Foto: Neučí podle Zemana. Tady dítě s postižením nepoznáte

Foto: Neučí podle Zemana. Tady dítě s postižením nepoznáte
Základní škola v Chrášťanech, hned za západní hranicí Prahy.
Téměř celý pedagogický tým, tři učitelky a dvě asistentky na třetinový pracovní úvazek.
Přátelské prostředí s individuálním přístupem ke každému dítěti. Obrazem prezidenta tu děti nestraší.
Ředitelka Jana Báčová tu začínala před devíti lety se sedmi prvňáky. Druhý rok už přijala první dítě se speciálními potřebami.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
20. 1. 2015 5:30
Podívejte se, jak podle pana prezidenta nemá vypadat vzdělávání dětí. V Základní škole v Chrášťanech si naštěstí nemyslí, že děti s postižením patří do ústavů.

Prezident Miloš Zeman minulý týden vyvolal velkou debatu, když se postavil proti společnému vzdělávání  žáků s handicapem s těmi bez něj. Naplňování zákona, který umožňuje každému dítěti vybrat si svobodně základní školu, v Česku zdaleka není takovou samozřejmostí, jak by se mohlo zdát.

Hledat způsoby, jak to nejde, je totiž vždy jednodušší, než jak to jde. Učit jen motivované, zdravé a inteligentní děti by chtěl každý.

Přesto jsou školy, které ideu zákona naplňují. Nenápadná malotřídka na okraji Prahy v Chrášťanech je jednou z nich.

Facebook autora

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy