Foto: Nádraží jako útočiště uprchlíků, děti spí na zemi. Praha je přesune do stanů

Foto: Nádraží jako útočiště uprchlíků, děti spí na zemi. Praha je přesune do stanů
Proces ověřování trvá až 10 dnů. Uprchlíci mezitím přebývají ve staré budově nádraží v hale a chodbě.
Na hlavním nádraží jsou desítky až stovky malých dětí, jejichž matky čekají na udělení víza strpění.
Dezinfekce prostoru trvá zhruba půl hodiny.
"Zabezpečené stanové městečko je lepší, než kdyby měl někdo zůstat před nádražím," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) Aktuálně.cz.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Dominika Hromková Jakub Plíhal, Dominika Hromková
12. 5. 2022 11:13
Početná skupina převážně romských uprchlíků z Ukrajiny je nucená přebývat na hlavním nádraží v Praze. Zpravidla několik dní čekají, až úřady zjistí, jestli mají nárok na azyl. Fotogalerie Aktuálně.cz ukazuje, v jakých podmínkách v budovách centrálního nádraží momentálně žijí. Pražští a středočeští hasiči ve čtvrtek ráno dokončili stanové městečko v Troji pro 150 lidí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy