Dostavba porodnice U Apolináře bude stát dvě miliardy korun, navrhla ji Eva Jiřičná

Porodnice U Apolináře podle návrhu Evy Jiřičné.
V prostorách porodnice U Apolináře vznikne moderní centrum porodní asistence.
Oddělení neonatologie bude poskytovat velice specializovanou péčí o předčasně narozené děti.
Projekt navrhovala známá architektka Eva Jiřičná.
Ženám například umožní přirozenější porod bez nutné přítomnosti lékaře...
Foto: Facebook VFN
Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2020 18:14
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kterou politici označují za jednu z klíčových nemocnic v zemi, by mohla mít nový pavilon v hodnotě dvou miliard korun. Stál by v sousedství nynější "Porodnice u Apolináře" a lékaři by tady mimo jiné poskytovali vysoce specializovanou péči o předčasně narozené děti. Premiér Andrej Babiš nyní přislíbil, že stát dá na výstavbu peníze. Kdy se začne, není jasné.

Čekáme na to už řadu let, tvrdili ve čtvrtek dopoledne lékaři z Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, když jim premiér Andrej Babiš sliboval dostavbu kliniky v hodnotě kolem dvou miliard korun. Mělo by tak vzniknout moderní centrum porodní asistence a nová neonatologie s vysoce specializovanou péčí o předčasně narozené děti. Autorkou projektu je světoznámá architektka Eva Jiřičná.

Kdy se tak stane, však v této chvíli není vůbec jasné. Žádné přibližné datum nesdělil premiér ani přítomní lékaři, včetně ředitele VFN Davida Feltla, který si posteskl, že nemocnice je roztažená "asi na dvaceti místech". Přesto Babiš oznamoval, že by stavba měla začít co nejdříve a naléhal na vedení nemocnice, aby s přípravami spěchalo.

"Viděl jsem dosavadní prostory, které jsou skutečně nevyhovující. Lékaři, sestřičky a zdravotnický personál pracují skutečně ve velice špatných podmínkách. Proto je skvělé, že máme tento projekt," prohlásil Babiš a poukázal na to, že v Česku se rodí velké množství nedonošených dětí, o které by se mohli lékaři v nových prostorách ještě lépe starat. Sliboval přitom, že chce pomoci celému českému zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš s plány na dostavbu Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
Premiér Andrej Babiš s plány na dostavbu Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice. | Foto: Radek Bartoníček

"Pandemie koronaviru jasně ukázala, co je naše priorita. Je to zdraví našich lidí. Proto chci maximálně, aby naši zdravotníci měli nejlepší přístroje, skvělé nemocnice a náš zdravotnický personál byl spokojený. Uděláme s panem ministrem zdravotnictví všechno, abychom zdravotnictví postupně dostali do výborného stavu, protože se máme čím chlubit v celém světě," tvrdil.

Ředitel Feltl uvedl, že začínají pracovat na investičním záměru a letos začnou i práce na projektu. Kdy se začne stavět, podle něho závisí na tom, kdy budou mít od vlády peníze. 

"To, o čem dnes mluvíme, není nějaký výkřik do tmy, nebo že jsme si zrovna teď vzpomněli na porodnici, je to výsledek koncepce 'Modernizace a koncentrace VFN', kterou jsem začal zpracovávat loni, jak jsem nastoupil do funkce. Není to tak, že by do černé díry nebo špatně hospodařící instituce se lily peníze, které by někde zmizely," sdělil ředitel, který Vojtěchovi děkoval. "Jsem hrozně rád, že náš projekt získal podporu našeho zřizovatele," připomněl. Nemocnice je totiž státní, Vojtěch je nadřízeným Feltla.  

Na přítomných lékařích gynekologicko-porodnické kliniky bylo patrné, jak moc si přejí nové, modernější prostory. Například přednosta kliniky Alois Martan přiznal, že o rekonstrukci kliniky se snaží 16 let od svého nástupu. "Máme jen porodní boxy, porodní pokoje se snažíme vybudovat deset let," uvedl Martan. 

Do nového objektu by se mělo přesunout perinatologické centrum, které se stará o nedonošené děti. Těch je v Česku ročně asi osm procent ze všech narozených. V novém centru budou moci být i nejnemocnější děti neustále se svými matkami. "Pokud se nám to podaří postavit, budeme na špičce i po stránce vybavení a prostorových možností," dodal Martan.

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl (uprostřed) s vedením gynekologicko - porodnické kliniky.
Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl (uprostřed) s vedením gynekologicko - porodnické kliniky. | Foto: Radek Bartoníček

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je nutné pracovat na rozvoji Všeobecné fakultní nemocnice v Praze už proto, že je naprosto klíčová pro české zdravotnictví. Mimo jiné i proto, že se starají o mnoho nedonošených dětí z celé země. "Mají tady skvělé, špičkové výsledky. Bohužel, prostředí špičkové není," děkoval Vojtěch přítomným lékařům a sliboval podobně jako premiér pomoc.

"Dohodli jsme se, že by nemocnice ještě letos předložila svůj investiční záměr, a my bychom ji registrovali, aby mohli kolegové dále pokračovat v přípravě. Následně by se předložil projekt a začalo by se stavět. Je to na velmi dobré cestě," soudí Vojtěch.   

Ten se také zmínil o dalším projektu, kterým by měl být zcela nový pavilon na Karlově náměstí, aby nemocnice nemusela být na zmiňovaných dvaceti místech. "To je nějaká vize o koncentraci této fakultní nemocnice. Není to projekt, který bude úplně hned, ale vize je už zpracovaná.  

U Apolináře se první dítě narodilo v roce 1875

Premiér Babiš během čtvrteční prezentace při zmínce o tom, že nemocnice potřebuje areál 21. století, několikrát poukazoval na poměrně dávnou historii vzniku nynějšího areálu. 

Historickou budovu Zemské porodnice, kde dnes sídlí Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, vybudoval architekt a velký český mecenáš Josef Hlávka. První dítě se v ní narodilo v roce 1875, od té doby jich bylo zhruba půl milionu. Ročně se tu uskuteční asi 4600 porodů.

"Hlávka už tehdy přemýšlel o tom, že kdyby přišel vir nebo infekce, tak se to dá oddělit, protože tu je šest separátních pavilonů," řekl ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). Projekt dostavby navrhla architektka Eva Jiřičná.

V Česku je asi 110 000 porodů za rok, porodnic je 93 a Apolinář je jednou z největších. Centrum porodní asistence, které porodnice plánuje postavit, má umožňovat přirozenější porod bez nutné přítomnosti lékaře. Ten bude ale okamžitě k dispozici, pokud by se porod zkomplikoval, což se podle odborníků stává asi u třetiny. V roce 2019 se v tuzemsku narodilo 112 200 dětí, o 1800 méně než v předchozím roce. V porodnicích funguje 12 center pro nedonošené děti.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy