Hladiny řek jsou kvůli suchu nízké, vodáci se brodí pod jezy

ČTK ČTK
16. 7. 2015 9:35
Na Vltavě je horní tok kvůli nízkému stavu vody nepřístupný, pod Vyšším Brodem teče vodácké minimum. Otavu lze s přebroděním několika mělčin považovat za sjízdnou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Hladiny českých řek kvůli slabým srážkám dál klesají. Se vzestupem průtoků vodáci nemohou počítat ani o víkendu, protože se očekávají tropické teploty. Osádky lodí se musejí připravit na brodění pod jezy. Sdělil to Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

"Zatím to s předpovědí vláhy nevypadá nejlépe, a tak zřejmě vodákům opravdu nezbývá než se vydat na vodní nádrže a zkoušet nové vodácké disciplíny nebo odjet za hranice," uvedl Jančar.

Na Vltavě je horní tok kvůli nízkému stavu vody nepřístupný, pod Vyšším Brodem teče vodácké minimum. Otavu lze s přebroděním několika mělčin považovat za sjízdnou.

Na Ohři je možné vyrazit až pod Nechranickou nádrží. Na Lužnici, Sázavě a Berounce mezi Plzní a Berounem lze plout mezi jezy, pod kterými musejí vodáci přebrodit mělčiny.

"Vodáci tak mohou vyhledávat neobvyklé terény, jako například Černou strouhu pod Týncem nad Labem nebo dolní tok Vltavy pod Vraňany ku Mělníku," uvedl Jančar. Střední a dolní toky jsou splavné na Labi a Jizeře, dolní tok ještě na Orlici a Ploučnici.

Moravské řeky na tom podle Jančara nejsou lépe. Splavná zůstává jen Odra pod Ostravou, Morava pod Postřelmovem a Dyje pod Novými mlýny.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma dopravním nehodám na 34. kilometru poblíž Dobříše je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a údajů na webu dopravní policie.

K nehodám došlo kolem 05:30. Na místě zasahují složky integrovaného dopravního systému. Řidiče policisté odklání z dálnice na sjezdu 41 u Dubence. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy