Gripeny bude znovu vyšetřovat policie, nařidila Vesecká

Zpravodajská směna
19. 3. 2010 14:55
Odložení kauzy bylo podle kontroly předčasné a nezákonné
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Případ možného uplácení při pronájmu stíhaček JAS 39 Gripen se vrátí policejním vyšetřovatelům.

Česká police přitom případ loni v listopadu odložila. Protikorupční služba konstatovala, že za pochybný pronájem letounů pro českou armádu nebude nikoho stíhat.

Záhy poté Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká oznámila, že její lidé kauzu znovu prověří. A při kontrole pak zastupitelství zjistilo, že odložení vyšetřování bylo nezákonné.

"Šetřením provedeným doposud nebylo vyvráceno, že k trestnému jednání mohlo dojít. Dosavadní prověřování bylo zaměřeno pouze na dílčí část jednání zakládajícího podezření z trestného činu a nebyly ani dostatečně využity možnosti vyplývající z mezinárodní justiční spolupráce," vysvětlila mluvčí zastupitelství Renata Malinová.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká proto nařídila, aby policie vyšetřování doplnila.

"Je to dobrá zpráva, doufám, že to není jen formální rozhodnutí a že tentokrát na základě informací, které jsou k dispozici ze zahraničí, česká policie a justice ukáže prstem na toho, kdo stál na pozadí celé kauzy," komentoval rozhodnutí místopředseda ODS Ivan Langer.

Uplácelo se. Ale neví se kdo a koho

Zatímco lidé z Nejvyššího státního zastupitelství kauzu prověřovali, byl počátkem tohoto roku v Británii zatčen rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, jeden z hlavních lobbyistů, kteří v nákupu stíhaček Gripen figurují.

Britský protikorupční úřad SFO oznámil, že Mensdorff-Pouilly je obžalován ze spiknutí za účelem korupce. Soud však umožnil jeho propuštění na kauci a posléze bylo obvinění proti němu staženo. Zbrojovka BAE, která měla úplatky politikům posílat se totiž s vyšetřovateli dohodla na finančním mimosoudním vyrovnání a kauza tak byla zastavena.

Kauza Gripen se naposledy promítla v české politice na začátku února. ODS si tehdy toto téma zvolila jako způsob, jak obstruovat jednání v poslanecké sněmovně. 

V České republice se o nákupu 24 stíhaček jednalo v roce 2002. Nakonec si armáda čtrnáct letounů pronajala. Podezření z korupce však zůstalo. Česká policie své vlastní vyšetřování ukončila s tím, že se uplácelo, ale neví se kdo a koho, a tudíž se kauza zametla pod koberec.

Podobně beznadějně skončilo také vyšetřování ve Švédsku. Světlým okamžikem v celém případu bylo loňské zatčení obchodníka Mensdorffa-Pouillyho v Rakousku. Po několika týdnech byl však propuštěn. Jeho obhájce jakékoli podezření z korupce odmítl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy