reklama
 
 

Hejtman je víc než šéf poslanců. Hašek složí mandát

18. 10. 2008 23:00
Předseda poslaneckého klubu ČSSD chce opustit sněmovnu

Brno - Jižní Morava byl jediný kraj, kde nevládl hejtman z ODS. Teď o svůj primát v podobě lidoveckého hejtmana přišla. Stejně jako ostatní kraje je po volbách "oranžová". Hejtmanem se stane předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Michal Hašek.

Jestli sestaví koalici raději s lidovci nebo s občanskými demokraty, zatím neřekl. Zato má jisto v tom, že až se stane hejtmanem, složí svůj poslanecký mandát.

Přestože se předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek vyjádřil, že o Haška-poslance nechtějí přijít.

A.cz: Pro všechny už jste novým jihomoravským hejtmanem. Cítíte se tak osobně?

Já jsem deklaroval, že pokud ČSSD zvítězí, budu se ucházet o post hejtmana. Byla to dlouhá cesta přes kampaň a volby. Nerozhodl jsem o tom já, ani strana. Rozhodli lidé. Jsem rád za všechny, kteří přišli k volbám. Ať už nás volili nebo ne.

A.cz: Jiří Paroubek řekl, že by o vás nerad jako o poslance přišel. Vy jste ale před volbami deklaroval, že pokud se stanete hejtmanem, složíte poslanecký mandát. Jak to tedy vyřešíte?

To mám vyřešeno už řadu měsíců. Pokud se stanu hejtmanem, v krátké době, tím myslím dny nebo týdny, dokončím své poslanecké záležitosti a vzdám se mandátu. Chci být hejtmanem na sto procent. A to nejde dělat zároveň s poslaneckou funkcí, i když ústava to umožňuje. Na druhou stranu, zůstanu častým návštěvníkem parlamentu.

A.cz: Co tím myslíte?

Proti Stanislavu Juránkovi mám tu výhodu, že znám parlamentní prostředí. Nebudu "objížděč vesnic". Budu za kraj prosazovat zákony, budu lobbovat na parlamentní úrovni i na úrovni vlády. Protože to já dokáži.

A.cz: Objížděč vesnic... Zdá se, že vystupujete proti hejtmanu Juránkovi docela ostře.

Mě mrzí jedna věc. Že mě pan Juránek křečovitě označoval za "toho z Prahy", jak mu poradili poradci. Já ale nejsem "ten z Prahy".

A.cz: Můžete vůbec s lidovci jít do koalice, když vám Stanislav Juránek tak vadí?

Se všemi kandidáty na hejtmana vycházím standardně. U pana Juránka mě velmi mrzí, že se mi jako jediný z nich neozval, abychom si mohli navzájem blahopřát. Ale my budeme jednat se všemi. Bez ohledu na nějaké osobní sympatie nebo antipatie.

A.cz: Budete jednat se všemi. To znamená, že si dokážete představit jakoukoli koalici?

Nedokáži si představit vyhrocenou koalici. Takovou, která se vymezí proti zbytku zastupitelstva. Jsem přesvědčený, že politiku jde dělat pro všechny.

A.cz: Vaši rivalové vám vyčítají, že jste vedli krajskou volební kampaň na celostátních tématech. Co si o tom myslíte?

Co si o tom myslím? Podívejte se sama na volební výsledky, a pak mi odpovězte, jestli je to v pořádku nebo ne. Kdyby to tak lidé nechtěli, tak by nás přece nevolili.

autor: Lenka Smyčková | 18. 10. 2008 23:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama