reklama
 
 

Hudeček o sporech v TOP 09: Kandidátka platí. A hotovo

1. 7. 2014 14:15
Pražská TOP 09, která nyní hlavnímu městu vládne, sestavila kandidátku pro podzimní volby. Chybí na ní současný náměstek primátora, který si marně stěžoval u stranických bossů.

Praha – Rozpory v pražské TOP 09 se v posledních dnech natolik vyostřily, že je muselo řešit celorepublikové předsednictvo strany.

Nejvyšším stranickým šéfům si stěžoval oponent primátora Tomáše Hudečka a jeho současný náměstek Jiří Vávra. Vadilo mu nejen to, že lídrem pro podzimní komunální volby má být Hudeček, ale i to, že se Vávra vůbec na kandidátku nedostal.

Vedení TOP 09 sice pražské organizaci doporučilo, aby ještě jednou zvážila složení kandidátky, jenže Hudeček poté bouchl do stolu a pohrozil, že pokud se bude kandidátka dodatečně měnit, vystoupí ze strany.

"Pokládám kandidátku za hotovou věc," řekl Hudeček v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Vyhrocené jednání zmírňuje slovy, že předsednictvo pouze vzneslo dotaz a nakonec jeho kandidátku podpořilo.

Jak to v tuto chvíli vypadá s pražskou kandidátkou?

Já jsem na to téma s předsednictvem jednal několikrát. Všechno je vyřešeno a kandidátka platí. Byly tam obavy, jestli s tím regionální organizace souhlasí, a já jsem vysvětloval, že je to tým odborníků, kteří jsou schopni spolupracovat, a regiony jsou tam v drtivé většině zastoupeny tak, jak přímo chtěly. Takže to byl spíš takový dotaz, který jsem dobře zodpověděl.

Ale vy jste vedení strany poslal dopis, ve kterém jste hrozil, že jestli nebude po vašem, tak skončíte.

To vysvětlování z mé strany bylo ústní i písemné. Strana se zachovala tak, jak jsem předpokládal, a podpořila jednoznačně tuto kandidátku. Nějaké změny rozhodně nejsou na pořadu dne, ale je pravda, že kandidátky se odevzdávají až za nějaký čas. Pokud já můžu říct, tak mám pocit, že celá strana za mnou stojí.

Jiří Vávra tedy nemá žádnou šanci, že by se ještě na kandidátku dostal?

Pana Vávru krajský výbor na kandidátku nenominoval. Pokládám to už za hotovou věc.

Jste spolu s panem Vávrou vůbec schopni dál spolupracovat?

My jsme byli vždycky schopni spolupracovat. Já jsem se za tři roky v politice naučil, že je to zkrátka práce a jako spousta lidí má v práci pár věcí opravdu oblíbených a pár věcí, které považují za nutnost, tak stejné je to v politice. Vnitrostranické názorové spory jsou zkrátka součást práce.

Přece jen se ale ten konflikt dostal na veřejnost. Nemůže vám před volbami uškodit?

Já si to nepřipouštím a nemyslím. Před i po volbách jsem byl se všemi svými kolegy v dennodenním kontaktu. Je na mně, jestli v tom dokážu obstát. Když odsekávám některé lidi zvenčí od koryt, tak jim to vadí. V případě vnitrostranickým problémů je to mírnější, ale ten boj je pořád stejný.

Nemá ale Jiří Vávra pravdu v tom, že kandidátka, kde je tolik stíhaných v kauze Opencard, může voliče odradit?

Nemá. U všech se jedná o ten jediný případ, kdy jsme se evidentně snažili zastavit toky peněz z kmotrovské éry. Jsem přesvědčen o tom, že je to do očí bijící a že volič není hloupý.

autor: Lucie Stuchlíková | 1. 7. 2014 14:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama