Kanadský populismus, říká o zavedení víz ministr Pecina

Kateřina Eliášová
15. 7. 2009 23:50
Ministr vnitra nemá moc možností, jak se bránit
Martin Pecina
Martin Pecina | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Za populistické a neslýchané označuje ministr vnitra Martin Pecina rozhodnutí kanadské vlády znovu zavést pro Čechy vízovou povinnost.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz se rovněž ohrazuje proti tvrzení kanadského velvyslance v Česku Michaela A. Calcotta, že o znovuzavedení víz byli čeští ministři informováni včas. Velvyslanec tvrdí, že Kanada českou vládu informovala o definitivním rozhodnutí zavést víza k 7. červenci s tím, že kvůli technickým potížím bylo toto rozhodnutí o týden odloženo.

"Kanadský ministr pro imigraci Jason Kenney nás informoval o tom, že kanadská vláda pouze uvažuje o zavedení víz k 6. červenci, ale k tomu nakonec nedošlo. Proto nechápu ten náhlý krok a také způsob, jakým byla česká strana informována," řekl Pecina.

"Vnímám to jako populistické gesto, kterým si řeší vnitropolitickou situaci. Kanadská vláda si české Romy vybrala jako skupinu, kterou teď dají na odiv svým občanům s tím, že je v Kanadě nechtějí," říká Pecina.

Ze stránek kanadského ministerstva pro imigraci
Ze stránek kanadského ministerstva pro imigraci | Foto: Repro Aktuálně.cz
Speciál týdne: Kanada zavedla víza, Češi se zlobí

A.cz: Kanadský velvyslanec v Česku Calcott v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že čeští ministři - včetně vás - věděli o zavedení víz dopředu. Proč je tedy nyní česká vláda překvapená?

Považuji za mimořádně neslýchané, že to pan Calcott řekl. Oficiálně jsme se o tomto opatření dozvěděli jen pár hodin před jeho samotným spuštěním.

A.cz: Takže nemluví pravdu?

Jeho vysvětlení situace je podle mého názoru vnitřně rozporné. Pan Calcott říká, že nás pan ministr Kenney přijel informovat o zavedení víz od 6. července. Kenney nás ale informoval o tom, že kanadská vláda pouze uvažuje o zavedení víz k 6. červenci. K tomu ale nakonec nedošlo. Já se tedy ptám, jestli se takto skutečně kanadaská vláda koncem června rozhodla a proč to tedy nebylo k tomuto datu dodrženo.

Foto: Ludvík Hradilek

Kanada si řeší vlastní problémy

A.cz: Jak si tedy vysvětlujete opatření, které vůči nám Kanada zavedla?

Z jejich strany se jedná pouze o gesto. Čeští žadatelé o azyl v Kanadě se k dubnu letošního roku podíleli na počtu žádostí jen sedmi procenty. Rád bych taky upozornil na to, že tím samým letadlem, kterým létali do Kanady čeští Romové, cestovalo mnohem více uprchlíků z jiných zemí. Kanada nás dokonce žádala o to, abychom jim umožnili jednodušší režim na letišti v Ruzyni.

A.cz: Počty azylantů se ale v květnu a červnu zvýšily, Kanada nás na to opakovaně upozorňovala...

Uznávám, že množství Čechů žádajících v Kanadě o azyl stouplo. Byli jsme připraveni s Kanadou jednat a také jsme jednali. Její rozhodnutí teď ale vnímám jako populistické a hlavně vnitropolitické gesto, do kterého jsme byli zataženi. Uvidíme, jak se bude Kanada chovat při vydávání víz českým občanům. To jejich současné opatření není kvůli stoupajícímu počtu žádostí českých Romů, ale je to řešení jejich vlastní situace a problému s azylanty. Kanadská vláda si české Romy vybrala jako skupinu, kterou teď dávají na odiv svým občanům s tím, že je v Kanadě nechtějí. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

Vnitro odvetu nechystá

A.cz: Jak můžete nyní coby ministr vnitra situaci řešit, popřípadě ji napravit? 

To, jak budeme dále s kanadskou stranou v jednání postupovat, nechám samozřejmě na rozhodnutí pana premiéra, vlády a taky ministra zahraničí. Pokud budou chtít, tak do Kanady pojedu osobně.

A.cz: A jaké tedy máte možnosti, jak situaci řešit?

Toho, co může ministerstvo vnitra dělat, je poměrně málo. Máme sice na starosti problematiku víz, ale jen okrajově. Vyřizujeme nicméně agendu týkající se azylu a dlouhodobých pobytů. Žádostí z kanadské strany je ovšem jen velmi málo. Nyní zvažujeme, zda přijmeme nějaká další opatření. Kromě toho, co do této chvíle česká vláda udělala, už moc udělat nemůžeme.

Kanada svým rozhodnutím udělala nepříjemnosti zejména turistům a taky svým podnikatelům, kteří jsou na cestovním ruchu závislí. Lze očekávat pokles turistické výměny z obou stran.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy