Archeologové odkrývají vojenské pohřebiště, našli i zubní protézu nebo vlakovou točnu

Archeologové odkrývají vojenské pohřebiště, našli i zubní protézu nebo vlakovou točnu
Většina lebek je rozbitá, a to kvůli tlaku ostatních koster, které ležely nad nimi, a také továrny, která nad hřbitovem stála.
Protézy nejsou úkazem jen moderní doby, užívali je i lidé v 19. století. Háčkem si je zavěsili za zdravý zub. Mezery mezi zuby značí, kde měli jejich uživatelé své vlastní zdravé zuby.
Po zrušení hřbitova nad ním stávala továrna strojírny Breitfeld, Daněk a spol., ze které se spojením s ostatními firmami později stalo ČKD. Po továrně tu ještě zůstaly stopy v podobě zbytků vlakové točny.
"Poměrně velké množství náhrobků bylo po rušení části hřbitova, kdy se těla přemisťovala na Olšany, svrženo do jam. Díky nim se nám podařilo řadu lidí ztotožnit, takže víme, kdo tu ležel," říká archeologický technik Ditmar. Často se jedná o vojenské důstojníky, jejich manželky a děti.
Foto: Jakub Plíhal
Nikola Kobzová Jakub Plíhal Nikola Kobzová, Jakub Plíhal
11. 10. 2022 14:58
Od zrušení hřbitova v Pernerově ulici v pražském Karlíně uplynulo více než 120 let, pod zemí ale stále zůstávají ostatky stovek těl. Protože se na pozemku začne brzy stavět, pustili se do práce archeologové a antropologové. Dosud odkryli zhruba 600 hrobů a našli tisíc koster. Kromě kostí a náhrobků objevili křížky, růžice, ale třeba i zubní protézu. Nalezli také vlakovou točnu po zaniklé továrně.
 

Právě se děje

Další zprávy