Je mi z toho šoufl, říká Schwarzenberg o možné účasti Zemana na akci proti islámu

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
9. 11. 2015 17:53
I když je zatím oficiálně nepotvrzená, budí možná účast prezidenta Miloše Zemana na demonstraci Bloku proti islámu rozpaky. Například někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg upozorňuje na to, že 17. listopad je památkou studentů, kteří odmítali podobné myšlení, jaké dnes reprezentuje Martin Konvička a další islamofobové. Účast rozděluje i samotné příznivce hnutí – těm vadí hlavně osoba Miloše Zemana, který podle nich sice zastává stejné názory, ale jinak společnost rozděluje. Mluvčí Hradu ani Martin Konvička nicméně zatím výslovně nepotvrdili, že Zeman na akci na pražském Albertově skutečně vystoupí.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Už jen samotná možnost, že se prezident Miloš Zeman objeví na akci pořádané Blokem proti islámu, bývalého ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga děsí. "Sedmnáctý listopad není jen rok 1989. Ale je to i rok 1939, kdy naši studenti demonstrovali přesně proti myšlenkám, které teď zastupují pánové Konvička a Černoch, a doplatili na to," připomněl Schwarzenberg tehdejší protinacistické protesty.

"Když se toto bude dít s požehnáním prezidenta republiky, tak je mi z toho opravdu šoufl," dodal Schwarzenberg s tím, že by se vrcholní představitelé podle něj podobných happeningů účastnit neměli.

V podobném duchu, byť ne tak ostře, zareagoval i předseda občanských demokratů Petr Fiala. "Představoval bych si, že pan prezident oslaví výročí 17. listopadu jinak, než na demonstraci proti islámu. Jednání pana prezidenta je těžko rozumět, už se o to ani nesnažím," konstatoval Fiala.

Komentovat možnou Zemanovu účast na srocení islamofobů zatím příliš nechtěl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). "S odpovědí bych ještě počkal, snad se to vytříbí. Mě by ale ani nenapadlo účastnit se akce, kterou pořádá extremistické uskupení," řekl deníku Aktuálně.cz svůj názor podle protokolu třetí nejvyšší ústavní činitel.

Nad Zemanovou přítomností ale paradoxně nejásají ani někteří příznivci Bloku proti islámu. Ten už téměř před týdnem oznámil přesunutí akce z Hradčanského náměstí na Albertov. "Jdeme za svým prezidentem," oznámili na Facebooku a webových stránkách organizátoři. Na sociální síti se následně rozproudila debata, v níž část lidí nevidí důvod, proč by hlava státu na akci měla vystoupit.

"Uvědomte si - nechceme následovat prezidenta, kam si vzpomene - v tomto případě patrně hledá satisfakci za loňský "Albertov", nejsme a nechceme být součástí stranických třenic!" napsal například na sociální síť uživatel vystupující pod jménem Zdeněk Janda. Narážel tak na minulý rok, kdy Zeman na místě, kde se v roce 1989 sešli studenti, odhalil pamětní desku. Jeho odpůrci po něm tehdy začali házet vajíčka.

"Na islám máme se Zemanem stejnej názor, ale to je asi tak všechno. Nepůjdu mu teď provolávat Vivat!, když jsem přesně před rokem byl na protestu proti němu, připadal bych si jak blbec," podotkl další diskutující Aleš Donát.

Ovčáček: Nevylučuji, ale ani nepotvrzuji

Že Zeman akci navštíví, píší organizátoři v již zmíněném upozornění o změně místa. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček to nicméně v neděli v diskusním pořadu televize Prima nechtěl potvrdit. A o nic konkrétnější nebyl ani počátkem nového týdne. "I loni zde (na Albertově, pozn. red.) byli občané, před kterými pan prezident promluvil. Nevylučuji, ale zároveň nepotvrzuji, že se proslov k občanům též uskuteční," napsal v odpovědi deníku Aktuálně.cz Ovčáček.

Stejně tajemný je i předseda BPI Martin Konvička. "Můžu vám pouze říct, že jdeme za prezidentem, a vše ostatní je prostě v různých jednáních," řekl jen. Na otázku, jestli je v kontaktu s prezidentovou kanceláří, řekl jen "no comment“.

Zeman se svým protiislámským postojem netají. Naposledy na návštěvě Pardubického kraje minulý týden řekl, že v souvislosti se současnou situací nemá strach z uprchlíků jako takových, ale vadí mu islámská kultura. Celá uprchlická krize potom podle něj může být řízenou invazí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy