reklama
 
 

Grafika: Epidemie vrcholí. Tak Česko zdolává chřipku

16. 2. 2015 15:33
Nejvyšší počty nemocných jsou stále hlášeny z jižní části země - v kraji Jihočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Zlínském.

Praha - Česko má už zřejmě za sebou vrchol letošní chřipkové epidemie. Ta však zatím stále trvá, i když pacientů s nachlazením a chřipkou ubylo téměř ve všech krajích. Výrazně víc je ale závažných případů chřipky. Intenzivní péči potřebovalo 90 lidí, 18 z nich zemřelo.

"Vzhledem k tomu, že mírný pokles počtu nemocných s akutní respirační infekcí je evidován ve všech krajích s výjimkou Plzeňského kraje, lze konstatovat, že ČR právě překonala vrchol letošní epidemie. Situaci stále hodnotíme jako probíhající plošnou epidemii chřipky," uvedla laboratoř.

Ubylo i pacientů s chřipkovými onemocněními, a to o téměř šest procent. Na 100 000 obyvatel připadalo 314 nemocných. "Počty nemocných začínají klesat u dětí a mladých dospělých, ovšem u dospělých nad 25 let je nadále evidován vzestup," upřesnila laboratoř.

Laboratoř u 62 procent všech vyšetřených vzorků od lékařů z ambulancí a nemocnic chřipku prokázala. Převažuje stejně jako v předchozích týdnech typ A/H3N2. Dosavadní genetické analýzy ukázaly, že izolované viry byly různorodé. Některé byly blízké chřipkovému kmeni ve vakcíně, jiné už "nesou známky odklonu", uvedla laboratoř. Podle ní za poslední týden ale výrazně přibylo závažných případů chřipky. Intenzivní zdravotní péči potřebovalo celkem 90 lidí. Z nich 18 zemřelo.

autoři: Jiří Kropáček, ČTK | 16. 2. 2015 15:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama