Jak sovětské tanky, Husák a milicionáři zašlapali Pražské jaro

Foto: Archiv Jiřího Palacha
Pavel Baroch
20. 8. 2010 13:58

Je tomu 42 let, co Brežněnovy tanky začaly v srpnu 1968 s likvidací Pražského jara a Dubčekových snů o socialismu s lidskou tváří.

Co nedokázaly pásy sovětské bojové techniky, tam pak poslední zbytky odporu převálcoval Gustáv Husák. Napřed s posvěcením Moskvy svrhnul Dubčeka, pak nastolil normalizaci v celé zemi.

Kde nezabraly "mírnější" metody, tam nastoupili milicionáři, esenbáci nebo vojáci. Třeba když v srpnu 1969 rozháněli v Brně a dalších městech demonstraci k prvnímu výročí okupace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy