Karel IV. byl atlet plný adrenalinu. Při soubojích si zarazil čelist, zničil páteř a zjizvil tvář

Lenka Havelková
23. 4. 2016 13:46
Nejvýznamnější český panovník Karel IV. byl silný, atletický a dobře trénovaný muž, přesto měl podle vědců z Karlovy Univerzity řadu zdravotních úrazů, problémů a komplikací. V krvi měl příliš adrenalinu, a tak ho podle vědců lákaly rytířské souboje. Podle jejich zjištění měl křivou páteř, otlučené pozadí, zjizvenou tvář, dnu nebo předkus kvůli zaražené spodní čelisti.
Socha Karla IV.
Socha Karla IV. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Vědci z Karlovy Univerzity odhalili zdravotní stav Karla IV. Nevýznamnější český král měl mimo jiné křivou páteř, zjizvenou tvář, otlučený zadek, dnu a dokonce předkus. Většinu zranění si podle vědců způsobil vlastní vinnou, jelikož se rád účastnil rytířských zápasů.

Karel IV. byl atletické postavy a měřil 173 centimetrů. Poslední zranění - zlomenina stehenní kosti - se mu stala osudnou. Podle profesora Jana Čorneje byl moderní, cílevědomý, duchovně založený a tak trochu samolibý panovník s přemírou adrenalinu v krvi.

Karlova Univerzita i široká veřejnost si letos připomíná sedmisté narozeniny českého krále a římského císaře. Čeští vědci z anatomického ústavu první lékařské fakulty Univerzity Karlovy provedli analýzu kosterních pozůstatků Karla IV. a zjistili, že prodělal několik vážných poranění. Většina z nich byla dobře zhojena, až na osudnou zlomeninu stehenní kosti. Král byl kvůli ní upoután na lůžko, dostal zápal plic a 29. listopadu 1378 zemřel.

Zjizvená tvář
Na lebce Karla IV. vědci našli velkou sečnou ránu, která sahá od jednoho obočí přes nos až k druhému. Podle emeritního přednosty Anatomického ústavu profesora Radomíra Čiháka je zřejmé, že pokud je kost takto výrazně poškozená, musel mít panovník na tváři hlubokou jizvu. Ke zranění přišel podle vědců pravděpodobně v boji. "Z lebky lze také odvodit přesný vzhled obličeje, tudíž rekonstrukce jeho tváře jsou poměrně přesné. Na žádné z jeho podobizen však jizvu z pochopitelných důvodů nenajdeme," vysvětlil profesor Čihák.

Zdravé zuby a adrenalin v krvi
Karel IV. byl silný, atletický a dobře trénovaný muž, který měl v krvi příliš adrenalinu, a tak ho podle vědců lákaly rytířské souboje. Při jednom z nich si zarazil spodní čelist do hlavy a navíc přišel o šest zubů. V důsledku tohoto zranění se mu změnil i výraz tváře.

"Sice se tehdejším ranhojičům podařilo Karlovi čelist vrátit zpět a zahojit, ale zůstal mu už navždy předkus,“ vysvětlil Radomír Čihák. Jinak měl Karel IV. zuby kompletně zdravé až na jeden malý kaz. Podle Čiháka je to kvůli mouce, která se ve středověku mlela na hrubo a zbytky nepomletých částic přirozeně obrušovaly chrup, tudíž se nemohl tvořit kaz.

Otlučený zadek a dna
Oblíbený panovník měl také pokřivenou krční páteř a dokonce mu jeden z obratlů chyběl. Podle profesora Jana Bartoníčka to může být následkem zranění ze souboje, nejenom že si zarazil již zmíněnou spodní čelist do hlavy, ale také si nepěkně zhmoždil krk.

Profesor se přiklání také k možnosti, že ho zranila rytířská helma, která se mu mohla zaseknout při nárazu do krku. Karel IV. měl také zlomenou ruku a otlučený zadek z koňského sedla. "Na sedací kosti jsme našli výrůstky, které poukazují na intenzivní jezdeckou činnost. Je známo, že Karel procestoval Evropu křížem krážem, je tedy pochopitelné, že musel mít z koňského sedla otlučený zadek, čehož důkazem jsou právě tyto výrůstky," vysvětlil profesor.

Karel IV. měl také dnu, o čemž vypovídají změny na kostech chodidel. "Dna je onemocnění, které vzniká usazováním močoviny v těle. Je způsobena přílišným množstvím bílkovin ve stravě," vysvětlil profesor Čihák.

Rozporuplný génius
Podle historika Petra Čorneje byl Karel IV. mimořádně nadaný člověk a stal se nejúspěšnějším panovníkem pozdně středověké Evropy. Za svůj úspěch vděčil vynikajícímu vzdělání, které však mělo podle Čorneje výrazný filozoficko-náboženský přesah. Podle historičky Václavy Kofránkové si byl český král od malička vědom své zodpovědnosti a ušlechtilého původu.

"Není divu, že vzdělaný vládce tolik zdůrazňoval svůj původ a boží přízeň, o které byl přesvědčen. V jeho žilách mu skutečně kolovala krev mnoha středověkých a královských rodů, které mnohdy svůj aristokratický původ deklarovaly až do dob antiky," vysvětlila Kofránková. Karel IV. mluvil pěti jazyky, byl cílevědomý, koncentrovaný a silně disciplinovaný. V roce 1348 založil univerzitu v Praze, kterou pojmenoval po sobě, stejně jako všechna ostatní díla, která za svůj život vytvořil.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy