Jak Feri vyklouzl z případu, v němž prozradil jméno ženy. Podle zákona nebyla obětí

Jan Horák Jan Horák
10. 6. 2023 6:59
Bývalý poslanec Dominik Feri byl v podezření, že nezákonně zasáhl do soukromí žen, jichž se dotýká jeho trestní kauza. Někdejší politik TOP 09 je zmínil v průběhu procesu. Úřad pro ochranu osobních údajů však případ odložil, Aktuálně.cz získalo odůvodnění rozhodnutí. Feri je obžalovaný ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Hrozí mu až deset let vězení.
Dominik Feri byl poslancem a členem TOP 09.
Dominik Feri byl poslancem a členem TOP 09. | Foto: DVTV

"Pokládám za nutné, aby se ke všem novinářům dostalo, že 'sprcha' a 'noční stolek', což někteří opakovali jako věčný šlágr, nejsou součástí hlavního líčení. Bylo to něco, co se odehrálo konsenzuálně," řekl Feri před začátkem prvního líčení, které se odehrálo letos 14. února.

Bývalý poslanec narážel na případy, které policie odložila. Jednu ženu měl sexuálně napadnout poté, co jí zatarasil cestu z pokoje židlí. S druhou měl sex proti její vůli ve sprše. Podle kriminalistů však jeho chování nedosáhlo intenzity trestného činu. Když u soudu mluvil o ženě ze sprchy, novinářům sdělil její jméno, příjmení a profesi.

Jak už redakce dříve informovala, Feri se vyzrazením jejích osobních údajů nedopustil přestupku ani jiného provinění. Byl přitom podezřelý z porušení trestního řádu a zákona o zpracování osobních údajů. Aktuálně.cz nyní získalo odůvodnění verdiktu Úřad pro ochranu osobních údajů. Z dokumentu plynou nové podrobnosti.

Žena "ze sprchy" nebyla poškozená

"Z kontextu případu je zřejmé, že danou osobu, jejíž jméno, příjmení a profesi měl zveřejnit, znal již dříve. Nejednalo se tedy o informace, které mu byly poskytnuty ze strany orgánů činných v trestním řízení," zní hlavní pasáž rozhodnutí úřadu, jenž podezření odložil v druhé půli května. Vydal ho ředitel odboru dozoru Josef Mička.

Pokud se člověk během trestního řízení dozví od policie osobní údaje dalších aktérů případu, podle trestního řádu je nesmí nikomu sdělit. Chrání se tím průběh prověřování a soukromí podezřelých i obětí. Protože Feri dotyčnou ženu poznal před začátkem případu, nic neporušil.

Ochrana podle stejného předpisu náleží také obětem trestného činu, řečí zákona jde o poškozené. Ani v tomto ohledu se bývalý poslanec uvedením jména ženy a její profese neprovinil. Důvodem je, že kriminalisté podezření ze znásilnění odložili.

"Podle podkladů z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 nebyla v postavení poškozené a ustanovení trestního řádu na ni tedy nedopadalo," píše se s narážkou na úřad žalobce, jenž případ dozoroval. Vyšetřování policie řídila státní zástupkyně Petra Gřivnová.

Nebylo možné poznat, o koho jde

Úřad se zabýval ještě jedním možným proviněním bývalého poslance. Feri jinému člověku poskytl obsah SMS jedné z dalších žen figurujících v případu jako možná oběť. Zpráva byla součástí trestního spisu. Ani zde úřad neodhalil porušení trestního řádu či zákona o zpracování osobních údajů.

"Výše uvedené platí také o skutku, který měl spočívat v poskytnutí doslovné části SMS zprávy, která sama o sobě není informací umožňující zjištění totožnosti poškozeného, zúčastněné osoby a svědka podle trestního řádu," rozhodl úřad. Důvodem tohoto závěru je, že z textu zprávy nebylo zřejmé, o jakou ženu se jedná.

Z teplické radnice do Poslanecké sněmovny

Dominik Feri (* 1996) vstoupil do politiky v roce 2014, kdy v komunálních volbách kandidoval za TOP 09 v Teplicích. Nebyl zvolen, ale po vzdání se mandátu zvoleným kolegou se stal zastupitelem. Na ustavujícím jednání teplické samosprávy byl současně zvolen radním. Na teplické radnici zůstal do roku 2018.

Do TOP 09 vstoupil v roce 2015, o dva roky později kandidoval do sněmovních voleb na pražské kandidátce. Více než 15 tisíc preferenčních hlasů ho nakonec vyneslo do sněmovny, v níž se stal nejmladším poslancem v historii. Byl členem ústavně-právního výboru, výboru pro veřejnou správu a organizačního výboru. V květnu 2021 po nařčení ze sexuálního násilí rezignoval na post poslance a vystoupil z TOP 09. 

Úřad pro ochranu osobních údajů upozornila na možné přestupky Feriho policie. Pokud by se prokázal nezákonný zásah do soukromí dotyčných žen, bývalému poslanci hrozila pokuta až pět milionů korun. Nic takového se však nestalo. Proti verdiktu úřadu neexistuje možnost odvolání.

"Zavrženíhodné chování predátora"

"V postupu dohledového státního zastupitelství nebylo shledáno pochybení," uvedl pro Aktuálně.cz před necelými třemi týdny ředitel odboru trestního řízení Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Turek. Definitivně tím potvrdil odložení pětice podezření ze znásilnění, mezi nimiž byla i žena, se kterou měl Feri sex ve sprše.

Kriminalisté přitom v odložení neuvedli, že by si ženy vymýšlely. Feriho jednání proti nim však nemělo znaky trestného činu. "Vnímám pozitivně, že chování agresora jednoznačně hodnotí jako morálně zavrženíhodné, jako chování sexuálního predátora," řekla už dříve redakci zmocněnkyně žen Adéla Hořejší.

V průběhu hlavního líčení, které vede soudkyně Lenka Hájková, už vypovídal Feri, tři jeho oběti a svědkové. Proces bude pokračovat 26. října, dokdy mají být hotové další znalecké posudky. Až na přečtení obžaloby a výpověď Feriho probíhá hlavní líčení s vyloučením veřejnosti. Bývalý poslanec vinu odmítá.

Video: Vysmátý Feri odrazuje oběti, říká poslankyně Urbanová (28. 2. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Barbora Urbanová | Video: Jakub Zuzánek, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy