Havířovský hon na Romy před soudem. Osm obžalovaných

Petra Sasínová
19. 10. 2009 16:45
Soud s obžalovanými fotbalovými hooligans probíhá za zavřenými dveřmi

Ostrava - Tři auta obsazená havířovskými příznivci neonacistických struktur vyrazila loni 8. listopadu v noci na hon.

V Havířově-Šumbarku zatarasili cestu dvěma náhodně procházejícím romským mladíkům, vyskočili z auta a začali je chytat.

Jeden utekl, druhého útočníci srazili k zemi a kopali do hlavy a nohou.

"Mluvil jsem s člověkem, který útok viděl z okna domu. Odehrálo se to velmi rychle. Když Roma zbili, naskákali rychle zase do aut a odjeli. Tento svědek má vypovídat u soudu," líčil Aktuálně.cz romský aktivista z Havířova Ladislav Baláž.

Rány do hlavy mohly být smrtelné

Podle znaleckého posudku z oboru zdravotnictví utrpěl mladík velmi vážné poranění hlavy, které ohrožovalo jeho život. Nebýt včasné pomoci svědků a zdravotníků a následných operací, mohl být po smrti.

Podle zmocněnce napadené rodiny z Vítkova Markuse Papeho, který řadu let shromažďuje informace o rasistických útocích v Česku, použili útočníci také kovový klíč a teleskopický obušek. Tyto věci zajistila policie.

Po útoku na sídlišti Šumbark, kde žije hodně Romů, se obžalovaní údajně pokusili chytit v jiné části města ještě dva Romy, které zahlédli na ulici.

Mladíci se zodpovídají z rasového útoku

Osm mladíků z Havířova a Ostravy se nyní zodpovídá před krajským soudem v Ostravě z rasově motivovaného útoku na mladistvého Roma.

Podle sdružení Antifašistická akce jde o aktivní fotbalové hooligans havířovského fanklubu ostravského Baníku, účastníky neonacistických koncertů a akcí. Například dvaadvacetiletý obžalovaný Milan Kasl je podle sdružení aktivista Národního odporu.

Zatím jsou všichni obžalováni z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Hrozí jim tři až deset let vězení. Byli propuštěni z vazby, souzeni jsou na svobodě.

Za normálních okolností by případ řešil okresní soud v Karviné, avšak tamní soudce měl o právní kvalifikaci pochybnosti a dal věc k posouzení Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten nařídil, aby případ řešil soud druhého stupně - krajský.

Senát posoudí, zda nejde o pokus o vraždu

"Ze znaleckého posudku z oboru zdravotnictví totiž vyplývá, že by mohla připadat v úvahu přísnější kvalifikace, a to pokus o vraždu," informoval Aktuálně.cz mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

To je teď předmětem soudního dokazování. Podstatné bude, zda se podaří objasnit, kdo z obžalovaných má na svědomí brutální útok na hlavu oběti. 

Hlavní líčení probíhá s vyloučením veřejnosti. "Jeden z útočníků byl v době trestného činu mladistvý, má právo na neveřejný proces," vysvětloval Angyalossy.

Dnes měli vypovídat obžalovaní. V úterý by měl senát vyslechnout napadeného mladíka a také znalkyni z oboru zdravotnictví, která vypracovala zásadní posudek. Veřejnost bude mít do soudní síně přístup až při vyhlášení rozsudku.

Markus Pape považuje za velký úspěch, že se policii podařilo vypátrat útočníky a shromáždit důkazy, které stačily na podání obžaloby.

Případ provázejí průtahy, tvrdí aktivista

"Trestní řízení však doprovázejí průtahy. I když muselo být od začátku jasné, že jde o závažný trestný čin, vyšetřování vedla jen okresní kriminálka, do vyšetřování nebyl zapojen ani Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který mohl poskytnout důležité informace," zdůraznil Pape.

Pape se domnívá, že podobných útoků na Romy bylo na Ostravsku více, avšak ne všechny se dostaly se na veřejnost. "Útvar pro odhalování organizovaného zločinu mohl prošetřit podezření z existence organizované skupiny, která podobné akce provádí," řekl Pape.

"Existuje zřejmě člověk, skupina, která dává takzvaným střelcům návod, výcvik i terče pro útoky," míní Markus Pape. Tak to podle něho mohlo být ve Vítkově, kde násilníci útočili zápalnými lahvemi a málem upálili dvouleté dítě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy