Příchod Pelíšků a neoblíbené nové pohádky. Jak se za 10 let změnily televizní Vánoce?

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
22. 12. 2019 6:34
Plán na Štědrý večer je v mnoha českých rodinách už léta totožný. Nasoukat do sebe kapra, rozdat si dárky... a pak sledovat pohádku, nejlépe Popelku, a poté Pelíšky. Může se zdát, že se vánoční televizní program téměř nemění, jeho vývoj v posledních deseti letech ale skýtá nejedno překvapení.

Kdy se na štědrovečerní tabuli dostaly Pelíšky? Která z premiérových pohádek je vůbec ta nejhůře hodnocená? A jaké filmy jsou takovými stálicemi, že s nimi tvůrci vánočního programu už osm let ani o minutu nepohnuli? Odpovědi hledalo Aktuálně.cz.

Foto: David Raub, Česká televize

Žalostné skóre premiérových pohádek

Neotřesitelnou tradicí je samozřejmě štědrovečerní premiéra nové televizní pohádky na ČT1 ve vánočním primetimu, tedy kolem sedmé hodiny večerní. V posledních deseti letech to byly sedmkrát premiéry televizních pohádek Dvanáct měsíčků, Duch nad zlato, Princezna a písař, Korunní princ, Pravý rytíř, Kouzelník Žito a Princezna a půl království a třikrát televizní uvedení filmů, které již předtím běžely v kinech, tedy Peklo s princeznou, Mucimutr a Anděl páně 2.

Čeští diváci si na štědrovečerní pohádky potrpí a téměř každou podrobují zevrubné kritice na sociálních sítích. O tom, že přijetí zpravidla nebývá výrazně pozitivní, svědčí jejich hodnocení na Česko-slovenské filmové databázi, které se v posledních deseti letech pohybovalo průměrně kolem padesáti procent.

Výjimku tvoří dlouho očekávaný trhák českých kin Anděl Páně 2 se 77 procenty, z televizních pohádek je na tom nejlépe Korunní princ ohodnocený 68 procenty. Naopak vůbec nejhůře si v tomto žebříčku stojí loňský štědrovečerní tahák České televize Kouzelník Žito s pouhými 23 procenty.

 

Právě se děje

Další zprávy