Joe Biden na návštěvě u premiéra Fischera

Joe Biden na návštěvě u premiéra Fischera
Už na letiště jej přijel přivítat premiér Jan Fischer.
Česko si Biden nechal až na závěr své "usmiřovací" cesty po střední a východní Evropě.
Páteční ráno:  Biden začal českým politikům vysvětlovat, proč americká vláda stornovala radar v Brdech, jaké jsou plány nového protiraketového systému a také zda by americká firma Westinghouse mohla dostat šanci podílet se na lukrativní dostavbě Temelína.
V zaoceánských i evropských médiích se o cestě Josepha Bidena často hovoří a píše jako o usmiřovací či ujišťující. Otázka ale je, jak moc a koho cítí sami Američané potřebu konkrétně v Česku konejšit.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
23. 10. 2009 10:58

Praha - Americký viceprezident Joe Biden je na dvoudenní návštěvě Prahy. Přiletěl ve čtvrtek večer, v pátek jej čeká série oficialit a jednání. Podívejte se na číslo 2 Spojených států, první snímky pocházejí z návštěvy premiéra Jana Fischera na Úřadu vlády.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy