Hrad neposkytne seznam hostů. Jde o osobní údaje, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2014 20:22
Přehled hostů slavnostní recepce na státní svátek 28. října zůstane v tajnosti. I tak už vzbudil dost emocí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentská kancelář odmítla poskytnout seznam hostů, kteří se zúčastní oficiálního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě v úterý 28. října.

O přehled hostů slavnostní recepce požádal Český rozhlas na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle prezidentské kanceláře jde ale o osobní údaje, které by mohla zveřejnit pouze se souhlasem dotčených osob, vyplývá z vyjádření, které má ČTK k dispozici.

Státní vyznamenání prezident Miloš Zeman předá na Pražském hradě 28. října při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu. O ceremoniálu se v posledních dnech píše především v souvislosti s rozhodnutím prezidenta nepozvat na předávání rektory, s nimiž se v minulosti dostal do sporu. Hluboké znepokojení kvůli tomu již v tomto týdnu vyjádřilo předsednictvo Rady vysokých škol.

Nepřijdu, není to váš osobní svátek

Na oslavy kvůli prezidentovu rozhodnutí nepřijde například europoslanec a šéf právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda. "Vaše pozvání musím odmítnout, a to v souvislosti s vaším rozhodnutím pozvat jen některé rektory českých vysokých škol. Mám totiž za to, že jde o svátek státní, a ne Váš osobní," napsal Svoboda v dopise prezidentovi. Z ceremoniálu se omluvila i řada rektorů, ale většina zdůvodnila neúčast jiným programem.

Kancelář prezidenta při odmítnutí žádosti o seznam pozvaných na slavnostní recepci mimo jiné uvedla, že tyto informace považuje za osobní. Poskytnout by je tak mohla pouze v případě, že by k tomu osoby daly souhlas, "k čemuž samozřejmě, s ohledem na povahu věci, nedošlo," napsal v odůvodnění ředitel odboru legislativy a práva prezidentské kanceláře Václav Pelikán s odvoláním na příslušné právní předpisy.

Český rozhlas zaslání žádosti o informace potvrdil. "O seznam pozvaných osobností jsme požádali. Chtěli jsme ho znát ze zpravodajského hlediska," sdělil ČTK mluvčí ČRo Jiří Hošna. V dokumentu se rozhlas rovněž odvolával na dřívější rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. To ale prezidentská kancelář označila za nepřípadné, neboť tehdy podle ní šlo o jinou záležitost, a to mimořádné odměny udělené vedoucímu oddělení informačních systémů.

Tak jako každý rok média spekulují o tom, koho prezident 28. října vyznamená. Objevila se například jména režiséra Roberta Sedláčka a cestovatele Miroslava Zikmunda.

Česká televize uvedla, že Zeman ocení státním vyznamenáním in memoriam faráře z Lidic Josefa Štemberku. Kněz byl v červnu 1942 spolu s ostatními muži při likvidaci obce zastřelen. Od prezidenta by měl získat medaili Za hrdinství, uvedla televize a dodala, že podle některých historiků gestapo faráři nabídlo milost, on ji ale odmítl.

 

Právě se děje

Další zprávy