Protikorupční služba, která vyšetřuje citlivé hospodářské a politické kauzy, nemá regulerního ředitele už od útěku miliardáře Radovana Krejčíře před rokem a půl.
Nový šéf rozhodne i o Langerovi
Právě na novém šéfovi služby bude do značné míry záviset další osud přímo ministra vnitra Ivana Langera. Protikorupční jednotka se totiž dostala do unikátní situace: její lidé musí rozhodnout, zda stíhat "svého" ministra.
Langera prošetřují kvůli podezření, že to byl on, kdo v květnu novinářům předal zprávu Jana Kubiceho o prorůstání zločinu do státní správy.
|
Krach výběrového řízení potvrdilo Aktuálně.cz policejní prezidium i sám ministr Langer.
"Nikdo nesplnil podmínky. Uložil jsem proto panu policejnímu prezidentovi, aby vypsal zrychlené výběrové řízení a služba měla ředitele do konce roku," sdělil ministr vnitra Langer.
A co se stane, pokud ani napodruhé výběrovým sítem nikdo neprojde? "To už je zodpovědnost pana policejního prezidenta, on dostal úkol a musí ho splnit," dodal ministr.
Vedení elitní jednotky: Dva lidé
Jednotku nyní řídí pouze dva lidé: Miloslav Brych, který byl až do konce listopadu pověřeným šéfem, ale kvůli chybějícímu vysokoškolskému vzdělání se nemohl do tendru přihlásit.
Od prosince už je "jen" v pozici náměstka a službu vede spolu se svou bývalou náměstkyní. Ostatní náměstci službu opustili už před časem.
Protikorupční služba tak už několik měsíců funguje ve stavu "bezvládí". Ani v uplynulých letech přitom neměla štěstí na své šéfy. Vesměs ji vedli slabí lidé, kteří více či méně podléhali politickým tlakům. A některým řadovým detektivům chyběla "pevná ruka", opakovaně čelili podezření, že vynášejí informace trestně stíhaným osobám či manipulují s vyšetřováním.
Na veřejnost se nadto v minulých měsících dostávaly interní dokumenty ze služby, včetně nahrávek odposlouchávaných osob - například premiéra Mirka Topolánka.
Viníky se ale nikdy nepodařilo dopadnout, stejně jako chyběly důkazy proti zkorumpovaným detektivům.