K volbám a referendu. Lidé rozhodnou v obcích i o hazardu

ČTK ČTK
20. 9. 2014 10:34
Nejčastějším tématem je zákaz hazardu, zejména hracích automatů. Rozhodovat o něm mají obyvatelé Prahy 8, Ústí nad Orlicí a Lovosic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Společně s komunálními volbami se v Česku o druhém říjnovém víkendu uskuteční nejméně 11 místních referend v obcích nebo v městských částech. Nejčastějším tématem je zákaz hazardu, zejména hracích automatů.

Rozhodovat o něm mají obyvatelé Prahy 8, Ústí nad Orlicí a Lovosic, mohlo by být také v Ústí nad Labem a v Litvínově. Vyplývá to z informací od radnic a z ministerstva vnitra.

Proti loňskému roku bude letos počet místních referend vyšší. Loni jich bylo 32, letos přinejmenším 36. V listopadu a v prosinci se bude o zákazu hazardu rozhodovat ještě v Praze 1 a v Olomouci.

V Praze 3 se bude v říjnovém referendu řešit, zda lokalita Parukářka bude využita nouze jako park nebo pro venkovní sporty. Obyvatelé Prahy-Klánovic určí, zda se propojí místní komunikace novými stavbami na území Horních Počernic.

Bude se těžit kaolinum?

Lidé v Jenišově na Karlovarsku budou rozhodovat o těžbě kaolinu na území obce, v Mikulově o přeměně budovy bývalé hasičské zbrojnice na tržnici a obci Černá Hora o vystoupení tohoto městyse z blanenského Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí. V samotném Blansku by se lidé měli vyjádřit, jak má radnice naložit s místním zchátralým Hotelem Dukla.

V Bystřici pod Pernštejnem na Žďársku hlasováním rozhodnou o tom, zda v obci bude závod na výrobu jaderného paliva, likvidaci radioaktivních odpadů a slévárna radioaktivních slitin. Ve Vranově u Brna mají schvalovat návrh územního plánu, který by povolil výstavbu satelitního městečka v lokalitě u místního rybníka.

O vyhlášení místního referenda musí být obyvatelé obeznámeni 15 dnů před jeho konáním. Plebiscity, které by se konaly souběžně s komunálními volbami, je tak třeba vyhlásit do příštího čtvrtka, tedy 25. září.

 

Právě se děje

před 29 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy