Hasiči jak z Hoří, má panenko, zase rozkradli tombolu

Ondřej Besperát, ČTK
29. 4. 2007 15:00
Od natočení filmu Hoří, má panenko uteklo 40 let
Lenka Vričanová, ředitelka KD Střelnice, ve víru hasičského bálu.
Lenka Vričanová, ředitelka KD Střelnice, ve víru hasičského bálu. | Foto: Ondřej Besperát

Vrchlabí - Kulturní dům Střelnice ve Vrchlabí zažil v sobotu hasičský bál. Sál byl plný modrých uniforem a bílých košilí, na stole s tombolou se vyjímaly lahve koňaku, dorty nebo tlačenka.

Věci v tombole i další momenty plesu byly totiž inspirovány filmem Hoří, má panenko, který se právě zde před 40 lety natáčel.

Pořadatelé oslovili také režiséra filmu Miloše Formana, ale ten je příliš zaněprázdněn. Nepřijel ani kameraman snímku Miroslav Ondříček.

Dívky ze soutěže krásy

Z vrchlabských dobrovolných hasičů, kteří ve snímku účinkovali, uiž nikdo nežije. V sále vrchlabské Střelnice se však objevili lidé, kteří ve filmu účinkovali ve vedlejších rolích.

Na bál přišlo i několik žen, které ve filmu vystupovaly jako uchazečky o titul královny plesu. "Myslíme si, že po letech si konečně korunku a kytku, které v té době nedostaly, zaslouží," řekla Lenka Vričanová, ředitelka vrchlabského kulturního domu.

Hasičskému bálu, který začal v osm  večer, předcházel celodenní program. Dopoledne se na přilehlém hřišti utkali sbory dobrovolných hasičů z okolí Vrchlabí v různých soutěžích. Pro diváky byla připravena ukázka historické i současné hasičské techniky, která poté projela při spanilé jízdě městem.

Odpoledne pak byla v Galerii Na půdě otevřena výstava filmových plakátů českých filmů ze 70. let minulého století. Zapůjčil je ze své sooukromé sbírky Václav Pražák z Hradce Králové. Výstava, na které jsou i plakáty známých výtvarníků, bude otevřená do 23. května.

S normalizací přišel umakart

Foto: Ondřej Besperát

Kulturní dům Střelnice, kde Forman snímek natáčel, byl v 70. letech přestaven a v interiéru se objevil umakart a linoleum. Vrchlabí však plánuje rekonstrukci celého objektu, nyní se zpracovává projektová dokumentace, odhad nákladů se pohybuje kolem 16 milionů korun.

Snímek o hasičském plese s volbou královny krásy a rozkradenou tombolou se ve Vrchlabí natáčel v roce 1967 během zimy, filmaři pracovali odpoledne a večer, kdy se lidé vraceli ze zaměstnání. Podle pamětníků si Forman vybral sál ve Vrchlabí náhodně poté, co navštívil jeden z plesů.

Film Hoří, má panenko měl ve Vrchlabí také premiéru, následovaly ale protesty hasičů z jiných míst, kteří tvrdili, že film ironizuje jejich práci. Po několika letech snímek skončil v trezoru.

 

Právě se děje

Další zprávy