Prezidentské cesty stojí kraje statisíce. Domluvme nová pravidla, kdo je má platit, chtějí hejtmani

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 9. 5. 2017 5:59
Někteří hejtmani se obávají, aby vysoké náklady za návštěvy české hlavy státu v regionech příliš nezatížily krajské rozpočty. Jiní řeší to, zda není prezident před volbami ve výhodě, když část jeho výprav platí úřady z veřejných peněz. Chtějí proto s ostatními kraji dojednat společná pravidla, aby bylo jasné, co přesně mají za návštěvy platit. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček hejtmanům naznačil, že mohou změny probrat s prezidentem Milošem Zemanem na společné schůzce v létě.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po zvolení nového prezidenta se chtějí někteří hejtmani sejít a dohodnout nová pravidla, jak budou kraje platit za výjezdy hlavy státu do regionů.

Části hejtmanů vadí výše výdajů. Jiní, například hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN), řeší otázku, zda má úřad platit výpravy i v době kampaně před prezidentskými volbami. Právě do jeho regionu jede prezident Miloš Zeman v úterý.

Půtovi se ozvalo několik voličů, kteří mu vytýkají, že cestu prezidenta Zemana kraj platí. Hejtman jejich reakci přikládá především událostem posledních dní.

"Atmosféra ve společnosti je vyhrocená," řekl. Nicméně chce oslovit kolegy z Asociace krajů České republiky a dohodnout společná pravidla, jak k cestám prezidenta přistupovat. "U současného prezidenta se mi systém už nechce měnit, ale přijde mi vhodné otázku otevřít, až bude zvolený nový prezident," řekl s tím, že by to měla řešit asociace krajů, kde se hejtmani dohodnou na společném postupu.

Nový systém Půta ještě přichystaný nemá, ale podle něj by kraje měly platit výdaje třeba za návštěvu prezidentského páru. "Ale měli bychom probrat, kdo má hradit cestu jejich doprovodu," dodal. 

"Myslím, že je to dobrý nápad a že by asociace krajů měla vymyslet pro všechny stejná pravidla. Ať už je prezidentem kdokoli," komentoval plán třeba lidovecký poslanec a zastupitel v Jihočeském kraji Jan Bartošek.

Podle Půty sice kampaň před prezidentskými volbami ještě formálně nezačala, ale už samotný sběr podpisů je příležitostí, jak oslovit voliče. "Jestli se ptáte, zda je to konkurenční výhoda, tak z mého pohledu do jisté míry je," komentoval situaci pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Není však zastáncem toho, aby se na konci volebního období návštěvy hlavy státu v krajích omezovaly.

Aby kampaň byla co nejvíce vyvážená, nabízejí pardubický i liberecký hejtman jiné řešení - možnost setkání i s dalšími uchazeči v prezidentských volbách. "Kandidátům, kteří budou mít v průzkumech slušnou podporu, mohu věnovat část dne, abych jim vysvětlil problémy regionu," řekl Půta.

Nápad přesně určit kdo a co na výpravách prezidenta do krajů hradí, podporuje právě Netolický. Jen by to neřešil s asociací, ale přímo s kanceláří prezidenta. "Přístup by měl být stejný napříč republikou, aby někdo nebyl kritizovaný za vyšší cenu. Výjezdy nejsou levnou záležitostí. Vnímáme návštěvu hlavy státu jako událost důležitou pro celý kraj," vysvětloval s tím, že krajský rozpočet není bezedný.

"Nechceme se dostat do částky, která by vystřelovala extrémně nahoru. Vloni u nás proběhly dvě návštěvy, to je asi šest set tisíc korun celkem. Není vždy lehké prostředky najít," dodal Netolický. Kraj obvykle platí ubytování a pak například pracovní obědy a večeře, kterých se účastní kolem třicítky lidí. To jsou příklady výdajů, které by podle Netolického měl hradit kraj. 

Právě v detailech - kdo a co má uhradit - se však skrývá největší úskalí plánu. Například hejtman z Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD) je skeptický. "Zda se dokážou kraje domluvit na společném postupu, neumím při současném složení asociace krajů odhadnout. Dosud u všech návštěv prezidenta, ministrů, představitelů ambasád jsou náklady hrazeny hostiteli," uvedl za oponenty Běhounek, který je přesvědčený, že hostitel by měl za návštěvu platit.

"Je těžko společensky přijatelné pozvat někoho a potom po něm chtít úhradu. Od lidi pozvaných na akci hostitel nevybírá," řekl. V případě, že by mělo dojít k centrálnímu nastavení úhrad za jakékoli návštěvy, začlenil by to do státního rozpočtu.

Hejtmani budou mít šanci probrat možné změny už v létě přímo s prezidentem Milošem Zemanem. Upozornil na to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle něj pravidla již existují. "Určitě to je věc případného jednání se členy Asociace krajů ČR. Zatím jsme ale nebyli asociací osloveni. V každém případě v létě se pan prezident se všemi hejtmany setká," odpověděl na dotaz redakce Ovčáček.

Kraje platily za výjezd prezidenta do jejich regionu od 150 tisíc do částky skoro sedm se tisíc korun za jednu cestu. Nejčastěji se cena pohybuje kolem tří set tisíc. Zeman přitom navštěvuje česká města velmi často, takže celkový účet za jeho výpravy do regionů vyšplhal na bezmála 16 milionů korun. 

V Úholičkách, které se pyšní titulem Obce roku Středočeského kraje 2017, vyprávěl prezident občanům o svém vtipu o Šumavě, který vzbudil kontroverze. | Video: Ludvík Hradilek
 

Právě se děje

před 34 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy