JCDecaux poslala státu předžalobní výzvu kvůli smlouvě s Prahou

ČTK ČTK
26. 2. 2020 13:30
Ministerstvo financí obdrželo v úterý předžalobní výzvu od firmy JCDecaux kvůli sporu s dopravním podnikem Prahy o platnost smlouvy z roku 1997, na základě které prostřednictvím společnosti Rencar provozovala reklamu v pražské MHD. Podle ministerstva nyní běží šestiměsíční lhůta na smírčí řešení sporu a teprve po ní je možné případně zahájit mezinárodní arbitráž.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

JCDecaux v prohlášení, které zveřejnila na svém webu, vyčíslila škodu po jednání české strany na 40 milionů eur (zhruba miliardu korun). Firma zároveň vyzvala Českou republiku k diskusím, což je podle ní první krok pro arbitrážní řízení v souladu s bilaterální dohodou o ochraně investic mezi Českem, Francií a Rakouskem z roku 1990.

"Ministerstvo financí bude standardně hájit zájmy České republiky v případě, že dojde k zahájení mezinárodní arbitráže," uvedl k tomu Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva.

Rencar vznikl v roce 1990 jako dceřiná společnost dopravního podniku. Od roku 2001 patří do mezinárodní skupiny JCDecaux, která v ní má prostřednictvím rakouské společnosti Gewista 70procentní podíl.

Na základě smlouvy z roku 1997 měl Rencar pronajaty desítky tisíc reklamních ploch v pražské MHD. Obvodní soud pro Prahu 9 loni v září rozhodl, že smlouva na pronájem reklamních ploch mezi dopravním podnikem a Rencarem je neplatná. Podle soudu byla od začátku absolutně neplatná kvůli neurčitosti předmětu nájmu. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, Rencar se proti němu odvolal a spor bude projednávat pražský městský soud.

Smlouva na pronájem reklamních ploch v MHD mezi dopravním podnikem a Rencarem měla platit do roku 2031. Podnik ji ale v roce 2016 vypověděl poté, co ji jeho vedení a tehdejší primátorka Adriana Krnáčová (ANO) označily za nevýhodnou, což firma odmítla. Po vypovězení smlouvy začal dopravní podnik organizovat dílčí tendry na pronájmy reklamních ploch v metru, autobusech, tramvajích či tzv. city light vitrín.

Například plochy v metru dopravní podnik loni v listopadu pronajal na základě veřejné soutěže firmě Railreklam ze skupiny BigBoard. Rencar se domáhal toho, aby mu soud předběžným opatřením umožnil plochy dál využívat. Soud to však zamítl. Nový provozovatel má podle podniku za reklamní plochy platit 91,5 milionu korun ročně, zatímco Rencar platil kolem 25 milionů korun. DPP již dříve vyhlásil nové soutěže také na plochy na tramvajích a autobusech.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy