Holcát: Bez peněz z poplatků mohou nemocnice propouštět

Radek Nohl Radek Nohl
13. 9. 2013 12:45
Podle ministra zdravotnictví zneužívá ČSSD situaci před volbami do sněmovny.
Ministr zdravotnictví Martin Holcát.
Ministr zdravotnictví Martin Holcát. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pokud se od roku 2014 přestane platit poplatek za pobyt v nemocnici, čekají některá zdravotnická zařízení vážné finanční problémy a mohla by i propouštět své zaměstnance.

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz to řekl ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Ten se dostal do sporu s ČSSD kvůli tomu, jak dlouho by měli pacienti poplatek za pobyt v nemocnici ve výši 60 korun platit.

Sociální demokracie, která má v Senátu většinu, totiž chce, aby to byl maximálně jeden měsíc. V takovém případě by však české nemocnice přišly o 1,4 miliardy korun.

Holcát však plán ČSSD odmítá, podle něj by se kvůli této změně mimo jiné zvýšila administrativa a zároveň říká, že návrh je součástí kampaně sociální demokracie před volbami.

Jenže když se nepodaří změny schválit do konce roku, protože nová sněmovna a Senát na to budou mít jen několik týdnů, nebude se poplatek za pobyt v nemocnici platit vůbec. A to české zdravotnictví přijde o více než dvě miliardy korun.

Aktuálně.cz: Jak váš resort podle vás pocítí, když se nepodaří změny poplatků v nemocnici schválit a od roku 2014 se nebude za pobyt ve zdravotnickém zařízení platit vůbec nic?

Bude to mít velký dopad na léčebny dlouhodobé péče, vůbec dlouhodobou ošetřovatelskou péči, na lázně, rehabilitační ústavy, ty si potom nesáhnou vůbec na nic. Ta ztráta bude dopadat hlavně na ně, ale také na nemocnice, protože většina z nich má i tu ošetřovatelskou péči. O to bude míň v systému, kde už teď je velký nedostatek a navíc narůstá deficit.

A.cz: Budou muset tyto zařízení propouštět zaměstnance?

To nebude jiné řešení, je to možné. Ony se budou dál zadlužovat. Bude také záležet, jak které nemocnice. Třetina je ve velmi špatném stavu, třetina je v horším stavu, ale nějak to vykompenzuje, a třetina to vyrovná z nějakých úspor.

Samozřejmě ty nemocnice, které jsou ve špatném stavu, budou hledat rezervy a ty jsou už velmi, velmi omezené. Budou se zadlužovat a to znamená riziko penalizací.

A.cz: Budete chtít ještě s ČSSD jednat, aby od svého návrhu ustoupila?

Mým hlavním úkolem je dát zákonné opatření na navýšení plateb za státní pojištěnce. To by částečně mohlo zachránit situaci. Když ale padnou poplatky, a myslím úplně všechny, tak je to pád o pět až pět a půl miliardy do systému a to bude sakra cítit.

A já říkám, že když se zavede limit na jedenadvacet dní (pokud by byl pacient v nemocnici déle, již by poplatek neplatil - pozn. red.), tak ten zisk už není tak významný.

A.cz: Návrh ČSSD kritizujete také kvůli tomu, že přinese další administrativu. Dokážete říct, co by se dalo od toho očekávat?

Ano, já říkám, že v takovém případě najděme cestu, jak to nahradit, a zrušme to. Z jednoho prostého důvodu, protože bude velmi složité administrativně vybavit ty záležitosti, kdo ten poplatek už nemá platit, kdo ho vyčerpal, a podobně. Bude se v tom šidit, bude se to vracet, není to administrativně nezvládnutelné, ale je to velmi obtížné. A ty nároky na vyšší administrativu jsou i finanční.

A.cz: Proč s tím ČSSD přišla? Je to jeden z bodů její předvolební kampaně?

To určitě ano, určitě ano.

Jaký poplatek by se měl platit za pobyt v nemocnici? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy