Horáček začne sbírat podpisy pro konkurenty. Hilšer pomoc vítá, Drahošův tým je v rozpacích

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
26. 6. 2017 12:21
Podnikatel Michal Horáček se rozhodl pomoci svým konkurentům v boji o Pražský hrad. Kromě podpisů pod svou vlastní kandidaturu bude jeho tým sbírat i podpisy pro Marka Hilšera a Jiřího Drahoše. První z nich Horáčkovu nabídku oceňuje, druhý ale s díky odmítá. "Panu Horáčkovi za jeho iniciativu děkujeme, ale považujeme ji za zcela zbytečnou," reagoval na Horáčkovu iniciativu tým Jiřího Drahoše, který je momentálně v zámoří.
Mám na mysli kvalitu našeho demokratického prostředí, řekl Horáček a nabídl dvěma svým protikandidátům sběr podpisů.
Mám na mysli kvalitu našeho demokratického prostředí, řekl Horáček a nabídl dvěma svým protikandidátům sběr podpisů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Děkujeme, ale nechceme," vzkázal tým kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše konkurentovi v boji o Hrad Michalu Horáčkovi. Ten se rozhodl, že na svých stáncích začne sbírat podpisy nejen pro svou kandidaturu, ale také pro Drahoše a Marka Hilšera. Sám totiž potřebných 50 tisíc podpisů má a teď už jen "navyšuje skóre".

"Mám na mysli kvalitu našeho demokratického prostředí. A protože demokracie je i možností volby, rád bych také dvěma dosud deklarovaným kandidátům - panu Marku Hilšerovi a panu Jiřímu Drahošovi - pomohl zákonem stanovený limit počtu podpisů shromáždit co nejrychleji," vysvětluje Horáček rozhodnutí, které ale s oběma uchazeči nekonzultoval. 

Volební tým Jiřího Drahoše ale z gesta nadšený není. "Je to vlastní iniciativa pana Horáčka, o které nás předem neinformoval a my jsme z ní spíše v rozpacích. Navíc je naším cílem zvát příznivce Jiřího Drahoše k našemu stánku, aby se tam s ním mohli setkávat a ptát se na to, co je zajímá, což se v případě stánků pana Horáčka (momentálně už spíše zejících prázdnotou) dít nebude," vysvětluje za Drahošův tým Lenka Pastorčáková. Sám Drahoš je momentálně v New Yorku a kvůli časovému posunu zatím reakce přímo od něj nepřišla. 

Jeho tým ale už teď vzkázal, že podpisy, které se nasbírají mimo jejich oficiální stánky, přijímat nebudou. "Panu Horáčkovi za jeho iniciativu děkujeme, ale považujeme ji za zcela zbytečnou," vzkázal Drahošův tým. 

Naopak Marek Hilšer, druhý z kandidátů, které se Horáček rozhodl podpořit, pomoc vítá. "Vážím si toho. Určitě mi to pomůže," řekl Aktuálně.cz Hilšer.

"Ve společnosti můžeme sledovat sílící tendence pro autoritářský způsob vládnutí. A lidé, kteří tyto tendence mají, za sebou mají i obrovský finanční kapitál. Pomoc pana Horáčka kandidátům, kteří mají menší ekonomickou sílu, tak vnímám jako jeho podporu demokracii a jejím hodnotám," dodal Hilšer. 

Miloši Zemanovi Horáček pomoc se sbíráním hlasů pod kandidaturu odmítl. "Hodnoty, které reprezentuje, jsou neslučitelné s těmi, které zastávám já," vysvětlil. 

Pro to, aby se kandidát mohl ucházet o zařazení do prezidentské volby, musí získat buď 50 tisíc podpisů od občanů, nebo podporu dvaceti poslanců nebo deseti senátorů. Ze známých kandidátů na padesátitisícovou hranici dosáhl zatím jen Horáček, který potřebné množství podpisů nasbíral už během května. Jiří Drahoš má v tuto chvíli asi 30 tisíc podpisů, Marek Hilšer podle svých slov asi sedm tisíc. 

 

Právě se děje

Další zprávy