Horáček začne sbírat podpisy pro konkurenty. Hilšer pomoc vítá, Drahošův tým je v rozpacích

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
26. 6. 2017 12:21
Podnikatel Michal Horáček se rozhodl pomoci svým konkurentům v boji o Pražský hrad. Kromě podpisů pod svou vlastní kandidaturu bude jeho tým sbírat i podpisy pro Marka Hilšera a Jiřího Drahoše. První z nich Horáčkovu nabídku oceňuje, druhý ale s díky odmítá. "Panu Horáčkovi za jeho iniciativu děkujeme, ale považujeme ji za zcela zbytečnou," reagoval na Horáčkovu iniciativu tým Jiřího Drahoše, který je momentálně v zámoří.
Mám na mysli kvalitu našeho demokratického prostředí, řekl Horáček a nabídl dvěma svým protikandidátům sběr podpisů.
Mám na mysli kvalitu našeho demokratického prostředí, řekl Horáček a nabídl dvěma svým protikandidátům sběr podpisů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Děkujeme, ale nechceme," vzkázal tým kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše konkurentovi v boji o Hrad Michalu Horáčkovi. Ten se rozhodl, že na svých stáncích začne sbírat podpisy nejen pro svou kandidaturu, ale také pro Drahoše a Marka Hilšera. Sám totiž potřebných 50 tisíc podpisů má a teď už jen "navyšuje skóre".

"Mám na mysli kvalitu našeho demokratického prostředí. A protože demokracie je i možností volby, rád bych také dvěma dosud deklarovaným kandidátům - panu Marku Hilšerovi a panu Jiřímu Drahošovi - pomohl zákonem stanovený limit počtu podpisů shromáždit co nejrychleji," vysvětluje Horáček rozhodnutí, které ale s oběma uchazeči nekonzultoval. 

Volební tým Jiřího Drahoše ale z gesta nadšený není. "Je to vlastní iniciativa pana Horáčka, o které nás předem neinformoval a my jsme z ní spíše v rozpacích. Navíc je naším cílem zvát příznivce Jiřího Drahoše k našemu stánku, aby se tam s ním mohli setkávat a ptát se na to, co je zajímá, což se v případě stánků pana Horáčka (momentálně už spíše zejících prázdnotou) dít nebude," vysvětluje za Drahošův tým Lenka Pastorčáková. Sám Drahoš je momentálně v New Yorku a kvůli časovému posunu zatím reakce přímo od něj nepřišla. 

Jeho tým ale už teď vzkázal, že podpisy, které se nasbírají mimo jejich oficiální stánky, přijímat nebudou. "Panu Horáčkovi za jeho iniciativu děkujeme, ale považujeme ji za zcela zbytečnou," vzkázal Drahošův tým. 

Naopak Marek Hilšer, druhý z kandidátů, které se Horáček rozhodl podpořit, pomoc vítá. "Vážím si toho. Určitě mi to pomůže," řekl Aktuálně.cz Hilšer.

"Ve společnosti můžeme sledovat sílící tendence pro autoritářský způsob vládnutí. A lidé, kteří tyto tendence mají, za sebou mají i obrovský finanční kapitál. Pomoc pana Horáčka kandidátům, kteří mají menší ekonomickou sílu, tak vnímám jako jeho podporu demokracii a jejím hodnotám," dodal Hilšer. 

Miloši Zemanovi Horáček pomoc se sbíráním hlasů pod kandidaturu odmítl. "Hodnoty, které reprezentuje, jsou neslučitelné s těmi, které zastávám já," vysvětlil. 

Pro to, aby se kandidát mohl ucházet o zařazení do prezidentské volby, musí získat buď 50 tisíc podpisů od občanů, nebo podporu dvaceti poslanců nebo deseti senátorů. Ze známých kandidátů na padesátitisícovou hranici dosáhl zatím jen Horáček, který potřebné množství podpisů nasbíral už během května. Jiří Drahoš má v tuto chvíli asi 30 tisíc podpisů, Marek Hilšer podle svých slov asi sedm tisíc. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy