K volbám a referendu. Lidé rozhodnou v obcích i o hazardu

ČTK ČTK
20. 9. 2014 10:34
Nejčastějším tématem je zákaz hazardu, zejména hracích automatů. Rozhodovat o něm mají obyvatelé Prahy 8, Ústí nad Orlicí a Lovosic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Společně s komunálními volbami se v Česku o druhém říjnovém víkendu uskuteční nejméně 11 místních referend v obcích nebo v městských částech. Nejčastějším tématem je zákaz hazardu, zejména hracích automatů.

Rozhodovat o něm mají obyvatelé Prahy 8, Ústí nad Orlicí a Lovosic, mohlo by být také v Ústí nad Labem a v Litvínově. Vyplývá to z informací od radnic a z ministerstva vnitra.

Proti loňskému roku bude letos počet místních referend vyšší. Loni jich bylo 32, letos přinejmenším 36. V listopadu a v prosinci se bude o zákazu hazardu rozhodovat ještě v Praze 1 a v Olomouci.

V Praze 3 se bude v říjnovém referendu řešit, zda lokalita Parukářka bude využita nouze jako park nebo pro venkovní sporty. Obyvatelé Prahy-Klánovic určí, zda se propojí místní komunikace novými stavbami na území Horních Počernic.

Bude se těžit kaolinum?

Lidé v Jenišově na Karlovarsku budou rozhodovat o těžbě kaolinu na území obce, v Mikulově o přeměně budovy bývalé hasičské zbrojnice na tržnici a obci Černá Hora o vystoupení tohoto městyse z blanenského Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí. V samotném Blansku by se lidé měli vyjádřit, jak má radnice naložit s místním zchátralým Hotelem Dukla.

V Bystřici pod Pernštejnem na Žďársku hlasováním rozhodnou o tom, zda v obci bude závod na výrobu jaderného paliva, likvidaci radioaktivních odpadů a slévárna radioaktivních slitin. Ve Vranově u Brna mají schvalovat návrh územního plánu, který by povolil výstavbu satelitního městečka v lokalitě u místního rybníka.

O vyhlášení místního referenda musí být obyvatelé obeznámeni 15 dnů před jeho konáním. Plebiscity, které by se konaly souběžně s komunálními volbami, je tak třeba vyhlásit do příštího čtvrtka, tedy 25. září.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy