Kauza fotbal: Policie zatýkala bez důkazů, míní žalobce

Markéta Chaloupská
27. 8. 2009 13:15
Aktuálně.cz má k dispozici odůvodění státního zástupce, který smetl ze stolu obvinění bafuňáře Malého
Předseda ČMFS Pavel Mokrý na tiskové konferenci ke zvolení nového reprezentačního fotbalového trenéra.
Předseda ČMFS Pavel Mokrý na tiskové konferenci ke zvolení nového reprezentačního fotbalového trenéra. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

* Policie zadržela trojici bývalých fotbalových funkcionářů 21. července, obvinila ale pouze Ladislava Malého * Oficiálním důvodem zadržení byla pochybná distribuce vstupenek na evropský fotbalový šampionát v roce 2004 * Městské zastupitelství ale Malého kvůli chybám obvinění zbavilo, deníku Aktuálně.cz se nyní podařilo zjistit proč

Praha - Rozsáhlá policejní razie, při které detektivové zadrželi tři fotbalové bafuňáře a jednoho z nich dokonce obvinili, alespoň pro tuto chvíli skončila patem. Státní zástupce totiž smetl ze stolu zatím jediné trestní stíhání, a to funkcionáře Ladislava Malého.

Důvod? Kriminalisté si včas nezajistili dostatek důkazů a sháněli je až dodatečně.

Vyplývá to z osmistránkového rozhodnutí žalobce, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici.  

"Řada listinných důkazů je policejním orgánem opatřována a vyhodnocována až poté, co bylo zahájeno trestní stíhání obviněného, přestože se jedná o důkazy důležité k vyhodnocení důvodnosti trestního stíhání," píše se v rozhodnutí pražského městského státního zastupitelství, které bývalého náměstka školství, mládeže a tělovýchovy a donedávna také člena ČSSD zbavilo obvinění.

"Podle všech pouček a dosavadní praxe musí policie mít osmdesátiprocentní jistotu, že to spáchal ten člověk. Tady ale policie neměla nic a opatřovali je dodatečně," čílí se obhájkyně Malého Marie Benešová (ČSSD).

Malého policie spolu s dalšími dvěma fotbalovými funkcionáři vyšetřuje kvůli podezřelým okolnostem při prodeji vstupenek na fotbalové mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku.

Dodejte důkazy, žádá žalobce

Kromě toho žalobce také kriminalistům vyčetl, že v některých případech nedoložili svá podezření vůči Malému dostatečnými důkazy a jeho roli v celé kauze úplně nepopsali. Například jim vytkl to, že znalecký posudek o hospodaření společnosti Fotbal Trading (firma, která lístky na mistrovství distribuovala a ve které mělo ke krácení daní docházet, pozn red.), byl neúplný.  

Policisté k případu nechtějí nic říct, nicméně mluvčí útvaru Roman Skřepek sdělil, že státní zástupce věděl o každém kroku policie.

"My pochopitelně plně respektujeme rozhodnutí státního zastupitelství, se kterým jsme už od počátku prověřování spolupracovali." Na přímou otázku, jestli státní zástupce souhlasil i s obviněním, které poté smetl ze stolu, mluvčí odvětil, že všechny kroky, i ty připravované, policie průběžně se státním zástupcem konzultovala.

Únik za 31 milionů

Malého detektivové z protikorupčního ke konci července jako jediného v takzvané kauze fotbal obvinili. Kromě něj ale zatkli další dva lidi -Václava Chválu, do června člena výkonného výboru - a dále také bývalého předsedu Českomoravského fotbalového svazu Pavla Mokrého.

A z čeho je detektivové podezírají? Podle policejního spisu prý pochybně distribuovali vstupenky na evropský fotbalový šampionát v roce 2004.

Distribuci a prodej lístků totiž měla na starosti právě společnost Fotbal Trading, dceřiná společnost fotbalového svazu, se kterou byli všichni podezřelí spojeni.

Konkrétně se společnost Fotbal Trading měla dopustit několikamilionového daňového úniku, když nezapsala do účetnictví částku 31 milionů od cestovní kanceláře Čedok za prodané vstupenky na mistrovství Evropy.

Jak si nyní celá kauza stojí, policie nechce říct. "Státní zástupce si v této věci vyhradil právo, že jedině on bude poskytovat informace," řekl mluvčí Skřepek s tím, že se detektivové kauzou i nadále intenzivně zabývají.

Únik informací?

Foto: Ludvík Hradilek

Zdroje obeznámené s případem nicméně tvrdí, že práci policie komplikuje to, že "někdo" bafuňáře před policejní razií varoval. Ti mezitím stihli spousty důležitých dokumentů zničit.

O tom ostatně svědčí i to, že na půdě Českomoravského fotbalového svazu je veřejným tajemstvím, že se již asi dva měsíce před zásahem mluvilo o tom, že se něco chystá.

"Nikdo akorát přesně nevěděl co a kdy to přijde. Otázkou je, jestli fakt nikdo...," říká jeden vysoce postavených z fotbalových funkcionářů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy