Naděje pro řidiče recidivisty: Vzorné chování zahladí trest

Tomáš Fránek
4. 4. 2014 11:00
K opakovaným hříšníkům ze silnic, kteří platili pokuty nebo nesměli řídit, nesmí být úřady přísnější než na lidi, proti kterým je vedeno trestní řízení.
Rok vzorného řízení muže znamenat smazání trestu pro řidiče.
Rok vzorného řízení muže znamenat smazání trestu pro řidiče. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Pokud řidiči trestaní za opakované porušení pravidel na silnicích rok po vykonání trestu sekají dobrotu, mají právo na to, aby jejich počínání bylo posuzováno, jako by nebyli v minulosti "odsouzeni".

K opakovaným hříšníkům ze silnic, kteří platili pokuty nebo nesměli řídit, tak nesmí být úřady přísnější než na lidi, proti kterým je vedeno trestní řízení. Rozhodl o tom při posuzování trestu pro řidiče z Liberce Krajský soud v Ústí nad Labem.

Stanovisko soudu se stalo součástí nejdůležitějších verdiktů správních soudů v Česku. Slouží jako vodítko k jednotnému rozhodování soudů v podobných kauzách.

Muž z Liberce dostal před dvěma roky pokutu ve výši 40 tisíc korun a také zákaz na dvacet měsíců řídit vozidlo. Trest muž dostal za to, že odmítl po zastavení na parkovišti v Hrádku nad Nisou dechovou zkoušku na alkohol s tím, že vozidlo neřídil.

Podle policie i úředníků libereckého magistrátu se ale jenom vymlouval, podle záznamu z kamer muž za volantem seděl.

Přísný trest úředníci muži dali i proto, že šlo o řidiče recidivistu – v letech 2003 a 2008 byl totiž dvakrát potrestán za porušení pravidel silničního provozu (zaplatil pokuty ve výši 20 tisíc a 6,5 tisíce korun), třetí trest v roce 2008 mu byl zrušen.

"V neprospěch řidiče byl jeho postoj k projednání přestupku (snažil se o průtahy) a dále to, že má v evidenční kartě záznamy o podobném porušení pravidel silničního provozu. Proto mu byla uložena pokuta a zákaz řízení v druhé polovině zákonné sazby tak, že uložené sankce povedou ke zvýšení řidičské odpovědnosti," rozhodli úředníci magistrátu v Liberci.

Muž ale magistrát zažaloval, a to z několika důvodů. Vadilo mu, že nebyli vyslechnuti všichni svědci, hodnoceny některé důkazy v jeho prospěch a také to, že trest byl přísnější kvůli předchozím přestupkům.

Soud dal ve většině námitek muži za pravdu. A s argumentem, podle kterého by se na lidi, kteří rok po vykonání trestu za přestupek nespáchali další přestupek, mohlo pohlížet, jako by nebyli "odsouzeni", soud souhlasil.

Podle soudkyně Lucie Trejbalové jde u přestupků o situaci stejnou, jako je u trestního zákoníku. "Je sice možno v registru řidičů nadále evidovat zákazy řízení činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, neznamená to ale automaticky, že k předchozím potrestáním za přestupky správní orgán přihlíží jako k přitěžujícím skutečnostem, aniž by zvažoval, zda v úvahu nepřipadá institut zahlazení odsouzení," rozhodla soudkyně.

Pokud tomu tak nebylo, byli by podle soudu lidé, kteří spáchali přestupek, v horším postavení než ti, kteří spáchali trestný čin. Úřadům sice nic nebrání, aby při hodnocení osoby řidiče zohlednily i to, zda a jakým způsobem porušoval už v minulosti pravidla na silnicích, nesmí to ale udělat způsobem jako liberecký magistrát.

Úředníci totiž vůbec nezkoumali, jestli má potrestaný řidič právo na zahlazení odsouzení z minulosti, a rovnou mu jeho předchozí přestupky přičetli a vynesli přísný trest, udělali tak chybu. Rozhodnutí je pravomocné, úřad tak musí spor rozhodnout znovu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mosquera se vrací do Bohemians

Fotbalista Jhon Mosquera se po třech a půl letech vrací do Bohemians 1905. Devětadvacetiletý kolumbijský křídelník uspěl na zkoušce a coby volný hráč podepsal s Pražany smlouvu do konce sezony. Vršovický klub o tom informoval na svém webu.

Mosquera se k týmu připojil minulý týden. Absolvoval několik tréninků a úspěšně prošel lékařským vyšetřením. "Snažil jsem se Jhona několik týdnů přesvědčit, aby přiletěl do Čech a mohli jsme se potkat a probrat jeho působení u nás. To se nakonec povedlo," uvedl ředitel "Klokanů" Darek Jakubowicz.

Bohemians poprvé získali Mosqueru v létě 2014 z třetiligového španělského Hérculesu, nejprve na hostování a poté na přestup. Rodák z Cali v 55 utkáních české nejvyšší soutěže zaznamenal tři góly a šest asistencí a stal se oblíbencem fanoušků.

V létě 2016 se Mosquera rozhodl z Ďolíčku odejít, přestože měl s Bohemians platnou smlouvu. Po návratu do Kolumbie působil v Atléticu Nacional, s nímž si zahrál i na mistrovství světa klubů, a naposledy v Deportivu Cali.

Další zprávy