Archeologové odkrývají vojenské pohřebiště, našli i zubní protézu nebo vlakovou točnu

Archeologové odkrývají vojenské pohřebiště, našli i zubní protézu nebo vlakovou točnu
Většina lebek je rozbitá, a to kvůli tlaku ostatních koster, které ležely nad nimi, a také továrny, která nad hřbitovem stála.
Protézy nejsou úkazem jen moderní doby, užívali je i lidé v 19. století. Háčkem si je zavěsili za zdravý zub. Mezery mezi zuby značí, kde měli jejich uživatelé své vlastní zdravé zuby.
Po zrušení hřbitova nad ním stávala továrna strojírny Breitfeld, Daněk a spol., ze které se spojením s ostatními firmami později stalo ČKD. Po továrně tu ještě zůstaly stopy v podobě zbytků vlakové točny.
"Poměrně velké množství náhrobků bylo po rušení části hřbitova, kdy se těla přemisťovala na Olšany, svrženo do jam. Díky nim se nám podařilo řadu lidí ztotožnit, takže víme, kdo tu ležel," říká archeologický technik Ditmar. Často se jedná o vojenské důstojníky, jejich manželky a děti.
Foto: Jakub Plíhal
Nikola Kobzová Jakub Plíhal Nikola Kobzová, Jakub Plíhal
11. 10. 2022 14:58
Od zrušení hřbitova v Pernerově ulici v pražském Karlíně uplynulo více než 120 let, pod zemí ale stále zůstávají ostatky stovek těl. Protože se na pozemku začne brzy stavět, pustili se do práce archeologové a antropologové. Dosud odkryli zhruba 600 hrobů a našli tisíc koster. Kromě kostí a náhrobků objevili křížky, růžice, ale třeba i zubní protézu. Nalezli také vlakovou točnu po zaniklé továrně.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 6 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy