John má šetřit, ale chce post pro Moroze. Barták padl

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 7. 2010 14:04
Nový ministr zvýšil počet náměstků na 6, nyní zrušil post náměstka pro mezinárodní vztahy
Budete šetřit. Předvedu vám Moroze.
Budete šetřit. Předvedu vám Moroze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra Radek John (VV) pokračuje v rošádách mezi svými nejbližšími spolupracovníky na ministerstvu.

Poté, co v několika uplynulých dnech vnitro vysvětlovalo, jak a proč mezi náměstky ministra budou exministr obrany Martina Bartáka z ODS a exlobbista Michal Moroz, vydal dnes ministr prohlášení, že Barták náměstkem nebude.

Důvod? Vnitro říká, že odchodem Bartáka se ušetří, ale podle Aktuálně.cz zůstane počet náměstků stejný jako v minulosti. 

Navzdory avizovaným úsporám totiž nový ministr John původně zvýšil počet náměstků z pěti na šest.

Nově vytvořený post pak obsadil Michalem Morozem, kontroverzním mužem ze světa bezpečnostních agentur, jenž má zároveň blízko k lidem z firmy ABL, v jejímž čele až donedávna stál mecenáš Johnovy strany Věci veřejné a nový ministr dopravy Vít Bárta.

John mířil k šesti

Ministerstvo vnitra má najít pod novým vedením úspory 5 miliard korun, a hned v den nástupu na vnitro ministr John zaúkoloval vedoucí pracovníky, aby našli způsob, jak ušetřit.

„Pakliže někteří z vedoucích pracovníků budou tvrdit, že u nich ušetřit nejde, předvedeme jim, že ano," uvedl tehdy v tiskové zprávě ministr. „Jejich místa však v těchto případech budou muset obsadit manažeři, kteří uspořit dokáží."

Současně však zvýšil počet náměstků z pěti na šest vytvořením nového postu náměstka pro strategie a programové řízení.

Vzhledem k tomu, že plat náměstka se pohybuje nad 100 tisíc korun měsíčně, začalo se Aktuálně.cz zajímat, jak to jde dohromady s proklamovanými úsporami.

Místo odpovědí, pak den poté - ve středu, Johnův poradce Jiří Reichl uvedl, že ministr post jednoho náměstka zruší, místo pro Moroze však zůstane.

"Ministr vnitra se rozhodl zrušit post náměstka pro mezinárodní vztahy a vytvořit úsek, pod nějž budou spadat odbor strukturálních fondů a odbor programového řízení, který byl původně podřízen přímo ministru Martinu Pecinovi," řekl Reichl.

Krátce poté ministr John v oficiálním prohlášení uvedl, že na ministerstvo nenastoupí Martin Barták, jehož na post prosazovala ODS a pro něhož vnitro ještě minulý týden právě post náměstka pro zahraniční vztahy mělo.

John také v prohlášení poznamenal, že tímto krokem "ušetří miliony korun ročně." Avšak ve skutečnosti zrušením Bartákova postu pouze "vrátil" stav do doby před svým nástupem, kdy Pecinovi pomáhalo vést ministerstvo pouze pět náměstků.

Místo pro exlobbistu

To, že Johnovy plány s náměstky byly zprvu jíné než úsporné, nepřímo potvrdil i Michal Moroz. 

Foto: Ludvík Hradilek

Tohoto podnikatele, lobbistu, který působí v oblasti detektivních a bezpečnostních služeb, dosadil John na nově vytvořený post náměstka pro strategii a programové řízení.

„Post, který zastávám, vznikl rozdělením na post můj a post pana Bartáka," uvedl ještě v úterý večer Moroz v rozhovoru pro Aktuálně.cz. „V rámci nové organizační struktury bylo vyhodnoceno, že tyto problematiky se mají oddělit a mě byla nabídnuta tato gesce a já ji přijal," řekl s tím, že na vytvoření speciálního postu v době úspor nevidí nic zarážejícího.

Na otázku, zda není "nefér" pobírat plat za nově vzniklý post v době, kdy má resort ušetřit 5 miliard a snižuje platy podřízeným, reagoval Moroz jenom sdělením, že i on přistoupí k razantním škrtům.

"V tuto chvíli udělám to, že v rámci svého úseku najdu potřebné rezervy, jak bylo v programovém prohlášení vlády: 10% na platech, 10% na provozu a 5% na investicích," dodal. "Jsem přesvědčen, že jsme schopni najít v mém úseku velké rezervy."

Moroz přichází... Odkud? 

Michal Moroz působil například ve vymahačské agentuře s utajeným majitelem, vlastní detektivní agenturu, zastupoval Českou Zbrojovku, která dodává pistole policii. Zastupuje také izraelskou společnost, která obchoduje s technologiemi na analýzu hlasu, jenž využívají bezpečnostní složky.

AJak tento týden upozornilo Aktuálně.cz Asociace na obranu věřitelů, ve které je Moroz prezidentem letos dostala pokutu od Úřadu na ochranu osobních údajů za to, že protizákonně zveřejnil rodná čísla 200 lidí.

Ministr John se za Moroze postavil, a to i přesto že působil v neprůhledné firmě, která využívá akcií na majitele, které Věci veřejné slibovaly v předvolebním programu zrušit.

Vedení vnitra navíc dosud neobjasnilo, kdo a proč Moroze na tento post navrhl. Původně ministr John tvrdil, že jej nominovala TOP 09, ta se však od tohoto člověka distancovala.

Posléze sice John prohlásil, že Moroz je jeho nestranickým kandidátem, kterému věří. Tím však stále nedal odpověď na základní otázku, kdo a proč jej na tuto pozici vybral.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 16 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy