Hilšer si chce stěžovat vysílací radě na TV Barrandov. Protežuje jiné kandidáty, mě nepozvala, tvrdí

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
30. 12. 2017 19:00
Marku Hilšerovi se nelíbí, že jej TV Barrandov nepozvala do lednového diskusního pořadu s dalšími prezidentskými kandidáty. Chce podat stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.
Marek Hilšer.
Marek Hilšer. | Foto: DVTV

Praha - Prezidentský kandidát Marek Hilšer si chce stěžovat Radě pro rozhlasové a televizní vysílání na pořad Aréna Jaromíra Soukupa, který se má 2. ledna vysílat na TV Barrandov. Hilšerovi vadí, že ho televize nepozvala jako hosta do prvního lednového dílu, ale vybrala si jiné tři prezidentské kandidáty a místo prezidenta Miloše Zemana oslovila mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Vysílací rada přitom minulý týden upozornila, že TV Barrandov v prosincové Aréně výrazně favorizovala Zemana. Tehdy byl hostem pořadu Ovčáček. Moderátor Soukup podle rady dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta. Televize má radě do 30 dnů vysvětlit, jaký je formát tohoto pořadu a jakým způsobem zajišťuje dodržování zásad objektivity a vyváženosti, napsala ČTK.

"Televize Barrandov, byť je komerční, nezobrazuje politickou realitu, jaká ve skutečnosti je. Protežuje zřejmě některé z kandidátů a dává jim větší prostor. Panu Hilšerovi to vadí z principu. Kandidátů je devět a objeví se tam jen někteří," řekla v pátek Aktuálně.cz Hilšerova mluvčí Pavla Čechová. Výběr hostů se nelíbí ani Petru Hannigovi a Jiřímu Hynkovi.

TV Barrandov na svém webu ve čtvrtek napsala, že osobně oslovila Jiřího Drahoše, Michala Horáčka, Mirka Topolánka a Jiřího Ovčáčka a dala jim možnost si pozvat do publika i své podporovatele. 

Právě Ovčáčkova účast v lednové Aréně strhla u ostatních kandidátů vlnu kritiky, kterou na Facebooku otevřel akademik Drahoš. Ten chce za sebe rovněž poslat svého mluvčího a Topolánek do debaty v tomto složení odmítá přijít. Ze tří pozvaných kandidátů tak potvrdil účast jen textař Horáček.

Jelikož se rada zabývá pouze odvysílaným obsahem, Hilšer se stížností počká až po druhém lednu. Stížnost podle své mluvčí považuje za symbolickou, protože první kolo prezidentské volby v roce 2018 připadá už na 12. a 13. ledna a rada se možná do té doby nestihne vyjádřit.

Televize Barrandov si podle svého majitele a generálního ředitele Jaromíra Soukupa na výběru hostů zakládá. Základním kritériem je atraktivnost diskutujících z pohledu diváků a dodržení pravidel, jež stanovuje zákon, uvedl Soukup v prohlášení. Aréna je podle něj klasický diskusní pořad, nikoli předvolební debata.

Pozván rovněž nebyl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. "Vadí mi, že nejsem zván do debat na Barrandově, ale je to rozhodnutí majitele této televize, jak to povede. Ústy klasika Cimrmana: Může se mi to nelíbit, můžu s tím nesouhlasit, ale to je tak jediné, co s tím můžu dělat. Stížnost na radu asi podávat nebudu," reagoval na dotaz Aktuálně.cz. Přístup televize se nelíbí ani hudebníkovi Petru Hannigovi, který se zatím nechtěl vyjádřit k tomu, zda se k Hilšerově stížnosti připojí.

Pozvání do Arény nedostal ani Vratislav Kulhánek, který ale podle svého mluvčího Vladimíra Šulce o účast v debatách na Barrandově ani nestojí, stejně jako bývalý diplomat Pavel Fischer.

V Aréně Jaromíra Soukupa již vystoupil textař Horáček

Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

Další zprávy