Jedna neúspěšná maturita určí pravidla pro všechny

Tomáš Fránek
2. 8. 2013 11:45
Soud rozhodne precedenčně o tom, jak se mají přezkoumávat státní maturity v Česku.
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - O jeden bod neúspěšná maturitní zkouška z angličtiny dívky ze Zlínska rozpoutala spor, na jehož konci bude precedenční rozhodnutí pro všechny studenty, týkající se hodnocení státních maturit v Česku.

Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu, jehož stanoviska jsou závazná pro rozhodování soudů v Česku, totiž musí vyřešit zásadní spor - zda soudy v Česku mohou kromě dodržení podmínek pro konání maturity přezkoumávat také vědomosti studenta a hodnocení jeho odpovědí. Tedy i formulaci otázek, hodnocení a závěry maturitní zkoušky.

To, o jak důležité rozhodnutí půjde, se dá dokumentovat právě na případu studentky, která neudělala o jeden bod maturitu z angličtiny. Podle ní nebylo hodnocení spravedlivé, jedna z otázek související s poslechem anglického příjmení měla podle studentky více variant odpovědí.

Moje odpověď byla správná

Její námitky ale ministerstvo školství neuznalo, maturitu označilo za platnou. Dívka se proto obrátila na soud. A vypadalo to, že má velkou naději na úspěch. Nejvyšší správní soud (NSS) už totiž v jiném případu, studentky z Prahy stěžující si na hodnocení zkoušky z češtiny, rozhodl, že soudy musí kontrolovat i obsah maturitních otázek a odpovědi studentů.

Soudci rozhodli, že sice nemohou vědět všechno, ale to neznamená, že by určité otázky mohly být vyloučené ze soudní kontroly jen kvůli tomu, že závisí na odborném posouzení. "Pokud by tomu tak bylo, soudní kontrola by v řadě oblastí zcela ztratila smysl, neboť rozhodování veřejné správy se velmi často týká otázek specializovaných, vysoce odborných, a tedy vymykajících se znalostem soudců," rozhodl senát s předsedkyní Eliškou Cihlářovou.

Případ neúspěšné maturantky z angličtiny ale na stůl nyní dostal jiný senát Nejvyššího správního soudu, který vede budoucí ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková. A tento senát s původním verdiktem svých kolegů nesouhlasí. Proto se rozhodl předložit celý spor rozšířenému senátu NSS. Jeho stanovisko bude pro všechny spory závazné.

Podle soudců posuzujících neúspěšnou maturitu z angličtiny totiž soudy mají přezkoumávat pouze dodržení podmínek pro konání maturitní zkoušky, ne už samotné znalosti a hodnocení odpovědí studentů. „Neexistuje žádné subjektivní veřejné právo na to, aby žák uspěl u maturitní zkoušky," uvedli ve svém stanovisku soudci.

Pokud by totiž takové právo studenti měli, způsobilo by to podle soudců velké potíže týkající se přezkumu vhodnosti, správnosti a korektnosti formulace jednotlivých otázek zkoušejících, odpovědí zkoušených a adekvátnosti hodnocení zkoušejících. „Není zřejmé, kdo by byl schopen odborně, korektně, objektivně a správně posoudit zmíněné aspekty," uvedli soudci.

Kdo by to posoudil?

A podle jejich názorů by v Česku soudy kvůli nedostatku znalců vůbec nemohly spory o maturitní zkoušky rozhodovat.

„Neboť by v České republice neexistoval odborný subjekt, jenž by takovéto otázky byl schopen patřičně posoudit a své závěry řádně správnímu soudu předestřít. V případě některých sporů by se řízení mohlo proměnit ve střet různých teoretických směrů a přístupů k určité problematice, který by však správní soud bez dostatku příslušných znalostí a bez příslušného odborného a nestranného subjektu, jenž by byl s to se k dané otázce vyjádřit, nebyl schopen vyřešit," uvedli soudci.

A to se týká i případu neúspěšné zkoušky z angličtiny. Studentka totiž tvrdí, že její odpověď týkající se poslechu hláskovaného anglického příjmení měla být uznána, rozhodující je podle ní, jak slyšela úryvek v den zkoušky.

„Senátu není jasné, jakým způsobem a na základě čeho by soud o takto specifikované skutkové otázce mohl rozhodnout," uvedli soudci.

S odvoláním proti výsledku státních maturit letos uspělo 149 studentů, necelých pět procent z celkem 3321 odvolaných. Uvedlo to maturitní centrum Cermat. Loni si přitom žádost o přezkum podalo 8148 lidí.

"Nejčastěji se maturanti odvolávali proti výsledku didaktického testu z matematiky, celkem v 1673 případech," uvedl Cermat. Na 481 žádostí o přezkum přišlo kvůli testům z češtiny, přes 200 odvolání pak přišlo kvůli písemkám z němčiny a také kvůli didaktickému testu a písemkám z angličtiny. Celkem 91 žádostí se týkalo didaktického testu z německého jazyka.

Žáky, kteří propadli a odvolání jim nevyšlo, čeká na začátku září další termín. K dnešnímu dni se na podzimní maturity přihlásilo 20 667 žáků, přičemž pro asi čtvrtinu z nich půjde o termín řádný, pro tři čtvrtiny o termín opravný a pro 441 žáků bude zářijový termín náhradní.

 

Právě se děje

Další zprávy