Interaktivní mapa usnadní plánování výletů vozíčkářům i rodinám s dětmi

Gabriela Lukášková
2. 12. 2015 16:23
Mapy bez bariér, projekt Nadace Charty 77 – Konta Bariéry zkoumá přístupnost bezmála 600 turistických objektů po celé České republice. Údaje budou v rámci licence otevřených dat k dispozici jednotlivcům i organizacím k dalšímu využití a šíření bez omezení. Naměřená data budou od konce roku prezentována pomocí interaktivní mapy na webu mapybezbarier.cz a využijí je především osoby se zdravotním postižením, rodiny s kočárky či osoby s omezenou pohyblivostí a senioři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Praha - Interaktivní projekt Mapy bez bariér zpracovává Nadace Charty 77 - Konto Bariéry. Do konce roku chtějí její odborníci zjistit přístupnost 600 turistických objektů po celé České republice a mapu pak poskytnout především lidem se zdravotním postižením, rodinám s kočárky či seniorům.

„Cílem projektu je vytvořit veřejně dostupné úložiště, kam budou moct vkládat svá naměřená data i další organizace, které se tímto zabývají,“ uvedla ředitelka Nadace Charty 77 – Konta Bariéry Božena Jirků.

Od července týmy odborníků zmapovaly 584 míst, mezi kterými je více než 150 hradů a zámků, nechybí ani divadla, muzea nebo galerie. Přístupnost dalších deseti plánují zjistit do týdne.

Informace o přístupnosti památek dosud na jednom místě neexistovaly. Petr Hazuza, vozíčkář, který se na projektu spolupodílel, přirovnává plánování výletu k badatelské činnosti.

„Musíte zjišťovat informace nejen o přístupnosti objektu, ale také o bezbariérových toaletách, restauracích, hotelech a všechny tyhle informace jsou na různých místech. Vizí tohoto projektu je usnadnit k nim přístup a zjednodušit tak lidem život,“ dodal.

Podobný systém fungoval před rokem ve španělském Madridu, na celostátní úrovni jde však o unikát.

Zelené bez asistence, červené nepřístupné

Mapování památek probíhalo podle Metodiky mapování přístupnosti objektů Pražské organizace vozíčkářů. Odborníci zjišťovali například šířku dveří nebo přítomnost nájezdové rampy.

Jednotlivé turistické cíle na mapě označují barevné symboly. Objekty přístupné bez asistence jsou zelené, s asistencí oranžové a nepřístupné objekty červené. Po rozkliknutí detailního popisu je však možné zjistit přesně, jaká omezení na daném místě jsou.

„Zpočátku jsme odhadovali, že mapa bude z 20 procent zelená, z 60 oranžová a 20 červená. Nakonec jsme zjistili, že to bude trochu červenější,“ říká manažer projektu Martin Pičman s tím, že červená barva neznamená úplnou nepřístupnost, ale pouze omezení pro určitou skupinu lidí, které však neumožnilo zařazení do vyšší kategorie.

Projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Podle Pičmana se veřejným výběrovým řízením povedlo původní odhadovanou částku 16 milionů korun snížit na 6 milionů.

Kvůli nutnosti výběru nejnižší nabídky sice nebylo možné do mapování zapojit samotné vozíčkáře, ovšem firma, která zakázku vyhrála, si s ní podle Pičmana poradila dobře: „Jsou to profíci, pouze trochu bojují s tím, aby to stihli.“ Kvůli přezkumu na ministerstvu totiž projekt odstartoval místo plánovaného března až v dubnu.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy