Hradu zůstávají peníze na oslavy, poslanci ho podrželi

ČTK ČTK
11. 12. 2013 14:38
Rozpočtový výbor nepodpořil návrh, aby měl Hrad o zhruba milion korun méně.
Miloš Zeman při jmenování vlády Jiřího Rusnoka.
Miloš Zeman při jmenování vlády Jiřího Rusnoka. | Foto: Reuters

Praha - Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky se přes kritiku trojnásobného růstu výdajů na pohoštění možná nezmění.

Sněmovní rozpočtový výbor nepodpořil návrh svého místopředsedy Jana Volného (ANO), aby měl Hrad o zhruba milion korun méně.

Peníze měly být převedeny ministerstvu spravedlnosti vzhledem k tomu, že se na něj prezident Miloš Zeman rozhodl převést agendu udělování milostí.

Návrh získal podporu jen osmi členů výboru, dalších osm se hlasování zdrželo nebo bylo proti, a to včetně exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Volného návrh souvisel s tím, že ministerstvo chce kvůli převzetí agendy milostí požádat vládu o peníze na sedm pracovníků.

Mynář: Zeman přijímá více návštěv

Zemanův kancléř Vratislav Mynář zvýšené výdaje hájil tím, že rozpočet na letošní rok nepočítal s výměnou administrativy bývalého a současného prezidenta.

Trojnásobné výdaje na pohoštění (z letos plánovaných 442 tisíc na 1,4 milionu korun) zdůvodnil zvýšenou aktivitou hlavy státu v přijímání návštěv. Letos se prý v této souvislosti vyčerpalo 1,57 milionu korun. Mynář připustil, že skutečná potřebná částka pro příští rok by mohla být o 200 tisíc korun nižší než požadovaná.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil zdůvodnění za výmluvy. Nemyslí si, že by byl Zeman třikrát aktivnější než jeho předchůdce. "Více se slaví, než se slavilo," poznamenal s tím, že střídání administrativy se může projevit pouze ve mzdových nákladech.

Poslanci se pozastavovali také nad tím, že by prezidentská kancelář měla mít o dvě procenta navýšeny prostředky na mzdy zaměstnanců podobně jako jiné úřady, ačkoli místo tabulkových 114 zaměstnanců má pouze 91.

Hrad má mít podle návrhu rozpočtu na své výdaje v příštím roce 347,4 milionu korun, což je o 13 milionů korun více než letos. Na platy je vyčleněno 54 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy