Plzeňským hejtmanem je Josef Bernard z ČSSD, Ústecký kraj povede komunista Bubeníček

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 11. 2016 12:03
Pátým hejtmanem Plzeňského kraje se stal jednapadesátiletý Josef Bernard z ČSSD. Bývalého generálního ředitele plzeňské firmy Škoda Transportation, lídra ČSSD v krajských volbách, na ustavujícím zasedání volilo ve veřejném hlasování 23 z 45 zastupitelů vzešlých z říjnových voleb. V čele Ústeckého kraje pak podruhé stanul komunista Oldřich Bubeníček, který ve veřejné volbě dostal 28 z 55 hlasů. Koalici uzavřeli v kraji komunisté s ČSSD a koalicí SPD-SPO. V zastupitelstvu mají nadpoloviční většinu právě 28 mandátů.
Josef Bernard.
Josef Bernard. | Foto: ČTK

Plzeň/Ústí nad Labem – Další dva kraje vědí, kdo je povede v dalších čtyřech letech. Plzeňským hejtmanem včera zastupitelé zvolili jednapadesátiletého Josefa Bernarda z ČSSD, který na ustavujícím zasedání ve veřejném hlasování dostal 23 z 45 hlasů. V čele Ústeckého kraje pak už podruhé stane komunista Oldřich Bubeníček.

Bernard ve vedení Plzeňského kraje střídá čtyřiašedesátiletého stranického kolegu Václava Šlajse, který už nekandidoval. Jeho zvolení umožnilo vytvoření koalice čtyř stran, které dohromady disponují těsnou nadpoloviční většinou v zastupitelstvu. Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici.

Na koalici bez vítěze voleb se už třetí den po volbách dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků). Bernardovi po zvolení jako první popřál Šlajs a dekoroval ho novým hejtmanským řetězem ze stříbrných článků se zlacenými prvky, který kraj pořídil v září.

Bubeníček pak ve veřejné volbě dostal 28 z 55 hlasů. Koalici uzavřeli v kraji komunisté s ČSSD a koalicí SPD-SPO. V zastupitelstvu mají nadpoloviční většinu právě 28 mandátů.

Svého kandidáta na hejtmana postavilo i vítězné hnutí ANO, které skončilo stejně jako ODS v opozici. O Petru Urbánkovi se ale nakonec nehlasovalo, protože byl zvolen Bubeníček. Opozice se snažila prosadit tajnou volbu, ale neuspěla. Hnutí ANO získalo v krajských volbách 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Ústeckému kraji dosud vládla KSČM s ČSSD.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy