Dostavba porodnice U Apolináře bude stát dvě miliardy korun, navrhla ji Eva Jiřičná

Porodnice U Apolináře podle návrhu Evy Jiřičné.
V prostorách porodnice U Apolináře vznikne moderní centrum porodní asistence.
Oddělení neonatologie bude poskytovat velice specializovanou péčí o předčasně narozené děti.
Projekt navrhovala známá architektka Eva Jiřičná.
Ženám například umožní přirozenější porod bez nutné přítomnosti lékaře...
Foto: Facebook VFN
Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2020 18:14
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kterou politici označují za jednu z klíčových nemocnic v zemi, by mohla mít nový pavilon v hodnotě dvou miliard korun. Stál by v sousedství nynější "Porodnice u Apolináře" a lékaři by tady mimo jiné poskytovali vysoce specializovanou péči o předčasně narozené děti. Premiér Andrej Babiš nyní přislíbil, že stát dá na výstavbu peníze. Kdy se začne, není jasné.

Čekáme na to už řadu let, tvrdili ve čtvrtek dopoledne lékaři z Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, když jim premiér Andrej Babiš sliboval dostavbu kliniky v hodnotě kolem dvou miliard korun. Mělo by tak vzniknout moderní centrum porodní asistence a nová neonatologie s vysoce specializovanou péčí o předčasně narozené děti. Autorkou projektu je světoznámá architektka Eva Jiřičná.

Kdy se tak stane, však v této chvíli není vůbec jasné. Žádné přibližné datum nesdělil premiér ani přítomní lékaři, včetně ředitele VFN Davida Feltla, který si posteskl, že nemocnice je roztažená "asi na dvaceti místech". Přesto Babiš oznamoval, že by stavba měla začít co nejdříve a naléhal na vedení nemocnice, aby s přípravami spěchalo.

"Viděl jsem dosavadní prostory, které jsou skutečně nevyhovující. Lékaři, sestřičky a zdravotnický personál pracují skutečně ve velice špatných podmínkách. Proto je skvělé, že máme tento projekt," prohlásil Babiš a poukázal na to, že v Česku se rodí velké množství nedonošených dětí, o které by se mohli lékaři v nových prostorách ještě lépe starat. Sliboval přitom, že chce pomoci celému českému zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš s plány na dostavbu Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
Premiér Andrej Babiš s plány na dostavbu Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice. | Foto: Radek Bartoníček

"Pandemie koronaviru jasně ukázala, co je naše priorita. Je to zdraví našich lidí. Proto chci maximálně, aby naši zdravotníci měli nejlepší přístroje, skvělé nemocnice a náš zdravotnický personál byl spokojený. Uděláme s panem ministrem zdravotnictví všechno, abychom zdravotnictví postupně dostali do výborného stavu, protože se máme čím chlubit v celém světě," tvrdil.

Ředitel Feltl uvedl, že začínají pracovat na investičním záměru a letos začnou i práce na projektu. Kdy se začne stavět, podle něho závisí na tom, kdy budou mít od vlády peníze. 

"To, o čem dnes mluvíme, není nějaký výkřik do tmy, nebo že jsme si zrovna teď vzpomněli na porodnici, je to výsledek koncepce 'Modernizace a koncentrace VFN', kterou jsem začal zpracovávat loni, jak jsem nastoupil do funkce. Není to tak, že by do černé díry nebo špatně hospodařící instituce se lily peníze, které by někde zmizely," sdělil ředitel, který Vojtěchovi děkoval. "Jsem hrozně rád, že náš projekt získal podporu našeho zřizovatele," připomněl. Nemocnice je totiž státní, Vojtěch je nadřízeným Feltla.  

Na přítomných lékařích gynekologicko-porodnické kliniky bylo patrné, jak moc si přejí nové, modernější prostory. Například přednosta kliniky Alois Martan přiznal, že o rekonstrukci kliniky se snaží 16 let od svého nástupu. "Máme jen porodní boxy, porodní pokoje se snažíme vybudovat deset let," uvedl Martan. 

Do nového objektu by se mělo přesunout perinatologické centrum, které se stará o nedonošené děti. Těch je v Česku ročně asi osm procent ze všech narozených. V novém centru budou moci být i nejnemocnější děti neustále se svými matkami. "Pokud se nám to podaří postavit, budeme na špičce i po stránce vybavení a prostorových možností," dodal Martan.

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl (uprostřed) s vedením gynekologicko - porodnické kliniky.
Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl (uprostřed) s vedením gynekologicko - porodnické kliniky. | Foto: Radek Bartoníček

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je nutné pracovat na rozvoji Všeobecné fakultní nemocnice v Praze už proto, že je naprosto klíčová pro české zdravotnictví. Mimo jiné i proto, že se starají o mnoho nedonošených dětí z celé země. "Mají tady skvělé, špičkové výsledky. Bohužel, prostředí špičkové není," děkoval Vojtěch přítomným lékařům a sliboval podobně jako premiér pomoc.

"Dohodli jsme se, že by nemocnice ještě letos předložila svůj investiční záměr, a my bychom ji registrovali, aby mohli kolegové dále pokračovat v přípravě. Následně by se předložil projekt a začalo by se stavět. Je to na velmi dobré cestě," soudí Vojtěch.   

Ten se také zmínil o dalším projektu, kterým by měl být zcela nový pavilon na Karlově náměstí, aby nemocnice nemusela být na zmiňovaných dvaceti místech. "To je nějaká vize o koncentraci této fakultní nemocnice. Není to projekt, který bude úplně hned, ale vize je už zpracovaná.  

U Apolináře se první dítě narodilo v roce 1875

Premiér Babiš během čtvrteční prezentace při zmínce o tom, že nemocnice potřebuje areál 21. století, několikrát poukazoval na poměrně dávnou historii vzniku nynějšího areálu. 

Historickou budovu Zemské porodnice, kde dnes sídlí Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, vybudoval architekt a velký český mecenáš Josef Hlávka. První dítě se v ní narodilo v roce 1875, od té doby jich bylo zhruba půl milionu. Ročně se tu uskuteční asi 4600 porodů.

"Hlávka už tehdy přemýšlel o tom, že kdyby přišel vir nebo infekce, tak se to dá oddělit, protože tu je šest separátních pavilonů," řekl ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). Projekt dostavby navrhla architektka Eva Jiřičná.

V Česku je asi 110 000 porodů za rok, porodnic je 93 a Apolinář je jednou z největších. Centrum porodní asistence, které porodnice plánuje postavit, má umožňovat přirozenější porod bez nutné přítomnosti lékaře. Ten bude ale okamžitě k dispozici, pokud by se porod zkomplikoval, což se podle odborníků stává asi u třetiny. V roce 2019 se v tuzemsku narodilo 112 200 dětí, o 1800 méně než v předchozím roce. V porodnicích funguje 12 center pro nedonošené děti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy