Poslanecká sněmovna do října utichne. Před volbami ji ovládnou malíři a opraváři

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 13. 9. 2017 13:37
Poslanecká sněmovna jednala v původní sestavě ve středu naposledy. Znovu se sejde až po říjnových volbách ve složení, které určí voliči. Zhruba stovku kanceláří a místností, které politici a jejich týmy v parlamentních budovách na pražské Malé Straně obývají, čeká do té doby malování a úklid. "Ten čas před volbami se pro tyto práce - malování, drobné rekonstrukce - nabízí. Kromě kanceláří, sídel klubů nebo ubytovacích prostor čekají nějaké drobné práce i hlavní jednací sál," potvrzuje Martina Lustigová z tiskového odboru sněmovny.
Poslanecká sněmovna.
Poslanecká sněmovna. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rozlehlá kancelář s vysokým stropem, křišťálovým lustrem a krásným výhledem na sousední budovu Senátu a malostranské paláce zůstává zatím stále plně zabydlená. Stůl přetéká hromádkami dokumentů, spisy přeplňují i komody po obvodu místnosti. Nic zatím nenasvědčuje tomu, že stávajícího nájemníka, poslance ANO a šéfa výboru pro vědu Jiřího Zlatušku čeká v následujících týdnech velké balení. Znovu se totiž o poslanecký mandát ucházet nebude a reprezentativní kancelář tak musí opustit.

"Genium loci tohoto prostoru mi bude chybět," přiznává a vychází na chodbu, aby ukázal na ceduli u vchodových dveří. "Zde mezi léty 1891 až 1895 žil T. G. Masaryk", vysvětluje jedinečnost prostor, které čtvrtým rokem obývá. V nynější pracovně nalevo od vstupního salonu připomíná slavného podnájemníka i "putovní" pozlacená Masarykova busta. Podle dispozic bytu tu měl první československý prezident nejspíš ložnici.

Kancelář šéfa výboru pro vědu patří mezi zhruba stovku místností, která v komplexu tří budov Poslanecké sněmovny na pražské Malé Straně slouží politikům a jejich týmům. Dohromady jich je zhruba tolik, kolik obyvatel Bečova nad Teplou, tedy okolo jednoho tisíce.

Kromě Jiřího Zlatušky opouští poslanecké lavice i jeho straničtí kolegové z ANO Martin Komárek nebo bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Po jedenácti letech v Poslanecké sněmovně už mandát nebude obhajovat ani Jeroným Tejc z ČSSD.

Mandát a tím pádem i právo užívat sněmovní prostory jim vyprší na den přesně čtyři roky po posledních sněmovních volbách, tentokrát tedy 26. října. "Kanceláře pak musí vyklidit nejpozději týden poté," upozorňuje Martina Lustigová z tiskového odboru sněmovny.

Poslanci musí vrátit nejen klíče od místností, ale také vstupní čipové karty a erární techniku, ale kontroluje se třeba i to, jestli řádně vrátili všechny vypůjčené knížky ze zdejší knihovny.

Poslance vystřídají malíři pokojů a opraváři

Zákonodárci, kteří poslanecké křeslo obhájí, si stěhování ušetří. Poslance, kteří neuspějí nebo mandát neobhajují, pak vystřídají malíři pokojů, opraváři i uklízečky. "Ten čas před volbami se pro tyto práce - malování, drobné rekonstrukce - nabízí. Kromě kanceláří, sídel klubů nebo ubytovacích prostor čekají nějaké drobné práce i hlavní jednací sál," potvrzuje Lustigová.

O tom, které prostory dostane po volbách k dispozici která strana, rozhoduje sněmovní kancléř Jan Morávek. "Řeší to na základě zvyku, že některá strana historicky obývala určité prostory a je na ně zvyklá," odkrývá Lustigová klíč k přidělování prostor.

Hlavním kritériem je ale povolební výsledek a to, kolik která strana bude mít poslanců. Největší prostory dostanou nejsilnější poslanecké kluby a naopak. O tom, který poslanec získá kterou kancelář, si už jednotlivé strany rozhodují samy.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy