Hašek přispívá do Zemanova fondu. Kvůli Babišovi, říká

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
22. 2. 2014 7:00
Hejtman zatím přispěl 150 tisíci, peníze pocházejí z poslaneckého platu
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Přes svůj počáteční vlažný postoj patří jihomoravský hejtman a poslanec za ČSSD Michal Hašek k nejštědřejším dárcům do prezidentského fondu na splácení státního dluhu. Od konce října poslal třikrát padesátitisícovou částku.

Vyburcovalo ho to, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) prý zatím účinný postup na snížení státního dluhu nenavrhl.

"Otázka řešení veřejných financí je určitě aktuální. Čekal jsem, jestli s něčím přijde pan ministr Babiš, zatím jsem nic takového neobjevil, takže proto fond pana prezidenta Zemana," vysvětlil Hašek.

Předchozí ministr financí byl pro Haška naopak důvodem, proč do fondu nepřispívat. Ještě v květnu minulého roku, tedy v době, kdy státní kasu spravoval Miroslav Kalousek (TOP 09), hejtman tvrdil, že dary od přispívajících považuje pouze za symbolické. "Raději než Kalouskovi dám tyto peníze potřebným a slabým lidem v tísni," uvedl pro Deník.cz.

"Já myslím, že jsem tam (do prezidentského fondu) zatím poslal tuším třikrát padesát tisíc korun a do padesáti tisíc jsem poslal na charitu. V součtu je to do dvě stě, ale přesně vám to teď neřeknu. Odpovídá to těm měsícům, co jsem poslancem," vysvětlil Hašek. Všechny tři příspěvky do hradního fondu byly zaúčtovány 12. února.

Foto: Vojtěch Marek

Ze svého poslaneckého platu hejtman přispěl třeba Nadaci Charty 77 nebo seniorce, která potřebovala peníze na úpravu rodinného domu. "Podle toho, co přijde za žádosti," uvedl Hašek.

Hejtman hodlá do Zemanova fondu přispívat ze svého poslaneckého platu, dokud bude poslancem. Na rozhodnutí, které ze svých dvou veřejných funkcí se vzdá, má ještě více než dva měsíce. Až do 26. dubna své rozhodování komentovat nehodlá.

Do fondu přispívají dva aktéři lánské schůzky

Hašek odmítl, že by na změnu jeho postoje ohledně připívání do Zemanova fondu měla vliv lánská schůzka. "Já mám s panem prezidentem dobré vztahy řadu let, ještě z doby, kdy pan prezident nebyl panem prezidentem," uvedl.

"To je dobrovolné rozhodnutí každého. Kdo chce, tak tam může přispět. Tu šanci má každý z deseti milionů občanů České republiky. Já, protože v tuto chvíli pobírám více platů za veřejné funkce, tak jsem se rozhodl jeden z nich takto rozdělovat. Je to mé svobodné rozhodnutí, nic mě k tomu nenutí, nikdo mě k tomu nenutí. Rozhodl jsem se tak sám a svobodně," dodal.

Michal Hašek, Jeroným Tejc, Jiří Zimola, Milan Chovanec a Zdeněk Škromach odjeli za prezidentem do Lán bezprostředně po vyhlášení výsledku předčasných voleb. Jejich pokus odstavit předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku od povolebního vyjednávání však skončil neúspěchem poté, co dlouho zapíranou schůzku potvrdil současný ministr vnitra Chovanec.

Fond hlavy státu začátkem týdne oznámil, že překonal milionovou hranici. Nyní je na kontě téměř 1 145 000 korun. Prezident Zeman každý měsíc posílá fondu zhruba třetinu svého platu, tedy 60 tisíc. Pravidelným dárcem je také další aktér lánské schůzky jihočeský hejtman Jiří Zimola, který slíbil posílat měsíčně padesát tisíc po dobu, kdy bude zároveň vykonávat funkci poslance.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy