Jak sovětské tanky, Husák a milicionáři zašlapali Pražské jaro

Jak sovětské tanky, Husák a milicionáři zašlapali Pražské jaro
Snímek, který Jan Palach vyfotil v centru Prahy bezprostředně po okupaci v srpnu 1968
Palach vyfotil v pražské ulici i zničený sovětský tank
Sovětské tanky v srpnu 1968 v Praze
Pouliční boje. Mladíci na Václavském náměstí použili proti sovětským okupantům jako střelivo kameny a dlažební kostky
Foto: Archiv Jiřího Palacha
Pavel Baroch
20. 8. 2010 13:58

Je tomu 42 let, co Brežněnovy tanky začaly v srpnu 1968 s likvidací Pražského jara a Dubčekových snů o socialismu s lidskou tváří.

Co nedokázaly pásy sovětské bojové techniky, tam pak poslední zbytky odporu převálcoval Gustáv Husák. Napřed s posvěcením Moskvy svrhnul Dubčeka, pak nastolil normalizaci v celé zemi.

Kde nezabraly "mírnější" metody, tam nastoupili milicionáři, esenbáci nebo vojáci. Třeba když v srpnu 1969 rozháněli v Brně a dalších městech demonstraci k prvnímu výročí okupace.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Izrael odrazil kyberútok, stojí za ním údajně severokorejská rozvědka

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal skupině Lazarus, kterou podle Spojených států ovládá severokorejská rozvědka. Hackeři se ve snaze získat citlivé informace vydávali za potenciální zaměstnavatele a zasílali zaměstnancům v obraně falešné pracovní nabídky, informovalo izraelské ministerstvo obrany.

Skupina si vytvořila falešné účty na profesní sociální síti LinkedIn, aby hackery maskovala, a také se pokusila proniknout do sítí izraelských obranných firem skrze jejich webové stránky. Hackeři podle ministerstva chod sítí izraelských firem nenarušili, jelikož útoky byly zmařeny v reálném čase. Ministerstvo ale neuvedlo, kdy se útoky odehrály, ani které firmy se staly jejich terčem.

Izrael také tvrdí, že za útoky stála cizí země, blíže to ale neupřesnil. Podle Washingtonu nicméně skupinu Lazarus ovládá severokorejská vojenská rozvědka RGB.

Zdroj: ČTK
Další zprávy