Je mi z toho šoufl, říká Schwarzenberg o možné účasti Zemana na akci proti islámu

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
9. 11. 2015 17:53
I když je zatím oficiálně nepotvrzená, budí možná účast prezidenta Miloše Zemana na demonstraci Bloku proti islámu rozpaky. Například někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg upozorňuje na to, že 17. listopad je památkou studentů, kteří odmítali podobné myšlení, jaké dnes reprezentuje Martin Konvička a další islamofobové. Účast rozděluje i samotné příznivce hnutí – těm vadí hlavně osoba Miloše Zemana, který podle nich sice zastává stejné názory, ale jinak společnost rozděluje. Mluvčí Hradu ani Martin Konvička nicméně zatím výslovně nepotvrdili, že Zeman na akci na pražském Albertově skutečně vystoupí.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Už jen samotná možnost, že se prezident Miloš Zeman objeví na akci pořádané Blokem proti islámu, bývalého ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga děsí. "Sedmnáctý listopad není jen rok 1989. Ale je to i rok 1939, kdy naši studenti demonstrovali přesně proti myšlenkám, které teď zastupují pánové Konvička a Černoch, a doplatili na to," připomněl Schwarzenberg tehdejší protinacistické protesty.

"Když se toto bude dít s požehnáním prezidenta republiky, tak je mi z toho opravdu šoufl," dodal Schwarzenberg s tím, že by se vrcholní představitelé podle něj podobných happeningů účastnit neměli.

V podobném duchu, byť ne tak ostře, zareagoval i předseda občanských demokratů Petr Fiala. "Představoval bych si, že pan prezident oslaví výročí 17. listopadu jinak, než na demonstraci proti islámu. Jednání pana prezidenta je těžko rozumět, už se o to ani nesnažím," konstatoval Fiala.

Komentovat možnou Zemanovu účast na srocení islamofobů zatím příliš nechtěl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). "S odpovědí bych ještě počkal, snad se to vytříbí. Mě by ale ani nenapadlo účastnit se akce, kterou pořádá extremistické uskupení," řekl deníku Aktuálně.cz svůj názor podle protokolu třetí nejvyšší ústavní činitel.

Nad Zemanovou přítomností ale paradoxně nejásají ani někteří příznivci Bloku proti islámu. Ten už téměř před týdnem oznámil přesunutí akce z Hradčanského náměstí na Albertov. "Jdeme za svým prezidentem," oznámili na Facebooku a webových stránkách organizátoři. Na sociální síti se následně rozproudila debata, v níž část lidí nevidí důvod, proč by hlava státu na akci měla vystoupit.

"Uvědomte si - nechceme následovat prezidenta, kam si vzpomene - v tomto případě patrně hledá satisfakci za loňský "Albertov", nejsme a nechceme být součástí stranických třenic!" napsal například na sociální síť uživatel vystupující pod jménem Zdeněk Janda. Narážel tak na minulý rok, kdy Zeman na místě, kde se v roce 1989 sešli studenti, odhalil pamětní desku. Jeho odpůrci po něm tehdy začali házet vajíčka.

"Na islám máme se Zemanem stejnej názor, ale to je asi tak všechno. Nepůjdu mu teď provolávat Vivat!, když jsem přesně před rokem byl na protestu proti němu, připadal bych si jak blbec," podotkl další diskutující Aleš Donát.

Ovčáček: Nevylučuji, ale ani nepotvrzuji

Že Zeman akci navštíví, píší organizátoři v již zmíněném upozornění o změně místa. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček to nicméně v neděli v diskusním pořadu televize Prima nechtěl potvrdit. A o nic konkrétnější nebyl ani počátkem nového týdne. "I loni zde (na Albertově, pozn. red.) byli občané, před kterými pan prezident promluvil. Nevylučuji, ale zároveň nepotvrzuji, že se proslov k občanům též uskuteční," napsal v odpovědi deníku Aktuálně.cz Ovčáček.

Stejně tajemný je i předseda BPI Martin Konvička. "Můžu vám pouze říct, že jdeme za prezidentem, a vše ostatní je prostě v různých jednáních," řekl jen. Na otázku, jestli je v kontaktu s prezidentovou kanceláří, řekl jen "no comment“.

Zeman se svým protiislámským postojem netají. Naposledy na návštěvě Pardubického kraje minulý týden řekl, že v souvislosti se současnou situací nemá strach z uprchlíků jako takových, ale vadí mu islámská kultura. Celá uprchlická krize potom podle něj může být řízenou invazí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy