K triumfu ČSSD pomohla vysoká volební účast

25. 10. 2008 11:30
Sledujte výsledky voleb na Aktuálně.cz
Volební místnost v pražské Vodičkově ulici
Volební místnost v pražské Vodičkově ulici | Foto: Ludvík Hradilek

* Lidí přišlo skoro 30 procent * Své zástupce lidé volili ve 26 obvodech * Volební místnosti se otevřely v sobotu v 8:00 a zavřely úderem 14. hodiny

Praha - Letošní druhé kolo voleb do senátu přineslo nadprůměrnou voličskou účast - tedy ve srovnání se stejnými hlasováními v minulých letech.

K volbám přišlo 29,85 procent voličů, což je zhruba o deset procent více, než je obvyklé.

Více lidí přišlo do druhého kola senátních voleb jen v roce 1996, kdy se volilo do horní komory vůbec poprvé (účast 30,4 procenta), a pak v roce 2002 (32,6 procenta) - tehdy však vyšší účast zajistilo to, že se zároveň hlasovalo v komunálních volbách.

Zdá se také, že voličskou statistiku zvedla sobota. Po pátečním hlasování byla hlášena z volebních místností účast hodně pod dvacet procent.

Nejvíce lidí přišlo k volebním urnám na Hradecku - přes třicet osm procent. Vysoká volební účast byla také například v Brně (35, 7 procent).

Naopak nejmenší zájem o volby projevili lidé na Chebsku a v České Lípě. Tam volební účast nepřekročila 26 procent.

Obecně se dá konstatovat, že takto vysoká volební účast napomohla hlavně ČSSD. "V duelu ODS - ČSSD tomu tak rozhodně je. Z dlouhodobých výzkumů vyplývá, že sociální demokracie bude vždy těžit z vysoké volební účasti," potvrzuje politolog Tomáš Lebeda.

Výsledky kolem čtvrté

Lidé volili senátory na 26 míst v horní komoře. Rozhodlo se o politicích, kteří mimo jiné budou volit v roce 2013 nástupce Václava Klause na Hradě (pokud dříve nerozhodnou o přímé volbě prezidenta).

Lidé hlasovali do dvou odpoledne, teď už jsou volební místnosti uzavřené.

Koho dnes lidé volí? (Článek pokračuje pod grafikou)

ODS hraje o všechno

Česko volilo ve 2. kole senátory do třetiny horní komory parlamentu. Volby byly hlavně duelem mezi kandidáty dvou největších stran - ODS a ČSSD.

Druhé kolo voleb změnilo poměr sil v senátu. ODS o šest mandátů přišla, čímž ztratila svou nadpoloviční většinu v horní komoře. Přesto se 35 senátory zůstává nejsilnější frakcí v senátu.

Paroubek vede

Výhoda je v těchto volbách na straně Jiřího Paroubka a jeho ČSSD.

Její kandidáti zvítězili ve 22 z celkem 26 obvodů, v nichž se volební finále konalo. Jedno senátorské křeslo přitom získali již v 1. kole, lékař Radek Sušil z Karviné dostal přes 53 procent hlasů.

Z ostatních stran se v letošních senátních volbách dokázala prosadit jen KSČM, která si na Znojemsku udržela tři senátorské posty.

Klaus v kampani

ODS si před volbami stanovila ústy 1. místopředsedy Pavla Béma za hranici úspěchu právě zisk 9 křesel a udržení většiny.

V týdnu předvolební kampaně se ukázalo, že ani toto vítězství nezpevní pozici předsedy Mirka Topolánka. Hejtmani, kteří přišli kvůli porážce v krajských volbách o místa, ho označili za viníka neúspěchu a mnozí řekli, že by měl odejít a že ani úspěch v senátním finále na tom nic nemění.

"I kdybychom vyhráli všechny senátory, neumím si představit, že se nic nestane. Čtu to tak, že nám lidé poslali vzkaz: Neuděláte-li něco se sebou, nakopeme vás příště," řekl končící hejtman Středočeského kraje Petr Bendl pro Aktuálně.cz.

Do kampaně zasáhl i prezident Václav Klaus. V úterý podpořil spolu s Topolánkovými kritiky - Bémem, Bendlem a Evženem Tošenovským - pražské kandidáty ODS. Ve čtvrtek pak končícího hejtmana Petra Skokana, který kandiduje v České Lípě.

Pátek byl slabší

Deník Aktuálně.cz měl včera v náhodně vybraných pražských volebních místnostech své reportéry. Ti jen potvrzovali nízkou volební účast, která se po prvním dnu hlasování pohybovala okolo 15 procent.

Například do volební místnosti v budově Západočeské univerzity v Plzni přišlo podle členů tamní volební komise do sedmé hodiny večerní večer pouze 12,3 procenta voličů.

Podobné zprávy přicházely i z dalších míst republiky.

V senátním okrsku číslo 10 v budově základní školy na náměstí Curieových odvolila do sedmi hodin večer asi čtvrtina oprávněných voličů.

V okrsku 713 na Praze 9 pak přišlo k urnám během první hodiny jen 13 z 979 voličů, jak hlásila z místa reportérka Aktuálně.cz Hana Pražáková.

"I podle zapisovatele volební komise je účast nízká," doplnila. Nízkou účast zaznamenali také v 711. okrsku ve Špitálské ulici v Praze. K 16. hodině dosáhla 7,5 procenta.

Klaus nás neoslovil

Z ankety mezi voliči také vyplynulo, že lidé, kteří přišli ve druhém kole volit, nijak zvlášť nevnímali fakt, že se do volební kampaně zapojil i prezident Václav Klaus.

Ten v pondělí podpořil na Staroměstském náměstí kandidáty ODS, ale i voliči této strany dnes reportérům Aktuálně.cz řekli, že si toho ani nevšimli. A z desítek oslovených se nenašel nikdo, kdo by řekl, že ho prezidentova podpora přiměla k voličskému rozhodnutí.   

Na druhou stranu se ukázalo, že mezi oslovenými voliči v pražských obvodech převažují stoupenci ODS. "Dva z deseti lidí, kterých jsem se ptala, přišli volit jen ve 2. kole. Manželé ve středním věku říkali, že v prvním kole volit nebyli, ale teď přišli kvůli té oranžové vlně," informovala reportérka.

Takový postoj zaujali i další voliči. "Původně jsem nechtěla jít volit vůbec, ale když jsem minulý týden viděla, jak to dopadlo, tak jsem změnila názor," uvedla asi třicetiletá žena ve volební místnosti na ZŠ ve Špitálské ulici.

Naopak volička ze Zborovské ulice zdůvodňuje svůj příklon ke kandidátce ČSSD slovy: "Jdu tak volit ze zklamání." 

Většina lidí, kteří v pátek přicházeli, byla hlasovat už v prvním kole. A ve velké většině jde o ty, jejichž kandidáti uspěli.

 

 

Právě se děje

Další zprávy