Kalousek pozastavil další dva programy eurodotací

Petr Holub
30. 3. 2011 10:50
Česko má další potíže s čerpáním dotací z Evropské unie

Praha - Po regionálních programech Jihozápad a Severozápad, které prověřuje protikorupční policie, byly přerušeny další dva dotační programy. Řídí je ministerstvo průmyslu a ministerstvo školství.

Na nesrovnalosti u prvního z nich upozornila Evropská komise, nepořádek u druhého z nich odhalil hlavní auditor ministerstva školství, kterého poté ministr Josef Dobeš z Věcí veřejných vyhodil.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Zásah ministerstva popsal jako "dočasné pozastavení certifikací výdajů".

Dočasné, předpokládá mluvčí

Fakticky to znamená, že Kalouskovi úředníci odmítají přijímat k dalšímu vyřízení projekty, které obě ministerstva proplatila.

Teprve prostřednictvím Kalouskova úřadu zamíří projekty do Evropské komise, která proplacenou částku uhradí českému státnímu rozpočtu.

"Situace nemá vliv na financování projektů příjemců, které běží standardním způsobem," upozornil Jakob. Ministři průmyslu i školství tedy mohou proplácet projekty ze svých peněz, nemají však jistotu, jestli něco dostanou zpátky.

Mluvčí Jakob předpokládá, že certifikace výdajů bude obnovena v dohledné době, jakmile se nesrovnalosti v obou programech vysvětlí.

Ministr Martin Kocourek.
Ministr Martin Kocourek. | Foto: Petr Protivánek

Byli jsme shovívavější

Na jednom z pozastavených programů - Podnikání pro inovace, který řídí ministr průmyslu Martin Kocourek- se Evropské komisi nelíbily konkrétní projekty.

"V situaci hospodářské krize jsme byli shovívavější vůči podnikatelům, kteří se ne vlastní vinou dostali do problémů s dotacemi. Abychom nezničili celý podpořený projekt, bylo někdy nutné zvážit, jestli stojí za to dotaci nevyplatit kvůli byrokratickým drobnostem," popisuje ministerský mluvčí Pavel Vlček přístup, který budou čeští úředníci bruselským kolegům vysvětlovat.

Podle Vlčka má Kocourkovo ministerstvo k dispozici dostatečné argumenty.

Vadí temné společnosti

Inovační dotace za 140 miliard

  • Operační programy Podnikání a inovace (OPPI, 3,6 miliardy euro) a Věda a výzkum pro inovace (VaVpI, 2,07 miliardy euro) jsou v Česku třetí a čtvrtý největší. Dohromady dávají do roku 2013 skoro stejně peněz jako největší český operační program Doprava, kde je 5,77 miliardy euro.
  • Z VaVPi půjdou peníze hlavně do staveb a vybavení špičkových výzkumných pracovišť, jako je například plánovaný brněnský CEITEC za 6,5 miliardy korun, a z části i na platy vědců.
  • Peníze z OPPI jsou určeny přímo na podporu inovací ve firmách, na chod inkubátorů, které pomáhají začínajícím firmám; třeba těm, které založí studenti univerzit. Peníze mají jít i na vznik klastrů, které mají za cíl spojit firmy s podobným zaměřením s výzkumem a posílit tak jejich pozici na trhu.
  • Dalším zdrojem evropských peněz na vědu a výzkum je takzvaný 7. rámcový program. Evropská komise v něm do roku 2013 vyčlenila na činnost vědeckých týmů a jejich mezinárodní propojení s byznysem celkem 53 miliard euro.

Program Podnikání pro inovace sdílí se zmíněnými regionálními programy Jihozápad a Severozápad primát, že nejčastěji přiděloval dotace firmám s anonymními akciemi na doručitele.

"Pokud dostává evropské dotace soukromá firma, je vlastnická struktura tím prvním, co bruselští úředníci kontrolují," varoval už před třemi lety ekonom Petr Zahradník.

Ministerstvo průmyslu například zaplatilo čtvrt miliardy anonymní společnosti Prime Cell za projekt tkáňové banky. Skoro sto milionů na rekonstrukci teplárny v Jindřichově Hradci dostala firma Czech Heat a ještě větší částku má na teplárnu v Kutné Hoře společnost EC Biowatt, kterou vedou stejní manažeři jako Czech Heat.

Kritiku vyvolala i stomilionová zakázka pro Hospodářskou komoru. Podnikatelská organizace měla ministerstvu průmyslu pomoci s kontrolou, jestli podnikatelé čerpají peníze správným způsobem.

Trest pro auditora

Hlavním důvodem zásahu Kalouskových úředníků v dotačním programu na ministerstvu školství byla říjnová zpráva ředitele ministerského auditu Evžena Mrázka.

Ministr Josef Dobeš.
Ministr Josef Dobeš. | Foto: Ludvík Hradilek

Ten při kontrole operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace zjistil, že úředníci rozdělují peníze málo efektivně, především z toho důvodu, že jich je málo.

Ministr Dobeš předtím třetinu úředníků odpovědných za výzkumný program propustil, na Mrázkovu zprávu tedy reagoval vyhazovem jejího autora.

Ministerstvo financí může zabránit tomu, aby ministři v jiných resortech propustili ředitele svých auditů. Kalousek to nevyužil, po Mrázkově zjištění si však na Dobešovi vyžádal podrobné vysvětlení uvedených chyb.

Tvrdší postup při kontrole operačních programů si podle expertů vyžádala samotná Evropská komise.

Česká republika na sebe v dosavadním čerpání bruselských miliard upozornila tím, že nehlásila protikorupční organizaci OLAF žádné nesrovnalosti. Bruselským úředníkům proto mohlo být divné, proč byli najednou zatčeni dva ředitelé regionálních operačních programů.

 

Právě se děje

Další zprávy