Bývalý komik, policejní prezident i novinářka. Kdo jsou nově zvolení hejtmani?

Tomáš Klézl Radek Bartoníček Tomáš Klézl, Jana Kramlová, Radek Bartoníček
17. 12. 2020 19:53
Vyjednávání v Karlovarském kraji jsou u konce a Česko tak více než dva měsíce po volbách do krajských zastupitelstev zná všechny své hejtmany. O překvapení nebyla nouze - svůj mandát se povedlo obhájit jen trojici dosavadních hejtmanů, ve zbytku krajů se do funkce dostali jak zkušení političtí hráči, tak dosud téměř neznámé tváře. Kdo jsou noví krajští vůdci? Podívejte se na přehled Aktuálně.cz.
Starostka Mnichovic Petra Pecková
Starostka Mnichovic Petra Pecková | Foto: STAN

Petra Pecková (STAN), Středočeský kraj

Z televizních obrazovek na krajský úřad. Nová hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková před svým vstupem do politiky pracovala od poloviny 90. let jako reportérka, scenáristka a režisérka několika publicistických pořadů TV Nova. Později spolupracovala také s Českou televizí a TV Barrandov.

V politice je od roku 2010, kdy ještě za ODS úspěšně kandidovala do zastupitelstva města Mnichovice. O čtyři roky později se stala starostkou, to už ovšem jako lídryně uskupení "Mnichovice - město na Vaší straně". Od roku 2016 je její jméno spojeno s hnutím STAN.

Vládnout bude v koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. "Budeme se teď nesmírně potýkat s nedostatkem finančních prostředků, které budou mít samozřejmě dopad do rozpočtu kraje, stejně jako do rozpočtu celé naší země. Musíme se vyrovnat s covidovou pandemií, to budou ty nejdůležitější kroky, které teď před námi stojí," uvedla Pecková krátce po zvolení.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arménská armáda vyzvala premiéra, aby odstoupil. Ten mluví o vojenském převratu

Arménská armáda vyzvala premiéra Nikola Pašinjana, aby i s celou vládou odstoupil. Podle agentury TASS se v prohlášení generálního štábu uvádí, že současný kabinet není schopný přijímat odpovídající rozhodnutí v kritické situaci pro národ. Pašinjan výzvu označil za pokus o vojenský převrat. Vyzval své stoupence, aby se hned v Jerevanu sešli na centrálním náměstí Republiky. 

"Premiér a vláda Arménie nejsou od nynějška schopni v této krizové a osudové situaci arménského lidu přijmout odpovídající rozhodnutí. V souvislosti se současnou situací požadují arménské ozbrojené síly rezignaci premiéra a vlády… a zároveň varují před použitím síly proti národu…," uvádí se v prohlášení generálního štábu. Pašinjan čelí protestům a výzvám k rezignaci kvůli porážce v loňské krátké válce o Náhorní Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy