Horáček prezidentem? Textař nemá zájem, aktivista se ho snaží přesvěčit peticí i facebookem

Domácí Domácí
27. 1. 2016 20:15
V úterý se na internetu objevila petice na podporu prezidentské kandidatury textaře a spisovatele Michala Horáčka. Za iniciativou stojí českobudějovický manažer obchodu a Horáčkův fanoušek Jaroslav Hrubý. Na podporu Horáčka spustil facebookovou stránku a zaregistroval také doménu horacekprezidentem.cz. Horáček zatím o účasti v prezidentském klání vůbec neuvažuje. Iniciativu sám nijak podporovat nebude, ale pokud by se sešel dostatek podpisů, bylo by podle něj arogantní se kandidaturou vůbec nezabývat.
Michal Horáček.
Michal Horáček. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Přestože textař a spisovatel Michal Horáček opakovaně vyloučil, že by v příštích prezidentských volbách rozšířil seznam kandidátů, na internetu získává pomalu podporu. Za iniciativou stojí českobudějovický manažer obchodu a Horáčkův fanoušek Jaroslav Hrubý.

Koncem prosince Hrubý vytvořil facebookové stránky "Michal Horáček for president". Za dva dny nasbíraly 500 fanoušků, do dnešního dne přes dva tisíce. Hrubý se skrze sociální síť snaží Horáčka přesvědčit, aby se do boje o Hrad přeci jen přihlásil. Se stejným cílem formuloval tento týden také petici, pod kterou se zatím podepsalo 177 lidí.

"Stojím za tím já čistě jako soukromá osoba. Není to žádná organizovaná skupina ani jsem se na svých krocích nedomlouval s panem Horáčkem," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz Hrubý. V Horáčkovi vidí podobnou osobnost, jakou je podle něj na Slovensku prezident Andrej Kiska.

"Myslím, že se oba podobají názorem, za kterým si stojí, a také tím, že díky úspěšnému podnikání nemají potřebu parazitovat na systému,“ vysvětluje Hrubý.

Hrubý si dále zaregistroval domény horacekprezidentem.cz a horacekforpresident.cz, které jsou zatím přesměrovány na facebookovou stránku. "Nemám kapacity na jejich rozšiřování. Plán je, že pokud se iniciativa rozroste, předám je spolu s facebookem panu Horáčkovi. Já sám rozhodně oficiální kampaň řídit nebudu," vysvětluje Hrubý.

Horáček: Osobně žádné podpisy sbírat nebudu

Michala Horáčka novinářské dotazy na případnou kandidaturu dráždí. "Nikdy jsem o kandidatuře neuvažoval a opakuji, že o ní ani teď neuvažuji," řekl Aktuálně.cz Horáček. "Ale jakkoliv o tom neuvažuji, bylo by ode mě arogantní se nad tím v případě široké podpory alespoň nezamyslet."

O facebookové stránce a petici na svou podporu Horáček ví, Hrubého ale osobně nezná. "Jde o jeho osobní iniciativu a sám se na její podpoře podílet určitě nebudu," řekl Horáček. S Hrubým si jen na sociální síti několikrát napsal. Chce se vyhnout tomu, že by neměl o stránce se svým jménem přehled. Na facebooku existuje také komunita "Michal Horáček prezidentem", s jejím autorem ale Horáček a ani Hrubý v kontaktu nejsou.

Politicky se Horáček angažoval jen v rámci občanské iniciativy MOST, kterou před revolucí založil s Michaelem Kocábem. Skupina zprostředkovala rozhovory mezi tehdejší komunistickou vládou a Občanským fórem.

Zeman oznámí rozhodnutí za rok

Horáček se pravidelně vyjadřuje k dění ve společnosti. Naposledy komentoval výrok prezidenta Miloše Zemana o odstranění premiéra kalašnikovem. "Jsou různé druhy zábavy a mohou být i pitomé, ale tohle je od prezidenta, který se prohlašuje za hlas národa, vážně mizerné. Za sebe říkám, že je mi proti mysli, aby můj národ mluvil takovým hlasem," napsal na sociální síti Horáček.

Prezidentské volby se mají konat za dva roky v lednu. O kandidatuře zatím veřejně uvažují senátor Zdeněk Škromach, ekonom Vladimír Dlouhý nebo europoslanec Jiří Pospíšil. Například Škromach ale bude o prezidentský post usilovat jen v případě, že se o znovuzvolení nebude ucházet Miloš Zeman. Naopak kandidatura Škromacha by přiměla o funkci přemýšlet teologa a pedagoga Tomáše Halíka či senátora za ODS Jaroslava Kuberu.

Zeman uvedl, že svou případnou kandidaturu oznámí rok před volbami.

Prostředí kolem nás je nerudnější. Trápí mě, že ztrácíme nepsaná pravidla, s mikinou se na Hrad nechodí, vulgarismy do Hovorů z Lán nepatří, myslí si textař a filantrop Michal Horáček. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy