Holcát: Bez peněz z poplatků mohou nemocnice propouštět

Radek Nohl Radek Nohl
13. 9. 2013 12:45
Podle ministra zdravotnictví zneužívá ČSSD situaci před volbami do sněmovny.
Ministr zdravotnictví Martin Holcát.
Ministr zdravotnictví Martin Holcát. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pokud se od roku 2014 přestane platit poplatek za pobyt v nemocnici, čekají některá zdravotnická zařízení vážné finanční problémy a mohla by i propouštět své zaměstnance.

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz to řekl ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Ten se dostal do sporu s ČSSD kvůli tomu, jak dlouho by měli pacienti poplatek za pobyt v nemocnici ve výši 60 korun platit.

Sociální demokracie, která má v Senátu většinu, totiž chce, aby to byl maximálně jeden měsíc. V takovém případě by však české nemocnice přišly o 1,4 miliardy korun.

Holcát však plán ČSSD odmítá, podle něj by se kvůli této změně mimo jiné zvýšila administrativa a zároveň říká, že návrh je součástí kampaně sociální demokracie před volbami.

Jenže když se nepodaří změny schválit do konce roku, protože nová sněmovna a Senát na to budou mít jen několik týdnů, nebude se poplatek za pobyt v nemocnici platit vůbec. A to české zdravotnictví přijde o více než dvě miliardy korun.

Aktuálně.cz: Jak váš resort podle vás pocítí, když se nepodaří změny poplatků v nemocnici schválit a od roku 2014 se nebude za pobyt ve zdravotnickém zařízení platit vůbec nic?

Bude to mít velký dopad na léčebny dlouhodobé péče, vůbec dlouhodobou ošetřovatelskou péči, na lázně, rehabilitační ústavy, ty si potom nesáhnou vůbec na nic. Ta ztráta bude dopadat hlavně na ně, ale také na nemocnice, protože většina z nich má i tu ošetřovatelskou péči. O to bude míň v systému, kde už teď je velký nedostatek a navíc narůstá deficit.

A.cz: Budou muset tyto zařízení propouštět zaměstnance?

To nebude jiné řešení, je to možné. Ony se budou dál zadlužovat. Bude také záležet, jak které nemocnice. Třetina je ve velmi špatném stavu, třetina je v horším stavu, ale nějak to vykompenzuje, a třetina to vyrovná z nějakých úspor.

Samozřejmě ty nemocnice, které jsou ve špatném stavu, budou hledat rezervy a ty jsou už velmi, velmi omezené. Budou se zadlužovat a to znamená riziko penalizací.

A.cz: Budete chtít ještě s ČSSD jednat, aby od svého návrhu ustoupila?

Mým hlavním úkolem je dát zákonné opatření na navýšení plateb za státní pojištěnce. To by částečně mohlo zachránit situaci. Když ale padnou poplatky, a myslím úplně všechny, tak je to pád o pět až pět a půl miliardy do systému a to bude sakra cítit.

A já říkám, že když se zavede limit na jedenadvacet dní (pokud by byl pacient v nemocnici déle, již by poplatek neplatil - pozn. red.), tak ten zisk už není tak významný.

A.cz: Návrh ČSSD kritizujete také kvůli tomu, že přinese další administrativu. Dokážete říct, co by se dalo od toho očekávat?

Ano, já říkám, že v takovém případě najděme cestu, jak to nahradit, a zrušme to. Z jednoho prostého důvodu, protože bude velmi složité administrativně vybavit ty záležitosti, kdo ten poplatek už nemá platit, kdo ho vyčerpal, a podobně. Bude se v tom šidit, bude se to vracet, není to administrativně nezvládnutelné, ale je to velmi obtížné. A ty nároky na vyšší administrativu jsou i finanční.

A.cz: Proč s tím ČSSD přišla? Je to jeden z bodů její předvolební kampaně?

To určitě ano, určitě ano.

Jaký poplatek by se měl platit za pobyt v nemocnici? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy