reklama
 
 

Hašek přispívá do Zemanova fondu. Kvůli Babišovi, říká

22. 2. 2014 7:00
Hejtman zatím přispěl 150 tisíci, peníze pocházejí z poslaneckého platu

Praha - Přes svůj počáteční vlažný postoj patří jihomoravský hejtman a poslanec za ČSSD Michal Hašek k nejštědřejším dárcům do prezidentského fondu na splácení státního dluhu. Od konce října poslal třikrát padesátitisícovou částku.

Vyburcovalo ho to, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) prý zatím účinný postup na snížení státního dluhu nenavrhl.

"Otázka řešení veřejných financí je určitě aktuální. Čekal jsem, jestli s něčím přijde pan ministr Babiš, zatím jsem nic takového neobjevil, takže proto fond pana prezidenta Zemana," vysvětlil Hašek.

Předchozí ministr financí byl pro Haška naopak důvodem, proč do fondu nepřispívat. Ještě v květnu minulého roku, tedy v době, kdy státní kasu spravoval Miroslav Kalousek (TOP 09), hejtman tvrdil, že dary od přispívajících považuje pouze za symbolické. "Raději než Kalouskovi dám tyto peníze potřebným a slabým lidem v tísni," uvedl pro Deník.cz.

"Já myslím, že jsem tam (do prezidentského fondu) zatím poslal tuším třikrát padesát tisíc korun a do padesáti tisíc jsem poslal na charitu. V součtu je to do dvě stě, ale přesně vám to teď neřeknu. Odpovídá to těm měsícům, co jsem poslancem," vysvětlil Hašek. Všechny tři příspěvky do hradního fondu byly zaúčtovány 12. února.

Ze svého poslaneckého platu hejtman přispěl třeba Nadaci Charty 77 nebo seniorce, která potřebovala peníze na úpravu rodinného domu. "Podle toho, co přijde za žádosti," uvedl Hašek.

Hejtman hodlá do Zemanova fondu přispívat ze svého poslaneckého platu, dokud bude poslancem. Na rozhodnutí, které ze svých dvou veřejných funkcí se vzdá, má ještě více než dva měsíce. Až do 26. dubna své rozhodování komentovat nehodlá.

Do fondu přispívají dva aktéři lánské schůzky

Hašek odmítl, že by na změnu jeho postoje ohledně připívání do Zemanova fondu měla vliv lánská schůzka. "Já mám s panem prezidentem dobré vztahy řadu let, ještě z doby, kdy pan prezident nebyl panem prezidentem," uvedl.

"To je dobrovolné rozhodnutí každého. Kdo chce, tak tam může přispět. Tu šanci má každý z deseti milionů občanů České republiky. Já, protože v tuto chvíli pobírám více platů za veřejné funkce, tak jsem se rozhodl jeden z nich takto rozdělovat. Je to mé svobodné rozhodnutí, nic mě k tomu nenutí, nikdo mě k tomu nenutí. Rozhodl jsem se tak sám a svobodně," dodal.

Michal Hašek, Jeroným Tejc, Jiří Zimola, Milan Chovanec a Zdeněk Škromach odjeli za prezidentem do Lán bezprostředně po vyhlášení výsledku předčasných voleb. Jejich pokus odstavit předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku od povolebního vyjednávání však skončil neúspěchem poté, co dlouho zapíranou schůzku potvrdil současný ministr vnitra Chovanec.

Fond hlavy státu začátkem týdne oznámil, že překonal milionovou hranici. Nyní je na kontě téměř 1 145 000 korun. Prezident Zeman každý měsíc posílá fondu zhruba třetinu svého platu, tedy 60 tisíc. Pravidelným dárcem je také další aktér lánské schůzky jihočeský hejtman Jiří Zimola, který slíbil posílat měsíčně padesát tisíc po dobu, kdy bude zároveň vykonávat funkci poslance.

autor: Markéta Šrajbrová | 22. 2. 2014 7:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama