto nájemních smluv zpochybnila.

Poukázala na to, že v době uzavření smluv mohl s nemovitostmi nakládat pouze konkurzní správce, nikoliv družstvo. Smlouvy prý navíc za družstvo podepisovali buď již bývalí, nebo teprve budoucí činovníci. A některé ze smluv byly údajně uzavřeny pouze na dobu určitou, takže nájem skončil už před lety.

Soudní řízení bude pokračovat 30. října, soudkyně by kauzu chtěla uzavřít do konce roku. Slíbila také, že napříště jednání přesune do větší soudní síně. Ve čtvrtek se totiž konalo v místnosti, kde bylo pouhých šest míst k sezení, takže většina zájemců o sledování jednání musela zůstat na chodbě.

K soudu přitom dorazily desítky klientů H-Systemu, kteří třímali transparenty "Zastaví už někdo konkurzní mafii?" či "Konkurz okradl 1000 rodin o 1 miliardu Kč! Zasáhne už stát?".

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka byl za vytunelování společnosti pravomocně odsouzen na 12 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy