K volbám a referendu. Lidé rozhodnou v obcích i o hazardu

ČTK ČTK
20. 9. 2014 10:34
Nejčastějším tématem je zákaz hazardu, zejména hracích automatů. Rozhodovat o něm mají obyvatelé Prahy 8, Ústí nad Orlicí a Lovosic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Společně s komunálními volbami se v Česku o druhém říjnovém víkendu uskuteční nejméně 11 místních referend v obcích nebo v městských částech. Nejčastějším tématem je zákaz hazardu, zejména hracích automatů.

Rozhodovat o něm mají obyvatelé Prahy 8, Ústí nad Orlicí a Lovosic, mohlo by být také v Ústí nad Labem a v Litvínově. Vyplývá to z informací od radnic a z ministerstva vnitra.

Proti loňskému roku bude letos počet místních referend vyšší. Loni jich bylo 32, letos přinejmenším 36. V listopadu a v prosinci se bude o zákazu hazardu rozhodovat ještě v Praze 1 a v Olomouci.

V Praze 3 se bude v říjnovém referendu řešit, zda lokalita Parukářka bude využita nouze jako park nebo pro venkovní sporty. Obyvatelé Prahy-Klánovic určí, zda se propojí místní komunikace novými stavbami na území Horních Počernic.

Bude se těžit kaolinum?

Lidé v Jenišově na Karlovarsku budou rozhodovat o těžbě kaolinu na území obce, v Mikulově o přeměně budovy bývalé hasičské zbrojnice na tržnici a obci Černá Hora o vystoupení tohoto městyse z blanenského Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí. V samotném Blansku by se lidé měli vyjádřit, jak má radnice naložit s místním zchátralým Hotelem Dukla.

V Bystřici pod Pernštejnem na Žďársku hlasováním rozhodnou o tom, zda v obci bude závod na výrobu jaderného paliva, likvidaci radioaktivních odpadů a slévárna radioaktivních slitin. Ve Vranově u Brna mají schvalovat návrh územního plánu, který by povolil výstavbu satelitního městečka v lokalitě u místního rybníka.

O vyhlášení místního referenda musí být obyvatelé obeznámeni 15 dnů před jeho konáním. Plebiscity, které by se konaly souběžně s komunálními volbami, je tak třeba vyhlásit do příštího čtvrtka, tedy 25. září.

 

Právě se děje

před 59 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy